25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

rubrika: Komentáře

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan. Přesto se nyní stal pro několik veršů, které napsal na počátku 90. let, po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny, mediálně očerňovanou postavou ruské literatury. Dodejme, že báseň Na nezávislost Ukrajiny, v současné době vulgárně interpretovaná jako politický text, je známa pouze z tříminutového videozáznamu pořízeného 30. října 1992 v Židovském centru v kalifornském Palo Altu. Brodskij své vystoupení tenkrát uvedl slovy: „Je to riskantní, ale přesto to přečtu.“ Básníkovy verše, dramat plná historie vztahu mezi oběma zeměmi, se podobají řeči člověka, který se cítí zhrzen, protože ho jeho partner opustil. („Nač si dělat zlou krev / a na prsou trhat šat / láska skončila, byla-li nějaká“ apod.) Tomas Venclova, litevský básník a Brodského přítel, který poskytl médiím mnoho rozhovorů, řekl, že se Brodského snažil od jeho veřejného vystoupení odradit. Předjímal, že „nevhodný vtip, chuligánský žert, který si Brodskij občas dovolil“, nepřinese nic dobrého. Považuji za důležité zdůraznit, že Brodskij verše o nezávislosti Ukrajiny do žádné ze svých sbírek nezařadil. Podobných „chuligánských“ veršů bychom v jeho rukopisech našli celou řadu. Je však mimo jakoukoli pochybnost, že umělec Brodského formátu by si veřejná vystoupení s tak kontroverzními verši, dávajícími prostor k tolika protichůdným výkladům, měl rozmyslet.

V polovině 90. let začal být text básně Na nezávislost Ukrajiny publikován v neoficiálních přepisech pořízených z videozáznamů Brodského vystoupení. V roce 1996 vyšla báseň na stránkách kyjevských novin Stolitsa a Golos Hromadyanin a vzedmula vlnu negativních emocí. Zájem o báseň vzrostl v roce 2014 po anexi Krymu a vypuknutí války v Donbasu a samozřejmě po 24. únoru 2022. Někteří vnímali verše jako urážlivé pro Ukrajinu, jiní vinili básníka, že používá agresivní imperialistický tón.

Brodskij nikdy nebyl masovým básníkem. Byl a zůstává obtížně interpretovatelný. O to politováníhodnější jsou současné pokusy o černobílé hodnocení jeho díla a jeho životní filozofie na základě nepublikované básně Na nezávislost Ukrajiny. Na jedné straně se proputinovští „patrioti“ snaží učinit z Brodského „svého“ básníka, jako kdyby byl jedním ze Z-kulturních lídrů. Výmluvně o tom svědčí propagandistický televizní kanál RT, který odvysílal filmový snímek nacionalisty Jegora Cholmogorova Brodskij. Básník impéria. Na druhé straně „barikády“ stojí liberální sociální sítě, které se rozbouřily po komentáři Jekatěriny Margolisové v listu Novaja gazeta Jevropa. Mimo jiné v něm čteme: „Banální velkonárodní mužský šovinismus přirozeně vede k šovinismu národně-jazykovému a posléze k imperialismu, kolonialismu a dalším zastávkám. A na konečné se naráz ukáže, že je připraven sloužit jako kulturní opora fašismu, i když to autor na nástupní stanici nepředpokládal.“

Zajímavé je, že oba ideologické tábory shodně činí Brodského odpovědným za současnou situaci na Ukrajině. Jen závěry z toho vyvozují s diametrálně odlišnými znaménky. Jestliže liberálové dávají Brodskému záporné znaménko a píší o něm jako o imperialistovi a stoupenci války, proputinovští „vlastenci“ posledního velkého ruského básníka a nositele Nobelovy ceny prezentují jako „svého“. Že je básník po smrti se jim obzvlášť hodí – nemůže to popřít.



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!