1. srpna 2023, IPPO

Jan Hroudný: Anti-woke s.r.o. Kdo je Vivek Ramaswamy?

rubrika: Komentáře

Poslední průzkumy ukazují, že mezi republikánskými kandidáty pro příští prezidentské volby došlo k určitému posunu. Na třetí místo za suverénního exprezidenta Trumpa a jeho hlavního vyzyvatele DeSantise z Floridy se v některých průzkumech prodral Vivek Ramaswamy. Kdo vlastně stoupající hvězda republikánů je a jaké jsou její šance?

Nejdříve je nutné uvést, že je Ramaswamy velmi mladý kandidát. Narodil se v roce 1985, takže je mu teprve 37 let (ve Spojených státech je na rozdíl od Česka hranice pro prezidentskou kandidaturu 35 let). Jeho rodiče jsou poměrně úspěšní indičtí přistěhovalci, kteří se usadili v Ohiu. Kandidát, který sám sebe nazývá „neochvějným americkým nacionalistou“, je mimochodem hinduistou a vegetariánem.

Ramaswamymu se každopádně dařilo jak během studia (absolvoval mj. práva na Yale), tak v kariéře, i přes výrazný neúspěch s pokusem využít látku INN na léčbu Alzheimera se stal úspěšným podnikatelem ve farmacii. Kromě toho založil rodinu, s manželkou má dva syny. Jeho majetek se odhaduje až na miliardu dolarů. Zkrátka splněný americký sen. Původ v Ohiu, společné studium a spolupráce v businessu jej mimochodem spojují s nejmladším republikánským senátorem a autorem bestselleru Americká elegie J. D. Vancem. 

Jaká ale byla geneze jeho politických názorů? Deník The New Yorker jej v jednom ze svých článků nazval „výkonným ředitelem Anti-woke s.r.o.“ a nezdá se, že by tato přezdívka byla nějak zvlášť přemrštěná. Ramaswamy se vyprofilovat jako kritik tzv. „ESG“ (Enviromental, Social and Corporate Governance, česky někdy překládáno jako „kritéria pro udržitelné financování“).

Ramaswamy na toto téma napsal dokonce knihu Woke, Inc.: Inside Corporate America’s Social Justice Scam. V ní kritizuje velké americké korporace, které svou ekonomickou sílu používají k prosazování progresivní politiky, jako je podpora hnutí BLM nebo uhlíková neutralita – což jsou pro Ramaswamyho otázky, kterými se má zabývat politická reprezentace, a to jen v případě, kdy se tak většina voličů rozhodně. Podobný „virtue signalling“ má podle něj navíc zakrýt méně pěknou stránku vydělávání peněz – jako jsou třeba nevyhovující podmínky zaměstnanců. Ramaswamyova společnost Strive Asset Management se ostatně prezentuje právě jako alternativa ke společnostem typu BlackRock, které podle něj míchají podnikání s šířením levicové ideologie.

Ramaswamy je také nekritickým podporovatelem Trumpa a v mnoha ohledech se stylizuje do jeho mladší verze. Problémem je, že nemá žádné téma, kterým by se výrazně odlišil od ostatních republikánských kandidátů. Kritikou woke a velkých korporací se v různé míře profilují vlastně všichni jeho konkurenti.

Je tak v podstatě jasné, že je Ramaswamy bez šance získat prezidentskou nominaci. Kandidatura pro něj ale může být prostředkem pro zviditelnění sebe a svého podnikání. Objevovaly se také spekulace, že by mohl mít zájem být Trumpovým kandidátem na viceprezidenta nebo ministrem v jeho administrativě. Ramaswamy však před nedávnem popřel, že by uvažoval tímto směrem. Nezbývá tedy než počkat na první debatu republikánských kandidátů, která proběhne už 23. srpna na Fox News, a která nám možná odhalí více. 

štítky: #USANaše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?