8. června 2023, IPPO

Jan Hroudný: Pence se utká s Trumpem. Co čekat od jejich souboje?

rubrika: Komentáře

Do bojů o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2024 vstoupil Mike Pence, 48. viceprezident Spojených států. Jaké jsou jeho šance? A můžeme očekávat tvrdý střet mezi ním a jeho bývalým spojencem Trumpem?

Pence občas působí jako republikán z jiné doby. Pravděpodobně nejlépe jej vystihuje slogan, kterým sám sebe charakterizuje: „Jsem křesťan, konzervativec a republikán, v tomto pořadí.“ Názorově je stabilní, kvalifikovaný jako málokterý jiný kandidát (kromě toho, že byl Trumpovým viceprezidentem působil také jako kongresman nebo guvernér Indiany). V předtrumpovské Republikánské straně by byl solidním kandidátem a téměř jistě i kvalitním republikánským prezidentem.

Pence byl pokřtěný jako katolík a ještě v roce 1980 volil proti Reaganovi Cartera. Zapáleným evangelíkem se stal až na vysoké škole, kdy také začala jeho proměna na reprezentanta náboženské pravice. Donald Trump si jej v roce 2016 vybral nejen pro jeho dlouholeté zkušenosti, ale především jako kandidáta, který mu pomůže získat podporu u konzervativních Američanů ze Středozápadu pobouřených životním stylem tehdejšího republikánského nominanta – připomeňme, že Trump se rozvedl vícekrát než všichni předchozí američtí prezidenti dohromady (což na druhou stranu nebylo tak komplikované, do jeho nástupu byl jediným rozvedeným prezidentem Reagan).

Mike Pence dobře plnil všechny svěřené exekutivní úkoly a vůči Trumpovi vystupoval vždy loajálně, byť se jej občas snažil mírnit. Z pohledu Trumpových příznivců se vše změnilo až po prohraných prezidentských volbách v roce 2020. Během útoku na Kapitol prý dokonce zfanatizovaný dav pokřikoval, že byl měl být Pence oběšen. Důvodem byla poměrně obskurní teorie, podporovaná samotným Trumpem, že Pence mohl zvrátit výsledek voleb. Předsedal totiž společné schůzi komor Kongresu, která potvrzovala výsledky hlasování Sboru volitelů. Předsedající pochopitelně žádnou takovou pravomoc nemá a zvrátit volební výsledek nemůže, jeho role je ceremoniální a organizační, Trump jej ale přesto poměrně nevybíravě kritizoval a během četných výpadů svých příznivců se jej nezastal.

Nyní se tak bývalí spojenci postaví proti sobě v primárkách. Šance Pence jsou pochopitelně nepatrné. Podle vlivného konzervativního serveru National Review je pro něj absolutně nezbytné uspět ve státě Iowa, kde zahájil svou kampaň a kde v roce 2016 díky výrazným sociálně-konzervativním názorům uspěl Ted Cruz. Pence ale pravděpodobně ztroskotá na stejné překážce jako další kandidáti typu Tima Scotta. Je solidní kandidát, není chaotický jako Trump, ale nezdá se, že by po jeho kandidatuře byla nějaká výrazná politická poptávka. Jeho podpora není sice bezvýznamná, pohybuje se kolem 5 %, ale na nahrazení DeSantise na pozici hlavního Trumpova vyzyvatele to nejspíš stačit nebude.

Závěrem stojí za zmínku, že Pence se staví za silnou americkou podporu Ukrajiny ve válce s Ruskem. Před rokem se svou manželkou dokonce navštívil ukrajinsko-polskou hranici, kde mluvil s válečnými uprchlíky.

štítky: #USANaše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.