8. prosince 2020, IPPO

Superhrubá mzda a daně v ČR - ONLINE debata

rubrika: Reportáže

Institut pro pravicovou politiku ve spolupráci s think-tankem Pravý břeh – Institut Petra Fialy 8. 12. uspořádal debatu na téma mimořádného daňového balíčku, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna. Balíček přináší zrušení tzv. superhrubé mzdy a další změny, které znamenají rekordní snížení daní pro zaměstnance. O souvislostech této reformy v diskutovali tři významní ekonomové: předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová, hlavní analytik banky Creditas Dominik Stroukal a poslanec za ODS Jan Skopeček

Hosté se vesměs shodli, že zrušení superhrubé mzdy je pro českou ekonomiku krok správným směrem, který přináší zjednodušení pro všechny, kdo mají příjmy ze závislé činnosti. Menší shoda panovala ohledně načasování reformy (pokud nedojde k úsporám ve výdajové stránce, znamená zrušení superhrubé mzdy další navýšení plánovaného deficitu pro rok 2021, který je už teď nejvyšší v historii). Mimořádně důležitá je také otázka, zda můžeme očekávat, že se ušetřené peníze projeví na spotřebě, a nakolik by se pravicová politika vůbec měla tímto argumentem omezovat.

 

 

 

štítky: #daně #superhrubá mzdaNaše nejnovější výstupy

12. ledna 2021, IPPO

Online debata ROK 2020: Politika - Byznys - Společnost

Institut pro pravicovou politiku spolu s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy uspořádal 12. 1. 2021 debatu, v níž jsme rekapitulovali vývoj naší země v mimořádném roce 2020 z hlediska politiky, byznysu a společnosti. Hledali jsme odpovědi na otázky, které během pandemie napadaly asi každého: Mohli jsme reagovat lépe, jak tvrdí opozice? Může krize nějak prospět byznysu? A co tvrzení, že karanténa může být lekcí pro západní společnost blahobytu? Nejen o tom byla on-line debata s místopředsedou ODS Martinem Kupkou, investičním bankéřem Janem Veverkou a psychiatrem Cyrilem Höschlem, která během prvních 48 hodin od vysílání zaujala přes 7 000 diváků.

19. listopadu 2020, IPPO

Online: Krajské volby, koronavirus a budoucnost české politiky

16. listopadu 2020 IPPO ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy uspořádalo debatu s politology Stanislavem Balíkem, Lubomírem Kopečkem a Tomášem Lebedou.

12. listopadu 2020, IPPO

Pozvánka: Krajské volby, koronavirus a budoucnost české politiky

Debata s politology Stanislavem Balíkem, Lubomírem Kopečkem a Tomášem Lebedou pondělí 16. 11. 2020, 18:30

9. listopadu 2020, IPPO

Petr Fiala: Populismus není budoucnost konzervatismu. Deset poznámek k americkým volbám

Sledoval jsem americké volby jako detektivku. Dlouhé sčítání mi připomnělo, co jsem kdysi studoval o americké demokracii a volebním systému a už v detailech zapomněl. A taky už vím, kde leží třeba Maricopa, Allegheny nebo Clayton County. Celkově poučné. Pár poznámek k americkým volbám píši ve chvíli, kdy je všechno ještě čerstvé a některé věci nejasné.

19. října 2020, IPPO

Oldřich Krpec: Neúspěch čínské expanze do střední Evropy

Čínský pokus o hospodářský průnik do střední Evropy je třeba vnímat v kontextu změny čínské strategie, ke kterému došlo v posledních deseti letech. Zatímco bývalý prezident Ťiang Ce-min (1993-2003) formuloval cíl vybudovat středně bohatou společnost a Chu Ťin-tchao (2003-2013) kladl důraz na společnost harmonickou, úspěchy typu olympijských her v Pekingu 2008 a Expo 2010 v Šanghaji posílily sebevědomí čínských politických elit natolik, že začaly uvažovat o Čínském snu, ambiciózním hospodářském plánu, který je spojen s osobou současného prezidenta Si Ťin-pchinga (od 2013).