21. června 2023, IPPO

Evropská komise odtržená od reality. Ambice nejsou všechno

rubrika: Komentáře

Evropská komise bohužel opakovaně projevuje své odtržení od reality. V nedávném rozhovoru Věra Jourová prohlásila, že Twitter může v Evropě skončit. Bizarní je i situace okolo připravované normy Euro 7, jejíž některé parametry nejsou ani fyzikálně realizovatelné. Ambice komise jsou tedy možná hezké na papíře, reálně jsou ale absolutně nesplnitelné. Evropská komise je přitom jedinou institucí v EU, která má legislativní pravomoc. Její počínání však připomíná přísloví: „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.” 

Podle Jourové je majitel Twitteru Elon Musk zastáncem absolutní svobody slova, tak jak je popsána v americké ústavě. Jourová proti tomu staví evropské pojetí, kdy jednotlivé státy mohou svobodu slova na základě zákona omezovat. Je samozřejmě pravda, že americké pojetí svobody slova je širší, ale Nejvyšší soud Spojených států amerických opakovaně judikoval, že ani americké pojetí není neomezené a obsahuje podstatné výjimky. Např. Jourovou zmiňovaná dětská pornografie prvním dodatkem ústavy chráněna není. Dokonce ani Elon Musk není žádným zastáncem absolutní svobody slova (byť se tak možná chce sám prezentovat). Například kontroverzní raper Kanye West od něj dostal ban za opakovanou glorifikaci Hitlera a popírání holokaustu. Twitter tak rozhodně není zónou absolutní svobody projevu.

Jde tedy především o nalezení určité vhodné míry. Absolutní svoboda projevu přináší určité problémy a nebezpečí,na druhou stranu ale nebezpečí přináší i její regulace. Vzpomeňme si např. na nedávnou kauzu Huntera Bidena, syna úřadujícího amerického prezidenta. Twitter pod svým minulým vedením opakovaně blokoval informace o jeho laptopu zapomenutém v opravně, který měl kromě jeho obscénních fotografií obsahovat i důkazy o korupci na vysokých místech. Reálná kauza byla Twitterem před posledními prezidentskými volbami označena za dezinformaci a tvrdě potírána. Zásah do svobody projevu tak mohl ovlivnit i demokratický proces jako takový. 

Uvědomme si také, ke kterým zemím by se Evropská unie se zákazem Twitteru přidala. Twitter v současnosti blokují především nedemokratické režimy jako je Rusko, Čína, Severní Korea nebo Írán. V Evropě k zablokování Twitteru v minulosti přistoupilo jen Lukašenkovo Bělorusko. 

Euro 7 jako další příklad 

Z iniciativy Evropské komise vychází i návrh Euro 7. Některá jeho ustanovení jsou ale v přímémem rozporu s fyzikálními zákony. Například se požaduje snížení emisí při otěru pneumatik o vozovku, což ale současně snižuje bezpečnost. Zatím neexistují materiály, které by splňovaly obě kritéria – snížení otěru a zachování přilnavosti. Euro 7 dále příliš zatěžuje automobilový průmysl a může vést ke zvýšení cen vozidel, a tedy k menší obnově automobilového parku. To ale vede ke zvýšení emisí a celý cíl zlepšení životního prostředí je ten tam.

Nesmyslný návrh pak musí žehlit ministr dopravy Martin Kupka a europoslanec Alexandr Vondra, jako představitelé národních i evropských institucí. Ti představili svoje řešení situace, které původní návrh koriguje. To ale nemění nic na tom, že by takový paskvil z řad Komise neměl vůbec vyjít. Vytváří to zbytečnou nejistotu obchodních společností, ale i spotřebitelů. Nejhorší ale je, že podobné návrhy podrývají důvěru v samotnou Evropskou unii. 

 

Autoři:

Michal Chládek

Jan Hroudný



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!