3. ledna 2024, IPPO

Michal Chládek: Česko: Země permanentní skepse. Čekají nás výrazné změny a zlepšení

rubrika: Komentáře

Nic se nedaří, nic se neplní. Jsme prý nejhorší. To by mohl být závěr z monitoringu tisku, který pravidelně čtu. Tyhle závěry mi přijdou postavené na hlavu. Vláda uhasila požár a uklízí po vládě předchozí, u toho plní program a finišuje s reformami. A ty další chystá a připravuje.

Přesto se mnohým zdá, že se blíží apokalypsa. Je to ale naopak. Ekonomika přestává klesat (fáze hospodářského cyklu), a důvěra české vlády půjde nahoru. Lidem se totiž těžko vysvětluje, že dočasný pokles životní úrovně je vlastně normální. Vláda to musí říkat srozumitelně a komunikovat jasně a přehledně. Úkol pro následující dva roky.

V čem je vlastně zásadní problém? Vláda nejdřív udělá krok A – něco nachystá – a až pak krok B – komunikuje. Je to logické. Pět koaličních stran se musí nejprve na kroku A shodnout, vyladit detaily. Tento krok ale všechny zúčastněné vyčerpá natolik, že na krok B jim už dostatek energie nezbude. To se v následujících dvou letech musí změnit. Lidi totiž zajímá jen výsledek, krok B.

Důkazem toho, že vláda „maká“ může být speciální výstup Demagog.cz k plnění slibů vlády Petra Fialy. Ten ukazuje, že dvě třetiny vládních slibů jsou buď hotovy, nebo se na nich pracuje.

Zpět k reformám. Nejdřív bych zmínil reformu financí. Vláda ji odpracovala velmi dobře. Hlavně se škrtá, schodek i inflace klesají a ve vztahu k HDP se dostaneme v příštím roce pod bájné 3 %. Agentura Moody’s navíc zlepšila rating ČR. To mj. znamená více investorů = více peněz do státní kasy.

Očekávaná reforma zdravotnictví bude představena zhruba v půlce ledna.

Příští rok se otevře rekordní počet kilometrů dálnic. Dá se v podstatě mluvit o reformě na ministerstvu dopravy, kde se konečně hledají i jiné způsoby financování. PPP projekty a další soukromé investice. Do roku 2033 mít 650 kilometrů dálnic a připravit vysokorychlostní tratě. Do toho si ministr Kupka ještě střihnul záchranu automobilového průmyslu ČR (Euro 7).

Reforma školství a s ní spojený přechod na obecnější vzdělávání. Děti si nebudou muset vybírat povolání příliš brzy. Podpora adaptability. S tím počítá plán ministerstva školství. Kromě toho nás čeká první digitální přijímací řízení. V neposlední řadě se konečně vyřeší nízké platy nepedagogických pracovníků. Platit je budou od roku 2025 obce a kraje. Tím se jejich podmínky zlepší.

Rychlá výstavba? Konečně nejen utopie. Díky zjednodušení a zrychlení stavebního řízení. Letos totiž začne platit jeho novela a stavební povolení by mělo být vydáno do měsíce. Výstavba se zrychlí i u liniových a dalších strategických staveb. Mj. další zrychlení výstavby dálnic nebo VRTek. Taky příprava na jádro a další!

Deset let jsme čekali na důchodovou reformu. Přišla s ní opět tato vláda a letos ji dokončí. Důchodový věk se bude zvyšovat kvůli delší době dožití. Je to opatření nutné pro další generace, které by už prostě neměly z čeho brát.

Vzpomeňme si na předešlé obavy některých. Benzín bude za padesát a doma se ohřejeme jen na dvanáct stupňů kvůli nedostatku energií a jejich ceně. Obavy se nenaplnily, kroky vlády byly cílené a přesné. Díky snížení DPH klesají ceny potravin. Analytici předpovídají, že HDP Česka příští rok vzroste o 1,7 procenta. Navíc jsou tu reformy a úspory. Takže chybí už jen slibovaný ekonomický obrat a Česká republika má opět naději!Naše nejnovější výstupy

29. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Válka na Ukrajině - hostem Tomáš Pojar

Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara. Jak ovlivnila jeho roli poradce pro národní bezpečnost? Jak vzpomíná na první dny invaze? Co říká o dalším průběhu konfliktu? Evropská úroveň Jak je na tom obranný průmysl? Co říká o spolupráci na úrovni Unie i na úrovni V4? A máme mít Evropskou armádu? Odpověď nejen na tyto otázky najdete v novém díle Pravýho podcastu!

29. února 2024, IPPO

V Brně se sešel další klub mladých zastupitelů, o diskuzi nebyla nouze

V pondělí 26. února 2024 se ve večerních hodinách uskutečnilo pravidelné setkání klubu mladých komunálních zastupitelů, ze všech koutů Jihomoravského kraje. Tento pilotní projekt, jež organizuje regionální klub Mladých konzervativců v Brně a Pravý břeh – Institut Petra Fialy, ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, má za cíl vytvořit platformu pro sdílení zkušeností mezi mladými lidmi v politice, a zároveň zprostředkovat diskuzi napříč generacemi v rámci ODS.

19. února 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: České školy se bouří – šlo tomu předejít a jak z toho ven?

Za posledních deset let se výdaje českého státu v oblasti školství téměř zdvojnásobily. V roce 2015 nás vzdělávání stálo 138 miliard, letošní rozpočet je vyšší než 270 miliard. Oblast školství je jednou z mála, kde peníze rostou i navzdory výraznému šetření státu, do regionálního školství jde letos o 5 miliard více než minulý rok. Nadprůměrně ohodnocení jsou konečně i čeští učitelé. Přesto to ke spokojenosti zdaleka nestačí. Pedagogové i nepedagogičtí pracovníci jsou frustrovaní a jejich zástupci opět mluví o nevyhnutelnosti stávky. Jinými slovy, čelíme velké krizi v době, kdy bychom jí čelit neměli. A to je rozhodně zvláštní. 

15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

13. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Speciál - Volby v USA

Michael Durčak v Pravým podcastu. Je Trump stále vizionář? Stav republikánských primárek. Jak se GOP stala Trumpovou stranou? A jaké problémy v současnosti hýbají americkou politikou? Toto a mnohem více se dozvíte v novém díle @pravejpodcast s Michaelem Durčákem.