26. února 2020, IPPO

Klub IPPO: Rodinám pomohou daňové slevy, snadnější přístup k bydlení nebo rodičovský příspěvek zohledňující příjmy

rubrika: Reportáže

Daňové slevy pro rodiče, snadnější přístup k bydlení nebo rodičovský příspěvek zohledňující příjmy. Právě tyto náměty na efektivní prorodinnou politiku zazněly dnes na půdě poslanecké sněmovny v rámci semináře Rodina nového desetiletí, který v Poslanecké sněmovně uspořádali Mladí občanští demokraté ve spolupráci s IPPO.

Podle místopředsedy Výboru pro sociální politiku Jana Bauera by měl stát vytvářet dobré podmínky především pro stabilitu a rozvoj tradičních a vícečetných rodin. Ty považuje za klíč k zastavení demografického propadu a k zajištění důstojných penzí dalších generací a celkové stability společnosti. „Některé statistiky z poslední doby ukazují poměrně příznivý vývoj. Ukazuje se, že více dětí si stále častěji pořizují lidé ze střední a vyšší třídy. Nesmíme takové rodiny nahlížet jako sociální případ, ale naopak je podporovat,“ uvedl Bauer.

S pohledem komunálního politika na prorodinnou politiku a selhávání státu v oblasti podpory bydlení vystoupila místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija: „Rodina je základ společnosti, vytváří hodnoty a mezigenerační vztahy a zabraňuje patologickým jevům ve společnosti. Na komunální úrovni řešíme hlavně nedostatek bytů a nedostatečnou kapacitu v domovech pro seniory. Potřebujeme legislativní podporu a zjednodušení stavebního zákona. Je šílené, že například na Praze 2 čekáme na dostavbu domova pro seniory osm let.“

Český sociální systém se soustředí na výplatu starobních důchodů a již příliš nemyslí na mladou generaci. V případě, že budeme chtít změnit nepříznivý demografický trend, bude zapotřebí, abychom více podpořili mladé lidi, kteří chtějí zakládat rodiny,“ uvedl další vystupující hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Ten ve své prezentaci mimo jiné upozornil na zvyšující se výdaje na důchody a zdravotní péči a naopak nižší výdaje na rodiny v procentech k HDP. Přimluvil se současně za změny, které by zajistily indexaci rodinných dávek tak, aby nezávisely na každoročních politických rozhodnutích, ale byly navázány na vývoj hospodářství nebo mzdy.

Lenka Zlámalová, analytička Echo24, v diskuzi mimo jiné prezentovala závěry průzkumů, podle kterých se mladí lidé již nebojí o práci, jako výrazný stresor se ale ukazuje existencionální hrozba kvůli bydlení. Podle ní by pravice by neměla přemýšlet o tom, jak peníze rodinám dávat, ale jak jim je nechat. Pro inspiraci by si mohla zajít například do Francie, která podporuje rodiny daňovými slevami. Další možnost vidí ve snižování sociálního pojištění za každé dítě v rodině. Upozornila, že výše sociálního pojištění v ČR je čtvrté nejvyšší v Evropě. Zlámalová také považuje za důležitý rozvoj školství, ve kterém lze v současnosti pozorovat úpadek a kulturu snižování nároků.

Za Mladé občanské demokraty vystoupila Andrea Šilhánová, která především zkritizovala vládu, která si kupuje svými opatřeními voliče, nemyslí ale na mladou generaci a její budoucnost. „Víme už, že si musíme na budoucnost spořit. Vláda nám ale není ani schopná dát informaci, kolik si budeme potřebovat naspořit. Cestou k zajištění budoucnosti může být pro mnoho mladých lidí nákup nemovitosti. Uvítali bychom proto ale například zrušení daně z nabytí nemovitosti. Myslím si také, že na školách by měla být povinná výuka finanční a právní gramotnosti.“

Seminář Rodina nového desetiletí uspořádali Mladí občanští demokraté a Institut pro pravicovou politiku pod záštitou místopředsedy Výboru pro sociální politiku Jana Bauera. Seminář byl součástí dlouhodobé diskuze, kterou chce IPPO a ODS v oblasti podpory rodin rozvíjet s odbornou i laickou veřejností.

štítky: #rodinná politika



Naše nejnovější výstupy

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená. 

24. září 2024, IPPO

Jan Hroudný: České firmy se budou významně podílet na dostavbě Dukovan

Výstavba dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany přináší českým firmám možnost získat zakázky v hodnotě až 240 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) při nedávné návštěvě podniků Doosan Škoda Power a Škoda JS, které budou významnými subdodavateli jihokorejské společnosti KHNP, zdůraznil klíčovou roli českého průmyslu v tomto projektu.

16. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Podvodným STK odzvoní

Stát plánuje výrazně zostřit dohled nad stanicemi technické a emisní kontroly. Řidiči by se však neměli ničeho obávat, přísnější regulace bude směřovat především na samotné provozovny STK a jejich dodržování již dnes platné legislativy. Rovněž majitelé starších aut mohou být v klidu, stále se jich týkají normy platné v době výroby jejich vozidla. Konec starých vozů v Česku tak opravdu nenastává.