26. června 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Na vlně Svobodné Evropy

rubrika: Komentáře

Dne 14. června byla v pražském sídle Rádia Svobodná Evropa otevřena tři studia umožňující obrazové vysílání. Účast českého prezidenta Petra Pavla a nepříliš diplomatická vyjádření v rozhovoru, který po ukončení slavnostního ceremoniálu poskytl, zastínily mnohé z toho, co by bývalo bylo dobré vyzdvihnout. Třeba skutečnost, že jedno ze studií nese jméno českého novináře, dlouholetého ředitele československého oddělení Svobodné Evropy Pavla Pecháčka.

V lednu letošního roce zesnulý Pavel Pecháček patřil k nejvýraznějším osobnostem posrpnové emigrace. Československé oddělení Svobodné Evropy řídil s přestávkami více než dvanáct let. V roce 1989 byl jedním z mála nezávislých novinářů, kteří v češtině v živých vstupech informovali z mítinků na Václavském náměstí. Mimo jiné se zasloužil i o to, že Svobodná Evropa byla v roce 1995 přestěhována z Mnichova do Prahy.

Svobodná Evropa v současnosti šíří informace do dvaceti tří zemí. Tři nová vysílací studia mají přispět k oslovení rostoucího publika prostřednictvím moderních komunikačních platforem. Dnes spojuje Svobodnou Evropu s rádiem už téměř jenom název. Vysílá sice stále dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, ale vyrábí stále více vizuálního materiálu. Je to služba pomáhající lidem v nesvobodě pochopit aktuální události. Tři nová studia budou mimo jiné využita na podporu produkce reportáží o ruské válce na Ukrajině. Té se ve svém rozhovoru věnoval také prezident Pavel. Jeho kontroverzně přijímané prohlášení o nutnosti přísného dohledu nad ruskými občany žijícími v zahraničí vzbudilo pozornost domácích i zahraničních sdělovacích prostředků. Bylo hojně citováno také prokremelskými i nezávislými médii. Svá slova musel český prezident později upřesňovat.

Situaci reflektovaly i české sociální sítě, pro něž to byla vynikající příležitost, aby se do prezidenta náležitě „obuly“. Uživatelé některých sociálních sítí si rovněž posílali odkaz na pokleslou humoristickou produkci „novinářů“ Xavera Veselého a Petra Holce, cílenou na minulost hlavy státu. Je škoda, že u příležitosti otevření nových studií Svobodné Evropy se tak málo pozornosti věnovalo podstatě této instituce financované Kongresem Spojených států amerických a hlavně statečné činnosti těch, kteří pro ni pracují. Aby mohli do svých zemí sužovaných totalitními režimy posílat pravdivé informace, riskují reportéři v terénu nezřídka své životy a ti, kteří pracují v redakcích, čelí ohrožení sebe i svých blízkých.

České vysílání Svobodné Evropy skončilo 30. září 2002. Přes veškeré problémy, které jako jakýkoliv jiný stát máme, jsme považováni za demokratickou zemi. Žádnou zahraniční instituci garantující svobodu slova a tisku nepotřebujeme. Svobodu bereme jako samozřejmost, což je dobře. Pamětníci předchozího režimu, dokážou tuto skutečnost upřímně ocenit. Generální ředitel Svobodné Evropy Jamie Fly během slavnostního otevření studií řekl: „Při pobytu v Praze mě inspirovala oddaná obhajoba svobodného tisku a poslání Rádia Svobodná Evropa našimi českými partnery. Jsem vděčný za trvalou podporu ze strany české vlády a lidu.“ Měli bychom být oprávněně hrdí na to, že sídlo Svobodné Evropy se nachází právě v Praze. Že v šíření svobodných informací do nesvobodných zemí hraje naše metropole jednu z klíčových rolí a že tím, kdo dal v nových prostorách Svobodné Evropy první interview, mohl být právě český prezident.



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!