3. ledna 2024, IPPO

Michal Chládek: Česko: Země permanentní skepse. Čekají nás výrazné změny a zlepšení

rubrika: Komentáře

Nic se nedaří, nic se neplní. Jsme prý nejhorší. To by mohl být závěr z monitoringu tisku, který pravidelně čtu. Tyhle závěry mi přijdou postavené na hlavu. Vláda uhasila požár a uklízí po vládě předchozí, u toho plní program a finišuje s reformami. A ty další chystá a připravuje.

Přesto se mnohým zdá, že se blíží apokalypsa. Je to ale naopak. Ekonomika přestává klesat (fáze hospodářského cyklu), a důvěra české vlády půjde nahoru. Lidem se totiž těžko vysvětluje, že dočasný pokles životní úrovně je vlastně normální. Vláda to musí říkat srozumitelně a komunikovat jasně a přehledně. Úkol pro následující dva roky.

V čem je vlastně zásadní problém? Vláda nejdřív udělá krok A – něco nachystá – a až pak krok B – komunikuje. Je to logické. Pět koaličních stran se musí nejprve na kroku A shodnout, vyladit detaily. Tento krok ale všechny zúčastněné vyčerpá natolik, že na krok B jim už dostatek energie nezbude. To se v následujících dvou letech musí změnit. Lidi totiž zajímá jen výsledek, krok B.

Důkazem toho, že vláda „maká“ může být speciální výstup Demagog.cz k plnění slibů vlády Petra Fialy. Ten ukazuje, že dvě třetiny vládních slibů jsou buď hotovy, nebo se na nich pracuje.

Zpět k reformám. Nejdřív bych zmínil reformu financí. Vláda ji odpracovala velmi dobře. Hlavně se škrtá, schodek i inflace klesají a ve vztahu k HDP se dostaneme v příštím roce pod bájné 3 %. Agentura Moody’s navíc zlepšila rating ČR. To mj. znamená více investorů = více peněz do státní kasy.

Očekávaná reforma zdravotnictví bude představena zhruba v půlce ledna.

Příští rok se otevře rekordní počet kilometrů dálnic. Dá se v podstatě mluvit o reformě na ministerstvu dopravy, kde se konečně hledají i jiné způsoby financování. PPP projekty a další soukromé investice. Do roku 2033 mít 650 kilometrů dálnic a připravit vysokorychlostní tratě. Do toho si ministr Kupka ještě střihnul záchranu automobilového průmyslu ČR (Euro 7).

Reforma školství a s ní spojený přechod na obecnější vzdělávání. Děti si nebudou muset vybírat povolání příliš brzy. Podpora adaptability. S tím počítá plán ministerstva školství. Kromě toho nás čeká první digitální přijímací řízení. V neposlední řadě se konečně vyřeší nízké platy nepedagogických pracovníků. Platit je budou od roku 2025 obce a kraje. Tím se jejich podmínky zlepší.

Rychlá výstavba? Konečně nejen utopie. Díky zjednodušení a zrychlení stavebního řízení. Letos totiž začne platit jeho novela a stavební povolení by mělo být vydáno do měsíce. Výstavba se zrychlí i u liniových a dalších strategických staveb. Mj. další zrychlení výstavby dálnic nebo VRTek. Taky příprava na jádro a další!

Deset let jsme čekali na důchodovou reformu. Přišla s ní opět tato vláda a letos ji dokončí. Důchodový věk se bude zvyšovat kvůli delší době dožití. Je to opatření nutné pro další generace, které by už prostě neměly z čeho brát.

Vzpomeňme si na předešlé obavy některých. Benzín bude za padesát a doma se ohřejeme jen na dvanáct stupňů kvůli nedostatku energií a jejich ceně. Obavy se nenaplnily, kroky vlády byly cílené a přesné. Díky snížení DPH klesají ceny potravin. Analytici předpovídají, že HDP Česka příští rok vzroste o 1,7 procenta. Navíc jsou tu reformy a úspory. Takže chybí už jen slibovaný ekonomický obrat a Česká republika má opět naději!Naše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.