9. dubna 2023, IPPO

Jan Hroudný: Co bude s Trumpem?

rubrika: Analýzy

V posledních dnech a týdnech si pozorovatel dění ve Spojených státech nemohl nevšimnout nové aféry exprezidenta Donalda Trumpa. V sobotu 18. 3. Trump na svou sociální síť Truth Social napsal, že bude v úterý zatčen a vyzval k protestům. Jak se celá kauza vyvinula a jestli Trumpa „zavřou“ se dozvíte v následujícím článku.

Jak ale celá kauza začala? Trump měl mít v roce 2006 poměr s pornoherečkou Stephanie Cliffordovou (v té době byl asi rok ženatý se svou současnou manželkou Melanii Trumpovou). Před prezidentskými volbami v roce 2016 měla Clifforodová nabízet svůj příběh několika médiím. Trump jí údajně nabídnul finanční částku v hodnotě asi tří milionů korun výměnou za její mlčenlivost. 

To by samo o sobě nebylo trestné, ale pouze krajně neetické – o morálních kvalitách bývalého prezidenta si ale zřejmě nikdo nedělá iluze. Potíž spočívá v tom, že Trump měl údajně svému právníkovi Michaelu Cohenovi za zprostředkování této transakce poukázat šeky zahrnuté do výdajů na prezidentskou kampaň (jako „právní výdaje“). Podobně měl uplatit ještě jednu modelku a vrátného, který tvrdil, že má Trump nemanželské dítě. Trump přitom veškerou vinu odmítá.

Dne 30. března byl každopádně obžalován z trestného činu falšování obchodních záznamů prvního stupně. Stal se tak prvním americkým prezidentem, který čelí obžalobě. Nic podobného nepotkalo ani Richarda Nixona po Watergate (jeho obžalobě zabránila milost jeho nástupce ve funkci Geralda Forda). Znalci americké historie samozřejmě nezapomněli připomenout, že již v roce 1872 byl krátce zatčen prezident Grant, který byl policistou přistižen při rychlé jízdě kočárem – s přáteli totiž pořádal v ulicích Washingtonu D. C. nelegální závody. Prvenství však patří Trumpovi. 

V samotném soudním řízení se prozatím stalo relativně málo. Trump se dostavil k soudu v New Yorku, kde byl formálně zatčen. Na úvodním asi hodinovém jednání prohlásil svou nevinu a nebyl vzat do vazby. Před příjezdem na soud napsal, že své zatčení považuje za surrealistické a nemůže mu uvěřit. Nad případem dohlíží zkušený soudce Juan Merchan, který soudí od roku 2006 a o některých případech spojených s Trumpem již v minulosti rozhodoval.

Jedno je však zajímavé – falšování obchodních záznamů prvního stupně se ve státě New York běžně posuzuje jako přestupek. Jako trestný čin může být posouzeno v případě, že má sloužit k zakrytí jiného trestného činu. V Trumpově případě se má jednat o porušení pravidel volební kampaně. Bývalý prezident by – vzhledem ke sčítání výše trestů, které je ve Spojených státech typické – mohl být odsouzen až na 136 let. To je ale prakticky nereálné a skutečný trest (pokud  vůbec bude odsouzen) bude pravděpodobně mnohem nižší.

Donald Trump každopádně celou věc pojímá se svým typickým stylem jako bombastickou show. Začal mj. prodávat trička s nápisem nevinen a se svou černobílou fotografií, ve které je stylizovaný do role zatčeného (tzv. mugshot). Nechybí ani slova o „honech na čarodějnice“, státnímu zástupci Alvinu Braggovi zase doporučil, aby očistil svou pověst tím, že obžaluje sám sebe. Trumpovi při vykreslování své obžaloby jako politického procesu nahrává skutečnost, že Bragg je registrovaným příznivcem Demokratů (jeho funkce je ostatně volená), peníze na jeho kampaň přitom plynuly mj. od jedné organizace sponzorované Georgem Sorosem. Trumpovo okolí tak tuto nepřímou linku neváhá patřičně využít a zveličit. 

Mnohem zajímavější ale bude sledovat politické dopady Trumpova procesu. Jeho podpora mezi republikánskými voliči po obžalobě skokově vzrostla. Trump tak zvýšil svůj náskok nad nejvážnějším rivalem o prezidentskou nominaci Ronem DeSantisem. I kdyby byl nakonec odsouzen, jeho kandidatuře na prezidenta to po právní stránce nezabrání. V roce 1920 dokonce socialista Eugene Debs kandidoval, i když byl ve vězení. Osobně předpokládám, že Trumpa obžaloba spíše posílí. Státní zástupce Bragg se čistě právně vzato pohybuje po velmi tenkém ledě a jeho úspěch není příliš pravděpodobný. Pokud bude Trump osvobozen, získá obrovský impuls pro svou kampaň a zajistí si republikánskou nominaci pro příští volby.

štítky: #USANaše nejnovější výstupy

29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

29. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Soud nad rusofobií

Když jsem si před pár dny prohlížela záběry z 11. petrohradského mezinárodního právního fóra, na nichž místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová vyzývá k přijetí zákona kriminalizujícího rusofobii, zatrnulo mi. Její příjmení spustilo v mé mysli řetězec asociací, které mne vrátily do porevolučního Ruska. Do doby, kdy se rodila propagandistická dramatika. Klenotem tohoto žánru bylo v druhé polovině dvacátých let dílo z pera divadelního teoretika Konstantina Treňova, nazvané podle hlavní hrdinky Ljubov Jarová (1926). Ve finále hry odevzdává hrdinka svého muže, který se přidal k bílým, do rukou bolševiků, kde ho čeká „spravedlivý soud“ a poprava. Teprve tímto skutkem se stává opravdovou soudružkou a prototypem uvědomělé sovětské ženy. Hře se pro její zásadní ideologický obsah dostalo v sovětském období několika filmových zpracování. Filmová verze ze sedmdesátých let, v níž režisér Vladimir Fetin obsadil do hlavní role Ljudmilu Čursinu nazývanou sovětská Marilyn Monroe, patří do zlatého fondu sovětské propagandistické kinematografie.

24. května 2023, IPPO

Michal Chládek: Zbytečná hysterie. Co přinese smlouva s USA?

Včera podepsala ministryně obrany Jana Černochová s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Jaký je vůbec smysl této dohody? Základním účelem je poskytnout právní rámec pro fungování amerických vojenských sil na území naší republiky, pokud vláda nebo parlament vysloví s jejich přítomností souhlas. Dohoda sama o sobě samozřejmě nedává Spojeným státům možnost vysílat na naše území své vojenské jednotky. Obdobnou smlouvu má navíc podepsáno dalších 24 členských států NATO včetně Polska nebo Slovenska.

22. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Jak zabít draka

Válka na Ukrajině trvá již rok a dva měsíce. Po celou tu dobu se vedou debaty o tom, co se stane s Ruskem, až válka skončí. Zejména zda Vladimir Putin zůstane u moci a zda země zůstane v současné podobě. K těm, kteří dnes veřejně otevírají tyto otázky, se ze Švýcarska připojil také Michail Chodorkovskij svojí poslední knihou Jak zabít draka? Příručka pro začínající revolucionáře.

17. května 2023, IPPO

Česko ve formě: Cesta ke zdravému rozpočtu

Ocitli jsme se v bezprecedentní situaci, kdy pouze mandatorní, tedy povinné výdaje České republiky, převyšují veškeré příjmy státního rozpočtu. Za posledních šest let vzrostly celkové výdaje státu téměř o bilion korun. Bez škrtů a reforem by byl schodek státního rozpočtu v příštím roce vyšší o 94,1 a v tom dalším dokonce o 147 miliard. V rozhazovačném stylu předchozích vlád nelze pokračovat. Musíme se dostat zpět do formy, shodit přebytečná kila, a to prostě bolí.