8. června 2023, IPPO

Jan Hroudný: Pence se utká s Trumpem. Co čekat od jejich souboje?

rubrika: Komentáře

Do bojů o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2024 vstoupil Mike Pence, 48. viceprezident Spojených států. Jaké jsou jeho šance? A můžeme očekávat tvrdý střet mezi ním a jeho bývalým spojencem Trumpem?

Pence občas působí jako republikán z jiné doby. Pravděpodobně nejlépe jej vystihuje slogan, kterým sám sebe charakterizuje: „Jsem křesťan, konzervativec a republikán, v tomto pořadí.“ Názorově je stabilní, kvalifikovaný jako málokterý jiný kandidát (kromě toho, že byl Trumpovým viceprezidentem působil také jako kongresman nebo guvernér Indiany). V předtrumpovské Republikánské straně by byl solidním kandidátem a téměř jistě i kvalitním republikánským prezidentem.

Pence byl pokřtěný jako katolík a ještě v roce 1980 volil proti Reaganovi Cartera. Zapáleným evangelíkem se stal až na vysoké škole, kdy také začala jeho proměna na reprezentanta náboženské pravice. Donald Trump si jej v roce 2016 vybral nejen pro jeho dlouholeté zkušenosti, ale především jako kandidáta, který mu pomůže získat podporu u konzervativních Američanů ze Středozápadu pobouřených životním stylem tehdejšího republikánského nominanta – připomeňme, že Trump se rozvedl vícekrát než všichni předchozí američtí prezidenti dohromady (což na druhou stranu nebylo tak komplikované, do jeho nástupu byl jediným rozvedeným prezidentem Reagan).

Mike Pence dobře plnil všechny svěřené exekutivní úkoly a vůči Trumpovi vystupoval vždy loajálně, byť se jej občas snažil mírnit. Z pohledu Trumpových příznivců se vše změnilo až po prohraných prezidentských volbách v roce 2020. Během útoku na Kapitol prý dokonce zfanatizovaný dav pokřikoval, že byl měl být Pence oběšen. Důvodem byla poměrně obskurní teorie, podporovaná samotným Trumpem, že Pence mohl zvrátit výsledek voleb. Předsedal totiž společné schůzi komor Kongresu, která potvrzovala výsledky hlasování Sboru volitelů. Předsedající pochopitelně žádnou takovou pravomoc nemá a zvrátit volební výsledek nemůže, jeho role je ceremoniální a organizační, Trump jej ale přesto poměrně nevybíravě kritizoval a během četných výpadů svých příznivců se jej nezastal.

Nyní se tak bývalí spojenci postaví proti sobě v primárkách. Šance Pence jsou pochopitelně nepatrné. Podle vlivného konzervativního serveru National Review je pro něj absolutně nezbytné uspět ve státě Iowa, kde zahájil svou kampaň a kde v roce 2016 díky výrazným sociálně-konzervativním názorům uspěl Ted Cruz. Pence ale pravděpodobně ztroskotá na stejné překážce jako další kandidáti typu Tima Scotta. Je solidní kandidát, není chaotický jako Trump, ale nezdá se, že by po jeho kandidatuře byla nějaká výrazná politická poptávka. Jeho podpora není sice bezvýznamná, pohybuje se kolem 5 %, ale na nahrazení DeSantise na pozici hlavního Trumpova vyzyvatele to nejspíš stačit nebude.

Závěrem stojí za zmínku, že Pence se staví za silnou americkou podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem. Před rokem se svou manželkou dokonce navštívil ukrajinsko-polskou hranici, kde mluvil s válečnými uprchlíky.

štítky: #USA



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!