12. dubna 2023, IPPO

Michal Chládek: Mediální hazard? DPH bez kontextu

rubrika: Komentáře

Tématem posledních dvou dnů je DPH neboli daň z přidané hodnoty. Léky prý budou stát miliony, loterie bude zdarma. Alespoň tak to vypadá podle většiny reakcí. Bohužel všichni hovoří o dokumentu, který ještě politici neprojednali, a interpretují ho bez kontextu a vysvětlení. Úniky do médií děsí voliče i nevoliče pětikoalice. Vzniká blbá nálada. Je to podobné, jako kdyby psal školák úkol, a někdo mu ho před odevzdáním sebral, zveřejnil z něj ty nejhorší pasáže a vysmál se mu.

Na čem panuje v odborné veřejnosti shoda? Celý systém DPH je velmi komplikovaný a jeho reforma by mohla vést ke zjednodušení. Jejím cílem by mělo být snížení administrativní zátěž podnikatelů a zvýšení transparentnost a přehlednosti systému pro všechny zúčastněné strany. Jednou z možností, jak systém DPH zjednodušit, je snížit počet sazeb DPH na dvě. Složitost celého systému lze ilustrovat na různých sazbách DPH na pivo.

 

Vláda se snaží s experty diskutovat, jakým způsobem změny provést. Návrhy „v plenkách“ dostává velký počet lidí. Někteří z nich pak neodolají pokušení a pošlou první verzi, kterou čeká ještě dlouhá cesta, do médií. V podstatě stejná věc se děje i v případě důchodové reformy. Předejít této situaci ale nejde. Pokud má vláda sofistikovaně diskutovat nad změnami, musí to dělat s odborníky, a to s co nejširším a největším zastoupením.

Příkladem odborné diskuze může být snížení daně na loterie. Loterie je nejméně rizikový druh hazardních her. Jde například o stírací losy nebo o sportku. V současné době je ale loterie kvůli Babišově vládě zdaněna stejně jako automaty, kde je riziko vzniku závislosti daleko větší. To je paradoxní situace, protože méně škodlivý hazard je zdaněn stejně jako kasino. Jinými slovy umetáme cestičku návykovějšímu hazardu, protože gamblerovi se vyplatí hrát automaty stejně jako podat sportku. Hysterické reakce v médiích však vyznívají přesně opačně. Jako by snad vláda chtěla snížením DPH podporovat gamblerství.

Není překvapující, že nekompletní návrhy či informace o diskuzích unikají do médií. Obzvlášť u témat týkajících se státního rozpočtu či sociálního systému. Jednotlivé údaje a související informace jsou ale často vytrženy z kontextu a rozhodně se nejedná o finální verze dokumentů či návrhů. Důležité je tedy brát informace z médií s rezervou.

Konečné návrhy bude vláda prostřednictvím premiéra Fialy prezentovat zhruba za měsíc. To vše až po výše zmíněné diskuzi a včetně všech opatření týkajících se snížení státního schodku. Vláda chce hledat úspory primárně na straně státu a až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy. Počkejme tedy, jak bude finální návrh vypadat.Naše nejnovější výstupy

29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

29. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Soud nad rusofobií

Když jsem si před pár dny prohlížela záběry z 11. petrohradského mezinárodního právního fóra, na nichž místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová vyzývá k přijetí zákona kriminalizujícího rusofobii, zatrnulo mi. Její příjmení spustilo v mé mysli řetězec asociací, které mne vrátily do porevolučního Ruska. Do doby, kdy se rodila propagandistická dramatika. Klenotem tohoto žánru bylo v druhé polovině dvacátých let dílo z pera divadelního teoretika Konstantina Treňova, nazvané podle hlavní hrdinky Ljubov Jarová (1926). Ve finále hry odevzdává hrdinka svého muže, který se přidal k bílým, do rukou bolševiků, kde ho čeká „spravedlivý soud“ a poprava. Teprve tímto skutkem se stává opravdovou soudružkou a prototypem uvědomělé sovětské ženy. Hře se pro její zásadní ideologický obsah dostalo v sovětském období několika filmových zpracování. Filmová verze ze sedmdesátých let, v níž režisér Vladimir Fetin obsadil do hlavní role Ljudmilu Čursinu nazývanou sovětská Marilyn Monroe, patří do zlatého fondu sovětské propagandistické kinematografie.

24. května 2023, IPPO

Michal Chládek: Zbytečná hysterie. Co přinese smlouva s USA?

Včera podepsala ministryně obrany Jana Černochová s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Jaký je vůbec smysl této dohody? Základním účelem je poskytnout právní rámec pro fungování amerických vojenských sil na území naší republiky, pokud vláda nebo parlament vysloví s jejich přítomností souhlas. Dohoda sama o sobě samozřejmě nedává Spojeným státům možnost vysílat na naše území své vojenské jednotky. Obdobnou smlouvu má navíc podepsáno dalších 24 členských států NATO včetně Polska nebo Slovenska.

22. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Jak zabít draka

Válka na Ukrajině trvá již rok a dva měsíce. Po celou tu dobu se vedou debaty o tom, co se stane s Ruskem, až válka skončí. Zejména zda Vladimir Putin zůstane u moci a zda země zůstane v současné podobě. K těm, kteří dnes veřejně otevírají tyto otázky, se ze Švýcarska připojil také Michail Chodorkovskij svojí poslední knihou Jak zabít draka? Příručka pro začínající revolucionáře.

17. května 2023, IPPO

Česko ve formě: Cesta ke zdravému rozpočtu

Ocitli jsme se v bezprecedentní situaci, kdy pouze mandatorní, tedy povinné výdaje České republiky, převyšují veškeré příjmy státního rozpočtu. Za posledních šest let vzrostly celkové výdaje státu téměř o bilion korun. Bez škrtů a reforem by byl schodek státního rozpočtu v příštím roce vyšší o 94,1 a v tom dalším dokonce o 147 miliard. V rozhazovačném stylu předchozích vlád nelze pokračovat. Musíme se dostat zpět do formy, shodit přebytečná kila, a to prostě bolí.