26. února 2020, IPPO

Klub IPPO: Rodinám pomohou daňové slevy, snadnější přístup k bydlení nebo rodičovský příspěvek zohledňující příjmy

rubrika: Reportáže

Daňové slevy pro rodiče, snadnější přístup k bydlení nebo rodičovský příspěvek zohledňující příjmy. Právě tyto náměty na efektivní prorodinnou politiku zazněly dnes na půdě poslanecké sněmovny v rámci semináře Rodina nového desetiletí, který v Poslanecké sněmovně uspořádali Mladí občanští demokraté ve spolupráci s IPPO.

Podle místopředsedy Výboru pro sociální politiku Jana Bauera by měl stát vytvářet dobré podmínky především pro stabilitu a rozvoj tradičních a vícečetných rodin. Ty považuje za klíč k zastavení demografického propadu a k zajištění důstojných penzí dalších generací a celkové stability společnosti. „Některé statistiky z poslední doby ukazují poměrně příznivý vývoj. Ukazuje se, že více dětí si stále častěji pořizují lidé ze střední a vyšší třídy. Nesmíme takové rodiny nahlížet jako sociální případ, ale naopak je podporovat,“ uvedl Bauer.

S pohledem komunálního politika na prorodinnou politiku a selhávání státu v oblasti podpory bydlení vystoupila místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija: „Rodina je základ společnosti, vytváří hodnoty a mezigenerační vztahy a zabraňuje patologickým jevům ve společnosti. Na komunální úrovni řešíme hlavně nedostatek bytů a nedostatečnou kapacitu v domovech pro seniory. Potřebujeme legislativní podporu a zjednodušení stavebního zákona. Je šílené, že například na Praze 2 čekáme na dostavbu domova pro seniory osm let.“

Český sociální systém se soustředí na výplatu starobních důchodů a již příliš nemyslí na mladou generaci. V případě, že budeme chtít změnit nepříznivý demografický trend, bude zapotřebí, abychom více podpořili mladé lidi, kteří chtějí zakládat rodiny,“ uvedl další vystupující hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ten ve své prezentaci mimo jiné upozornil na zvyšující se výdaje na důchody a zdravotní péči a naopak nižší výdaje na rodiny v procentech k HDP. Přimluvil se současně za změny, které by zajistily indexaci rodinných dávek tak, aby nezávisely na každoročních politických rozhodnutích, ale byly navázány na vývoj hospodářství nebo mzdy.

Lenka Zlámalová, analytička Echo24, v diskuzi mimo jiné prezentovala závěry průzkumů, podle kterých se mladí lidé již nebojí o práci, jako výrazný stresor se ale ukazuje existencionální hrozba kvůli bydlení. Podle ní by pravice by neměla přemýšlet o tom, jak peníze rodinám dávat, ale jak jim je nechat. Pro inspiraci by si mohla zajít například do Francie, která podporuje rodiny daňovými slevami. Další možnost vidí ve snižování sociálního pojištění za každé dítě v rodině. Upozornila, že výše sociálního pojištění v ČR je čtvrté nejvyšší v Evropě. Zlámalová také považuje za důležitý rozvoj školství, ve kterém lze v současnosti pozorovat úpadek a kulturu snižování nároků.

Za Mladé občanské demokraty vystoupila Andrea Šilhánová, která především zkritizovala vládu, která si kupuje svými opatřeními voliče, nemyslí ale na mladou generaci a její budoucnost. „Víme už, že si musíme na budoucnost spořit. Vláda nám ale není ani schopná dát informaci, kolik si budeme potřebovat naspořit. Cestou k zajištění budoucnosti může být pro mnoho mladých lidí nákup nemovitosti. Uvítali bychom proto ale například zrušení daně z nabytí nemovitosti. Myslím si také, že na školách by měla být povinná výuka finanční a právní gramotnosti.“

Seminář Rodina nového desetiletí uspořádali Mladí občanští demokraté a Institut pro pravicovou politiku pod záštitou místopředsedy Výboru pro sociální politiku Jana Bauera. Seminář byl součástí dlouhodobé diskuze, kterou chce IPPO a ODS v oblasti podpory rodin rozvíjet s odbornou i laickou veřejností.

štítky: #rodinná politika



Naše nejnovější výstupy

3. prosince 2024, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

V Ústí nad Labem, Hradci Králové, Plzni a Jihlavě jsme debatovali o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Jasně se ukázalo, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém. Řeč byla o tom, co pro lidi v této oblasti ODS už udělala, a na čem by bylo třeba ještě pracovat. Schválil se třeba nový stavební zákon, který výstavbě jistě pomůže, ale víme, že to nestačí. Je potřeba například opravit digitalizaci stavebního řízení nebo také vést debatu o územním plánování. Děkujeme všem za skvělou diskuzi a těšíme se na další opět v novém roce!

21. listopadu 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodci nebo nákupy?

Vládě Petra Fialy se podařilo prosadit jeden ze svých nejdůležitějších programových bodů – důchodovou reformu. K nejhlasitějším kritikům přijatých změn patřil od počátku bývalý premiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Při závěrečném hlasování ale chyběl. Proč?

20. listopadu 2024, IPPO

Babylon Brusel: Grilování s popcornem a zemědělec z Lucemburska

Jaké bylo grilování budoucích eurokomisařů? Není to spíš jen ohřívání? Kdo skoro neprošel? A co Ondru bolí? Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

20. listopadu 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Pouze vzdělaná společnost zajistí, že budeme mozkovna a ne montovna

V následujících desetiletích zanikne možná až polovina profesí a prací, jak je známe dnes. Svět se mění dosud nevídanou rychlostí. Žáky a studenty musíme umět připravit na povolání, o nichž nyní ani nevíme, že budou potřeba. Řešením je zajistit každému co nejlepší obecný základ, na který bude navazovat v rámci celoživotního vzdělávání.

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!