9. dubna 2023, IPPO

Jan Hroudný: Co bude s Trumpem?

rubrika: Analýzy

V posledních dnech a týdnech si pozorovatel dění ve Spojených státech nemohl nevšimnout nové aféry exprezidenta Donalda Trumpa. V sobotu 18. 3. Trump na svou sociální síť Truth Social napsal, že bude v úterý zatčen a vyzval k protestům. Jak se celá kauza vyvinula a jestli Trumpa „zavřou“ se dozvíte v následujícím článku.

Jak ale celá kauza začala? Trump měl mít v roce 2006 poměr s pornoherečkou Stephanie Cliffordovou (v té době byl asi rok ženatý se svou současnou manželkou Melanii Trumpovou). Před prezidentskými volbami v roce 2016 měla Clifforodová nabízet svůj příběh několika médiím. Trump jí údajně nabídnul finanční částku v hodnotě asi tří milionů korun výměnou za její mlčenlivost. 

To by samo o sobě nebylo trestné, ale pouze krajně neetické – o morálních kvalitách bývalého prezidenta si ale zřejmě nikdo nedělá iluze. Potíž spočívá v tom, že Trump měl údajně svému právníkovi Michaelu Cohenovi za zprostředkování této transakce poukázat šeky zahrnuté do výdajů na prezidentskou kampaň (jako „právní výdaje“). Podobně měl uplatit ještě jednu modelku a vrátného, který tvrdil, že má Trump nemanželské dítě. Trump přitom veškerou vinu odmítá.

Dne 30. března byl každopádně obžalován z trestného činu falšování obchodních záznamů prvního stupně. Stal se tak prvním americkým prezidentem, který čelí obžalobě. Nic podobného nepotkalo ani Richarda Nixona po Watergate (jeho obžalobě zabránila milost jeho nástupce ve funkci Geralda Forda). Znalci americké historie samozřejmě nezapomněli připomenout, že již v roce 1872 byl krátce zatčen prezident Grant, který byl policistou přistižen při rychlé jízdě kočárem – s přáteli totiž pořádal v ulicích Washingtonu D. C. nelegální závody. Prvenství však patří Trumpovi. 

V samotném soudním řízení se prozatím stalo relativně málo. Trump se dostavil k soudu v New Yorku, kde byl formálně zatčen. Na úvodním asi hodinovém jednání prohlásil svou nevinu a nebyl vzat do vazby. Před příjezdem na soud napsal, že své zatčení považuje za surrealistické a nemůže mu uvěřit. Nad případem dohlíží zkušený soudce Juan Merchan, který soudí od roku 2006 a o některých případech spojených s Trumpem již v minulosti rozhodoval.

Jedno je však zajímavé – falšování obchodních záznamů prvního stupně se ve státě New York běžně posuzuje jako přestupek. Jako trestný čin může být posouzeno v případě, že má sloužit k zakrytí jiného trestného činu. V Trumpově případě se má jednat o porušení pravidel volební kampaně. Bývalý prezident by – vzhledem ke sčítání výše trestů, které je ve Spojených státech typické – mohl být odsouzen až na 136 let. To je ale prakticky nereálné a skutečný trest (pokud  vůbec bude odsouzen) bude pravděpodobně mnohem nižší.

Donald Trump každopádně celou věc pojímá se svým typickým stylem jako bombastickou show. Začal mj. prodávat trička s nápisem nevinen a se svou černobílou fotografií, ve které je stylizovaný do role zatčeného (tzv. mugshot). Nechybí ani slova o „honech na čarodějnice“, státnímu zástupci Alvinu Braggovi zase doporučil, aby očistil svou pověst tím, že obžaluje sám sebe. Trumpovi při vykreslování své obžaloby jako politického procesu nahrává skutečnost, že Bragg je registrovaným příznivcem Demokratů (jeho funkce je ostatně volená), peníze na jeho kampaň přitom plynuly mj. od jedné organizace sponzorované Georgem Sorosem. Trumpovo okolí tak tuto nepřímou linku neváhá patřičně využít a zveličit. 

Mnohem zajímavější ale bude sledovat politické dopady Trumpova procesu. Jeho podpora mezi republikánskými voliči po obžalobě skokově vzrostla. Trump tak zvýšil svůj náskok nad nejvážnějším rivalem o prezidentskou nominaci Ronem DeSantisem. I kdyby byl nakonec odsouzen, jeho kandidatuře na prezidenta to po právní stránce nezabrání. V roce 1920 dokonce socialista Eugene Debs kandidoval, i když byl ve vězení. Osobně předpokládám, že Trumpa obžaloba spíše posílí. Státní zástupce Bragg se čistě právně vzato pohybuje po velmi tenkém ledě a jeho úspěch není příliš pravděpodobný. Pokud bude Trump osvobozen, získá obrovský impuls pro svou kampaň a zajistí si republikánskou nominaci pro příští volby.

štítky: #USA



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!