6. srpna 2019, IPPO

Zpochybňování hodnot listopadu 1989 nesmíme dopustit, startujeme kampaň 30 let svobody

rubrika: Komentáře

Občanští demokraté na dnešní tiskové konferenci odstartovali kampaň, kterou chtějí připomenout význam výročí sametové revoluce. V ODS dosud působí mnoho lidí, kteří se na revoluci podíleli, proto bude strana po celé zemi organizovat cestu po ČR s názvem 30 let svobody a další aktivity. Podle ODS by si lidé neměli nechat sebrat vzpomínku na 17. listopad těmi, kteří jeho hodnoty zpochybňují.

„Na podzim si připomeneme 30 let od klíčové události našich novodobých dějin: listopadu 1989. Záleží nám na tom, aby nejrůznější oslavy měly nejen charakter vzpomínky, ale aby měly i obsah. A proto v těchto dnech zahajujeme kampaň, která bude toto výročí a jeho význam připomínat. V řadách ODS dnes působí mnoho lidí, kteří se aktivně podíleli na revoluci. Od začátku září budeme organizovat cestu po ČR s názvem 30 let svobody. Chceme zprostředkovat autentické vzpomínky. Když říkáme, že oslavy 30 let svobody musí mít obsah, tak k tomu přichystáme i další aktivity, které se budou zabývat přítomností a budoucností, tím, jak dostat Česko mezi 10 nejvyspělejších zemí. Listopad přinesl demokracii, návrat na Západ a kapitalismus. Nenechme si oslavy roku 89 sebrat těmi, kteří tyto hodnoty zpochybňují,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Před 30 lety jsme si vybojovali svobodu, která dostává dnes a denně na frak. Vládne nám estébák, a jeho tisk brutálně dezinterpretuje listopadové události. Kdo jiný než ODS, která má jako jediná politická strana ve svých řadách opravdové aktéry revoluce – od vydavatelů samizdatu, undergroundu, studentských vůdců až po mluvčí charty – si má připomínat, o co v listopadu 1989 šlo. Musíme být slyšet a za svobodu znovu bojovat ráno, v poledne i večer,“ řekl aktér listopadu 1989 a europoslanec ODS Alexandr Vondra.

„V MF DNES vychází seriál k listopadu 1989. Začíná rozhovorem s panem Jasmanickým, tehdy vedoucím SSM, který revoluci relativizuje. Tvrdí, že nebyl nikdo, kdo bojoval proti komunismu, že vše bylo dohodnuté. To ale není pravda, byly zde stovky lidí, kteří proti režimu bojovali už dávno před revolucí a ještě 19. listopadu nevěděli, jak to dopadne, a zda neskončí ve vězení. Tehdy se za svobodu bojovalo a nesmíme nikoho nechat tato fakta zpochybňovat,“ uvedl poslanec a pamětník listopadu 1989 Marek Benda.

„K 30. výročí sametové revoluce vyhlásila vláda Andreje Babiše politiku totálního zapomnění. O to více si musíme připomínat, nejenom krvavý a násilný komunistický režim, ale také étos naší revoluce a návratu svobody i demokracie. Proto potřebujeme funkční a profesionální paměťové instituce, zejména muzejního typu. Nezapomeneme!“ řekl pamětník listopadu 1989 a poslanec ODS Pavel Žáček.

„Do demokracie jsem skočil rovnýma nohama z vězení v Horním Slavkově. Je důležité připomínat, že lidé byli v době komunistické totality věznění za politické názory, obzvlášť v době, kdy jsou hodnoty listopadu relativizovány,“ dodal pamětník listopadu 1989 František „Čuňas“ Stárek.

štítky: #1989Naše nejnovější výstupy

20. září 2021, IPPO

Čistá energie: Máme na výběr? A jaký je český plán?

Evropská unie stojí před environmentálními výzvami, které mohou – budeme-li na ně reagovat podobně násilně a neuváženě jako v případě biopaliv – přinést ještě horší dopady na ekonomiku i životní prostředí, než jakých jsme byli svědky. Rozvaha a promyšlené koncepce jsou rozhodně namístě. Ale chováme se podle toho? 

31. srpna 2021, IPPO

Příběh biopaliv aneb Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly

Dobré úmysly, jsou-li prosazovány silou a ideologicky, mohou napáchat více škody než užitku. Ilustrativním příkladem, kdy se původně dobrá myšlenka zvrhla ve svůj pravý opak, je příběh biopaliv. Ze snahy životnímu prostředí ulevit se stala jedna z největších ekologických nočních můr. Česká republika doslova zežloutla řepkovými poli, vyžadujícími navíc mimořádnou chemickou péči. Na spojení zemědělského a chemického byznysu pak vyrostla i naše současná politická reprezentace, čímž se kruh evropských i českých dotací, drancování půdy a chemizace zacyklil.

3. srpna 2021, IPPO

Konzervativní zelená politika (4): Péče o půdu a krajinu se obejde bez sociálního inženýrství

Půda a naše péče o ni představují klíčový faktor veškeré zelené politiky. Starost o kvalitu půdy a v širším slova smyslu o kvalitu krajiny je ještě významnější než tolik skloňovaná péče o kvalitu ovzduší. Kvalita ovzduší je totiž přímo závislá na kvalitě krajiny, nikoliv naopak. 

23. července 2021, IPPO

Konzervativní zelená politika (3): Inovace jsou účinnější než sliby a závazky

Tři roky po podepsání Pařížské dohody dosáhlo svých stanovených cílů pouze šestnáct z téměř dvou stovek signatářských států. Klimatická politika je podobných nesplněných slibů plná už od dob summitu v Riu de Janeiro (1992). Navíc země, kterým se daří plány plnit, jsou většinou ty méně rozvinuté, jejichž závazky patřily k těm nejméně ambiciózním. Slib omezit emise totiž často znamená omezit ekonomický růst, což si ve skutečnosti přeje málokdo.

7. července 2021, IPPO

Konzervativní zelená politika (2): Lidé chtějí řešení od politiků

Sociologické průzkumy opakovaně ukazují, že kvalita životního prostředí a ochrana přírody jsou pro Čechy mimořádně důležitá témata, jejichž řešením se má zabývat stát, tedy politici. I když česká veřejnost vykazuje určitá specifika, nijak zásadně nevybočuje z evropských a světových trendů. Ty sleduje například Eurobarometr, jenž v roce 2017 publikoval výsledky průzkumu, ze kterého vyplývá, že ochrana přírody je „velmi důležitá“ nebo „spíše důležitá“ pro plných 94 % lidí.