3. května 2023, IPPO

Sněmovní zázrak? Jak nám pomůže nový stavební zákon

rubrika: Reportáže

Dubnová akce o novém stavebním zákoně proběhla už tradične ve Stopkově Plzeňské pivnici. Pozvání k diskuzi přijali Jiří Havránek, poslanec za ODS a zpravodaj nového stavebního zákona, kterému se podařilo najít širokou shodu napříč politickým spektrem, a Tomáš Zlámal, architekt a vůdčí postava Ateliéru Zlámal. 

Prioritou číslo jedna je zrychlení výstavby. Mezi změny, které pomohou určitě patří konec úřednického ping pongu. Odvolací orgán musí při stavebním řízení věcně rozhodnout a „neposílat věc zpátky nižšímu orgánu”. Dále nový  stavební  zákon zkracuje lhůty pro vyjádření veřejných orgánů nebo kodifikuje fikci závazného stanoviska. Mohou vzniknout i samostatné stavební předpisy pro Brno a Ostravu. 

Oba řečníci se shodli na tom, že přijetí nového zákona je pouze začátek. Důležitá je totiž jeho aplikace, a to jak na úřadech, tak i při územním plánování politickou reprezentací. Dobrou zprávou je, že nás čeká digitalizace a současně úprava podzákonných předpisů, což by mělo výstavbu rovněž urychlit. 

Debata vznikla ve spolupráci Pravého břehu – Institutu Petra Fialy, Institutu pro pravicovou politiku, Mladých občanských demokratů a Mladých konzervativců. 

Záznam debaty si můžete přehrát na našem Facebooku, YouTube nebo Spotify.

 

štítky: #debata



Naše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?