26. června 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Na vlně Svobodné Evropy

rubrika: Komentáře

Dne 14. června byla v pražském sídle Rádia Svobodná Evropa otevřena tři studia umožňující obrazové vysílání. Účast českého prezidenta Petra Pavla a nepříliš diplomatická vyjádření v rozhovoru, který po ukončení slavnostního ceremoniálu poskytl, zastínily mnohé z toho, co by bývalo bylo dobré vyzdvihnout. Třeba skutečnost, že jedno ze studií nese jméno českého novináře, dlouholetého ředitele československého oddělení Svobodné Evropy Pavla Pecháčka.

V lednu letošního roce zesnulý Pavel Pecháček patřil k nejvýraznějším osobnostem posrpnové emigrace. Československé oddělení Svobodné Evropy řídil s přestávkami více než dvanáct let. V roce 1989 byl jedním z mála nezávislých novinářů, kteří v češtině v živých vstupech informovali z mítinků na Václavském náměstí. Mimo jiné se zasloužil i o to, že Svobodná Evropa byla v roce 1995 přestěhována z Mnichova do Prahy.

Svobodná Evropa v současnosti šíří informace do dvaceti tří zemí. Tři nová vysílací studia mají přispět k oslovení rostoucího publika prostřednictvím moderních komunikačních platforem. Dnes spojuje Svobodnou Evropu s rádiem už téměř jenom název. Vysílá sice stále dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, ale vyrábí stále více vizuálního materiálu. Je to služba pomáhající lidem v nesvobodě pochopit aktuální události. Tři nová studia budou mimo jiné využita na podporu produkce reportáží o ruské válce na Ukrajině. Té se ve svém rozhovoru věnoval také prezident Pavel. Jeho kontroverzně přijímané prohlášení o nutnosti přísného dohledu nad ruskými občany žijícími v zahraničí vzbudilo pozornost domácích i zahraničních sdělovacích prostředků. Bylo hojně citováno také prokremelskými i nezávislými médii. Svá slova musel český prezident později upřesňovat.

Situaci reflektovaly i české sociální sítě, pro něž to byla vynikající příležitost, aby se do prezidenta náležitě „obuly“. Uživatelé některých sociálních sítí si rovněž posílali odkaz na pokleslou humoristickou produkci „novinářů“ Xavera Veselého a Petra Holce, cílenou na minulost hlavy státu. Je škoda, že u příležitosti otevření nových studií Svobodné Evropy se tak málo pozornosti věnovalo podstatě této instituce financované Kongresem Spojených států amerických a hlavně statečné činnosti těch, kteří pro ni pracují. Aby mohli do svých zemí sužovaných totalitními režimy posílat pravdivé informace, riskují reportéři v terénu nezřídka své životy a ti, kteří pracují v redakcích, čelí ohrožení sebe i svých blízkých.

České vysílání Svobodné Evropy skončilo 30. září 2002. Přes veškeré problémy, které jako jakýkoliv jiný stát máme, jsme považováni za demokratickou zemi. Žádnou zahraniční instituci garantující svobodu slova a tisku nepotřebujeme. Svobodu bereme jako samozřejmost, což je dobře. Pamětníci předchozího režimu, dokážou tuto skutečnost upřímně ocenit. Generální ředitel Svobodné Evropy Jamie Fly během slavnostního otevření studií řekl: „Při pobytu v Praze mě inspirovala oddaná obhajoba svobodného tisku a poslání Rádia Svobodná Evropa našimi českými partnery. Jsem vděčný za trvalou podporu ze strany české vlády a lidu.“ Měli bychom být oprávněně hrdí na to, že sídlo Svobodné Evropy se nachází právě v Praze. Že v šíření svobodných informací do nesvobodných zemí hraje naše metropole jednu z klíčových rolí a že tím, kdo dal v nových prostorách Svobodné Evropy první interview, mohl být právě český prezident.



Naše nejnovější výstupy

11. března 2025, IPPO

Martin Staněk: Velká pomoc zaměstnavatelům. Jednotné měsíční hlášení ruší desítky formulářů

Na výrazné snížení administrativy se mohou těšit čeští podnikatelé. Vláda Petra Fialy přišla s návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, které nahradí mnohdy až 25 formulářů pro pět různých institucí. Od ledna příštího roku tak budou podávat elektronicky pouze jedno hlášení měsíčně. Zjednodušení práce to přinese nejen firmám, ale i samotným zaměstnancům.

10. března 2025, IPPO

Pravej podcast: (Ne)Bydlíme - host: Jirka Havránek

Přijďte na debatu o bydlení s naším Jirkou Havránkem! 10.3. v Praze 24.3. v Ostravě 31.3. v Brně O bydlení, výstavbě a problémech s nimi spojenými promluvil Jirka Havránek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

4. března 2025, IPPO

Babylon Brusel: EU vaří zelený eintopf konkurenceschopnosti

Kde v Evropě hledat silné lídry? Musíme zbrojit? Co naši sousedé Slováci? Jak vypadá Clean deal? No a nechybí ani “oblíbené” emisní povolenky. Poslechněte si nový díl podcastu Babylon Brusel s europoslancem Ondřejem Krutílkem.

27. února 2025, IPPO

Pravej podcast: Planeta Praha - host: Alexandra Udženija

Jakou vizi pro ní má náměstkyně primátora Alexandra Udženija? Staví se v Praze? Co je to Zahrada pro duši? A co věčný souboj s Brnem? Nejen o tom promluvila Alexandra Udženija v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

27. února 2025, IPPO

Jan Hroudný: Co nám ukázaly německé volby?

Volby do německého Bundestagu jsou pro nás nade vší pochybnost spolu s našimi vlastními parlamentními volbami nejdůležitější politickou událostí roku. Jejich výsledek je přitom nejednoznačný. Došlo ke změně, ale ne tak zásadní, jak jsme možná doufali. Podívejme se na hlavní závěry proběhlých voleb.