12. dubna 2023, IPPO

Michal Chládek: Mediální hazard? DPH bez kontextu

rubrika: Komentáře

Tématem posledních dvou dnů je DPH neboli daň z přidané hodnoty. Léky prý budou stát miliony, loterie bude zdarma. Alespoň tak to vypadá podle většiny reakcí. Bohužel všichni hovoří o dokumentu, který ještě politici neprojednali, a interpretují ho bez kontextu a vysvětlení. Úniky do médií děsí voliče i nevoliče pětikoalice. Vzniká blbá nálada. Je to podobné, jako kdyby psal školák úkol, a někdo mu ho před odevzdáním sebral, zveřejnil z něj ty nejhorší pasáže a vysmál se mu.

Na čem panuje v odborné veřejnosti shoda? Celý systém DPH je velmi komplikovaný a jeho reforma by mohla vést ke zjednodušení. Jejím cílem by mělo být snížení administrativní zátěž podnikatelů a zvýšení transparentnost a přehlednosti systému pro všechny zúčastněné strany. Jednou z možností, jak systém DPH zjednodušit, je snížit počet sazeb DPH na dvě. Složitost celého systému lze ilustrovat na různých sazbách DPH na pivo.

 

Vláda se snaží s experty diskutovat, jakým způsobem změny provést. Návrhy „v plenkách“ dostává velký počet lidí. Někteří z nich pak neodolají pokušení a pošlou první verzi, kterou čeká ještě dlouhá cesta, do médií. V podstatě stejná věc se děje i v případě důchodové reformy. Předejít této situaci ale nejde. Pokud má vláda sofistikovaně diskutovat nad změnami, musí to dělat s odborníky, a to s co nejširším a největším zastoupením.

Příkladem odborné diskuze může být snížení daně na loterie. Loterie je nejméně rizikový druh hazardních her. Jde například o stírací losy nebo o sportku. V současné době je ale loterie kvůli Babišově vládě zdaněna stejně jako automaty, kde je riziko vzniku závislosti daleko větší. To je paradoxní situace, protože méně škodlivý hazard je zdaněn stejně jako kasino. Jinými slovy umetáme cestičku návykovějšímu hazardu, protože gamblerovi se vyplatí hrát automaty stejně jako podat sportku. Hysterické reakce v médiích však vyznívají přesně opačně. Jako by snad vláda chtěla snížením DPH podporovat gamblerství.

Není překvapující, že nekompletní návrhy či informace o diskuzích unikají do médií. Obzvlášť u témat týkajících se státního rozpočtu či sociálního systému. Jednotlivé údaje a související informace jsou ale často vytrženy z kontextu a rozhodně se nejedná o finální verze dokumentů či návrhů. Důležité je tedy brát informace z médií s rezervou.

Konečné návrhy bude vláda prostřednictvím premiéra Fialy prezentovat zhruba za měsíc. To vše až po výše zmíněné diskuzi a včetně všech opatření týkajících se snížení státního schodku. Vláda chce hledat úspory primárně na straně státu a až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy. Počkejme tedy, jak bude finální návrh vypadat.Naše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.