11. prosince 2018, IPPO

Klub IPPO: Já platím, já rozhoduji!

rubrika: Reportáže

11. prosince 2018 | Do Klubu IPPO a Pravého břehu po čase zavítal politolog Lubomír Kopeček. Pořádali jsme debatu o politických podnikatelích a stranách – obchodních firmách, mezi které u nás patří ANO, SPD či dříve VV. Úvodní přednáška prof. Kopečka vycházela z nové knihy Já platím, já rozhoduji, již napsal společně s kolegy Vítem Hlouškem, Romanem Chytilkem a Petrou Svačinovou. Z knihy vybíráme dva krátké úryvky:

„Koncentrace velké politické, hospodářské a mediální moci v jedněch rukou má své negativní, degenerativní důsledky, protože umožňuje využívat kontrolu státních institucí k výhodnému nastavování zákonných pravidel nebo pomáhá retušovat v mediálním obrazu zjevné skandály a chyby držitele státní moci.“

„V souvislosti s českými reáliemi, konkrétně nejrůznějšími kauzami Andreje Babiše, stojí za pozornost, že jedním z hlavních generátorů italských problémů se stala osoba Silvia Berlusconiho. Jeho kontroverze a soudní procesy kvůli daňovým únikům, korupci či sexuálním deliktům se staly velkou a dlouhodobou zátěží italské politiky. Doslova se v nich utopilo mnoho politické energie a času tohoto politika, jeho politických odpůrců i příznivců, jež mohly být využity mnohem produktivněji. Podobná situace se týká, a zřejmě se také ještě dlouho týkat bude, i Česka.“

 

Spolupořadatelem akce byl Pravý břeh - Institut Petra Fialy



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.