3. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: ODS – přítel Izraele

rubrika: Komentáře

Stát Izrael si v posledních dnech připomněl 75. výročí svého vzniku. Vyhlášen byl sice až 14. května 1948, v samotném Izraeli se ale slaví podle židovského kalendáře. Je tedy vhodné připomenout, že to bylo právě Československo, které nově vznikajícímu státu pomohlo obhájit svou existenci dodávkami zbraní, ale i výcvikem vojenského personálu. Podpora Izraele se potom stala jedním z hlavních rysů mezinárodní politiky české pravice po roce 1989. A nyní se ukazuje, že trvá i nadále.

Izraelská nezisková organizace European Alliance for Israel před pár dny zveřejnila zprávu s názvem Israel Ranking 2023. Zpráva mapuje hlasování jednotlivých politických stran v Evropském parlamentu s ohledem na jejich postoje k Izraeli. Jaký je výsledek? ODS je v celkovém pořadí všech stran na druhém místě. Prakticky se však jedná o místo první, ODS totiž předstihla jen strana Deutsche Zentrumspartei s poslancem Jorgem Meuthenem, který byl však až do roku 2022 členem a předsedou AfD, za kterou byl do Evropského parlamentu také zvolen. Předpokládám tedy, že lepší výsledek této strany lze zdůvodnit především menším vzorkem hlasování. 

Frakce Evropských konzervativců a reformistů, do které ODS patří, obsadila první místo v rámci sedmi politických skupin. Izrael má obecně silnou podporu mezi celou českou reprezentací v Evropském parlamentu. Ta je hodnocena jako čtvrtá nejvyšší, a to po Polsku, Itálii a Bulharsku.

Překvapivé zároveň není, že Izrael má nejmenší podporu mezi stranami krajní levice, mezi nejhorší strany celoevropsky patří KSČM, která proizraelsky hlasuje pouze ve 3,82 % případů. U ODS přitom podpora dosahuje více než 97 % případů.

Podpora Izraele se zároveň projevila i v předvolebním programu koalice Spolu: „Budeme rozvíjet tradiční strategické partnerství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací.“ V podobném duchu se nesla i loňská návštěva izraelského prezidenta Jicchakama Herzoga v České republice. „Vzájemné vztahy ČR a Izraele jsou dlouhodobě vynikající a my jsme dnes mluvili o tom, jak je můžeme ještě dále rozvíjet. Velké téma je spolupráce v oblasti obrany, vysokých škol a vzájemného obchodu, “ zmínil tehdy premiér Fiala.

Diplomatické vztahy ale nezůstávají jen u proklamací. České firmy těží ze vzájemných investic, a to především v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Izrael totiž v mnoha ohledech představuje naprostou technologickou špičku. Podíl Izraelců podílejících se na výzkumu patří mezi nejvyšší na celém světě. Zdaleka se přitom nejedná jen o oblast obranného průmyslu. Izraelské firmy jsou mimořádně úspěšné i ve farmacii, zemědělství nebo vývoji počítačových technologií. V současné bezpečnostní situaci se však zdá, že Česko může nejvíce profitovat právě ze spolupráce ve vojenské oblasti, příkladem lze zmínit možný nákup vynikajících bezpilotních letounů typu Heron.

Izrael by však pro nás měl představovat inspiraci také symbolickou. Příběh země s menším počtem obyvatel, než má Česká republika, které se podařilo vybudovat vyspělou ekonomiku s vysokým počtem inovací, moderní armádou, ale třeba i efektivním systémem vodohospodářství pro nás může být v mnohém vzorem.

štítky: #Izrael



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!