12. března 2018, IPPO

Klub IPPO: Tři dekády svobody. Co dělat, aby nám zůstala?

rubrika: Reportáže

12. března 2018 | Poslanec Marek Benda, známý bojovník za občanské a osobní svobody, se přijel do Klubu Pravého břehu podělit o cenné zkušenosti nejdéle sloužícího zákonodárce v historii České republiky. Akce nesla název Tři dekády svobody: Co dělat, aby nám zůstala?

Marek Benda začal debatu nad výtiskem Benediktovy cesty amerického spisovatele Roda Drehera. Od tématu svobody v Česku a v celé střední Evropě potom přešel ke každodenní politice. Poslanec například odsoudil pokusy o nepromyšlené zavádění přímé demokracie a nabídl své praktické zkušenosti s tím, jak se v průběhu posledních let proměňovala politická témata, způsob práce ve vrcholné politice i celková politická kultura, například v souvislosti s příchodem amatérů a politických podnikatelů do Sněmovny.

Závěr byl však pozitivní: Politické strany a zastupitelská demokracie je stále ten nejlepší způsob vlády, který jsme dosud vymysleli. Nenechme si namluvit, že se něco náhle změnilo a že normální hodnotová politika je překonaná.

 

Spolupořadatelem akce byl Pravý břeh - Institut Petra Fialy

štítky: #Klub IPPO a Pravého břehu #Marek Benda



Naše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?