29. června 2023, IPPO

Michal Chládek: Ideály versus realita. Nechceme po vládě nemožné?

rubrika: Komentáře

Od vlády jsme měli všichni obrovská očekávání – nulový deficit, deagrofertizace, směřování na Západ, lepší komunikace a mnoho dalšího. Nebyla to ale očekávání přehnaná? Současná vláda je u pomyslného kormidla pouze rok a půl. To je zhruba pětina času, kdy Česku reálně vládl Babiš.

Důvodů, proč věci nejdou tak hladce, jak by mohly a měly, je několik. Jedním z nich je, že strany pětikoalice mají jednoduše rozdílné pohledy na svět. Například názor na práci s dezinformacemi je uvnitř koalice různý. A není se čemu divit. Neexistuje totiž přesná definice toho, co vlastně dezinformace je. Podobných věcí musí vláda řešit celou řadu. Zdanění tichého vína a hazardu, počet obcí, reorganizace pošty atd.

Dalším faktorem je, že vláda tak trochu pracuje byrokracii navzdory. Spousta úředníků totiž posty na svých úřadech zastává už desítky let. Mají své zažité postupy a vzorce, pokud přijde nová vláda s tím, že chce věci dělat jinak, potká se s úředníkovým limitem. Stojí mu zato se adaptovat? Za čtyři roky totiž možná přijde někdo jiný, bude to chtít zase dělat jinak, není lepší to „nějak vydržet a přečkat?“. Jedním dechem je ale třeba dodat, že všichni úředníci zcela jistě nejsou stejní, jejich systémové nastavení je ale hluboce zakořeněné.

A další důležitý důvod: tato vláda na rozdíl od té Babišovy nevlastní žádná média. A je to tak rozhodně v pořádku, jednoznačně se však ukazuje, že pozornost táhnou negativní informace. Tak schválně: Kdy naposledy jste v televizi viděli nebo v rádiu slyšeli reportáž o pozitivní práci vládních politiků nebo veřejné správy? Kupříkladu chválu nového stavebního zákona, antibyrokratického balíčku, zvýšení DPH pro živnostníky na 2 miliony, zrušení EET nebo čerstvě schváleného silničního zákona? A pochválit je přece třeba i to, že nás vláda nezavřela do covidových lockdownů, zrušila povinné očkování, od začátku volebního období prosadila obrovské množství věcí, které tomuto státu a nám všem pomáhají. Hned po svém nástupu proškrtala rozpočet a ušetřila 80 miliard. A pokračuje, chystá se schválit konsolidační balíček a po letech slibů představila i důchodovou reformu, kterou všechny předcházející vlády jen slibovaly.

Výrazně se zlepšila i jednání na poli evropských orgánů. Změny v Euro 7 v podstatě táhne Česká republika, podařilo se vyjednat výjimky z migračního paktu, za našeho předsednictví se našla společná shoda na evropském řešení energetické krize nebo třeba na výrazné podpoře ze strany EU pro ukrajinské uprchlíky. Nesmíme zapomenout ani na konsolidaci veřejných rozpočtů. Babiš sliboval důchodovou reformu už v roce 2015, ale kde nic, tu nic. To je ale mantra všech poslanců ANO. Říkají, co všechno se dělá špatně, ale oni sami vládli osm let a vesele schvalovali dotace pro agropodniky a Green Deal. Následky jejich rozhazovačné politiky během covidu stále ještě dojíždějí.

Jsou ale i další důvody, proč vláda neplní očekávaní svých voličů tak rychle, jak očekávají, a není to alibismus: za tak krátkou dobu vlády se napravit vše, na co se léta nehledělo, prostě nedá a válka na Ukrajině zamíchala všemi rozdanými kartami opravdu důkladně. Přesto všechno však vláda prosazuje zájmy naší země.

Pro mě osobně je ale nejdůležitější, že má vláda jasnou pozici vůči Západu. Jednotně hlasuje pro setrvání v NATO a EU, a to je naprosto zásadní. Nechci se dožít toho, že budeme znovu vyjednávat v rámci RVHP.



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!