3. května 2023, IPPO
Jan Hroudný: ODS – přítel Izraele
rubrika: Komentáře
Stát Izrael si v posledních dnech připomněl 75. výročí svého vzniku. Vyhlášen byl sice až 14. května 1948, v samotném Izraeli se ale slaví podle židovského kalendáře. Je tedy vhodné připomenout, že to bylo právě Československo, které nově vznikajícímu státu pomohlo obhájit svou existenci dodávkami zbraní, ale i výcvikem vojenského personálu. Podpora Izraele se potom stala jedním z hlavních rysů mezinárodní politiky české pravice po roce 1989. A nyní se ukazuje, že trvá i nadále.
Izraelská nezisková organizace European Alliance for Israel před pár dny zveřejnila zprávu s názvem Israel Ranking 2023. Zpráva mapuje hlasování jednotlivých politických stran v Evropském parlamentu s ohledem na jejich postoje k Izraeli. Jaký je výsledek? ODS je v celkovém pořadí všech stran na druhém místě. Prakticky se však jedná o místo první, ODS totiž předstihla jen strana Deutsche Zentrumspartei s poslancem Jorgem Meuthenem, který byl však až do roku 2022 členem a předsedou AfD, za kterou byl do Evropského parlamentu také zvolen. Předpokládám tedy, že lepší výsledek této strany lze zdůvodnit především menším vzorkem hlasování.
Frakce Evropských konzervativců a reformistů, do které ODS patří, obsadila první místo v rámci sedmi politických skupin. Izrael má obecně silnou podporu mezi celou českou reprezentací v Evropském parlamentu. Ta je hodnocena jako čtvrtá nejvyšší, a to po Polsku, Itálii a Bulharsku.
Překvapivé zároveň není, že Izrael má nejmenší podporu mezi stranami krajní levice, mezi nejhorší strany celoevropsky patří KSČM, která proizraelsky hlasuje pouze ve 3,82 % případů. U ODS přitom podpora dosahuje více než 97 % případů.
Podpora Izraele se zároveň projevila i v předvolebním programu koalice Spolu: „Budeme rozvíjet tradiční strategické partnerství s Izraelem, zejména v oblasti bezpečnosti, vědy, výzkumu a inovací.“ V podobném duchu se nesla i loňská návštěva izraelského prezidenta Jicchakama Herzoga v České republice. „Vzájemné vztahy ČR a Izraele jsou dlouhodobě vynikající a my jsme dnes mluvili o tom, jak je můžeme ještě dále rozvíjet. Velké téma je spolupráce v oblasti obrany, vysokých škol a vzájemného obchodu, “ zmínil tehdy premiér Fiala.
Diplomatické vztahy ale nezůstávají jen u proklamací. České firmy těží ze vzájemných investic, a to především v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Izrael totiž v mnoha ohledech představuje naprostou technologickou špičku. Podíl Izraelců podílejících se na výzkumu patří mezi nejvyšší na celém světě. Zdaleka se přitom nejedná jen o oblast obranného průmyslu. Izraelské firmy jsou mimořádně úspěšné i ve farmacii, zemědělství nebo vývoji počítačových technologií. V současné bezpečnostní situaci se však zdá, že Česko může nejvíce profitovat právě ze spolupráce ve vojenské oblasti, příkladem lze zmínit možný nákup vynikajících bezpilotních letounů typu Heron.
Izrael by však pro nás měl představovat inspiraci také symbolickou. Příběh země s menším počtem obyvatel, než má Česká republika, které se podařilo vybudovat vyspělou ekonomiku s vysokým počtem inovací, moderní armádou, ale třeba i efektivním systémem vodohospodářství pro nás může být v mnohém vzorem.
štítky: #Izrael