5. ledna 2024, IPPO

Martin Staněk: Korespondenční volba není žádný podvod na voličích

rubrika: Komentáře

V zahraničí trvale žije skoro 600 tisíc voličů s českým občanstvím, kteří ale nemohou snadno a dostupně vykonávat svoje ústavou garantované právo volit. To už by se ale brzy mělo změnit. Vláda na svém posledním zasedání schválila návrh korespondenční volby pro naše krajany v zahraničí. 

Komu se dnes možnost promlouvat do správy naší země nejvíce upírá? Jsou to například studenti, vědci, vysokoškolští pedagogové, byznysmeni, prostě převážně úspěšní lidé, kteří jsou aktivní ve svých oborech nebo sbírají zkušenosti v zahraničí.

Česká republika dnes patří mezi pouhé čtyři země v Evropské unii, kde ještě tato forma volby na dálku není umožněna. Mimo naši domovinu korespondenční volbu nemá zavedenou Chorvatsko, Malta a částečně Francie, kde ovšem voliči mohou hlasovat dálkově přes internet.

Zavedení zjednodušené volby ze zahraničí měly ve svých předvolebních programech všechny strany současné vládní koalice a tento slib se následně objevil i v programovém prohlášení vlády. Její zavedení tak není žádným podvodem na voličíč a pokusem ovlivnit či ukrást výsledek voleb, jak se dnes za mohutného řevu snaží prezentovat představitelé hnutí ANO a SPD. Je to naopak splnění slibu, jež daly  strany svým voličům, a na základě kterých jim lidé umožnili vládnout.

Rozhodně není bez zajímavosti, že dnes jeden z největších odpůrců korespondenční volby,  hnutí ANO, i v tomto případě převedlo další ze svých klasických názorových veletočů. V minulém volebním období korespondenční volbu prosazovalo a dokonce ji slovy Radka Vondráčka mělo ve svém programovém prohlášení.

Co tedy stojí za touto razantní změnou? Jsou to opravdu jen obavy ze zkušenosti při rakouské prezidentské volbě? Ani zdaleka. Odpověď je třeba hledat ve volebních výsledcích opozice od zahraničních voličů. V posledních sněmovních volbách se naši krajané v zahraničí vyslovili z 50 % pro koalici Pirstan a ze 35 % pro koalici SPOLU. Naopak hnutí ANO od nich obdrželo pouhých pět procent a SPD dokonce jen 2 %. Ještě větší porážku musel Andrej Babiš zkousnout při druhém kole prezidentské volby, kdy jej podpořilo jen 5 % všech “zahraničních” hlasujících.

Navíc je zajímavé, že přestože v Maďarsku a na Slovensku, kde  vládnou Babišovy idoly Fico a Orbán, korespondenční volbu v zavedenou mají, legitimitu výsledků těchto voleb nikdo z opozice ani slůvkem nerozporoval.

Při posledních sněmovních volbách díky nesmírné složitosti a možnosti volit pouze na ambasádách k volebním urnám došlo jen okolo třinácti tisíc voličů. Lze předpokládat, že korespondenční volba jich osloví mnohem více (připomeňme, že podle odhadů v zahraničí žije asi 600 000 Čechů), takže Andrej Babiš a jeho hnutí se asi začne o  něco více třást.

Ve sněmovně teď čeká vládní strany obstrukční peklo plné demagogie, lží, kňourání, výhrůžek a strašení, vládní představitelé to ale musí vydržet, korespondeční volbu svým voličům slíbili, stejně tak jako slíbily, že odstaví Andreje Babiše od moci jednou provždy.

štítky: #korespondenční volbaNaše nejnovější výstupy

29. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Válka na Ukrajině - hostem Tomáš Pojar

Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara. Jak ovlivnila jeho roli poradce pro národní bezpečnost? Jak vzpomíná na první dny invaze? Co říká o dalším průběhu konfliktu? Evropská úroveň Jak je na tom obranný průmysl? Co říká o spolupráci na úrovni Unie i na úrovni V4? A máme mít Evropskou armádu? Odpověď nejen na tyto otázky najdete v novém díle Pravýho podcastu!

29. února 2024, IPPO

V Brně se sešel další klub mladých zastupitelů, o diskuzi nebyla nouze

V pondělí 26. února 2024 se ve večerních hodinách uskutečnilo pravidelné setkání klubu mladých komunálních zastupitelů, ze všech koutů Jihomoravského kraje. Tento pilotní projekt, jež organizuje regionální klub Mladých konzervativců v Brně a Pravý břeh – Institut Petra Fialy, ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, má za cíl vytvořit platformu pro sdílení zkušeností mezi mladými lidmi v politice, a zároveň zprostředkovat diskuzi napříč generacemi v rámci ODS.

19. února 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: České školy se bouří – šlo tomu předejít a jak z toho ven?

Za posledních deset let se výdaje českého státu v oblasti školství téměř zdvojnásobily. V roce 2015 nás vzdělávání stálo 138 miliard, letošní rozpočet je vyšší než 270 miliard. Oblast školství je jednou z mála, kde peníze rostou i navzdory výraznému šetření státu, do regionálního školství jde letos o 5 miliard více než minulý rok. Nadprůměrně ohodnocení jsou konečně i čeští učitelé. Přesto to ke spokojenosti zdaleka nestačí. Pedagogové i nepedagogičtí pracovníci jsou frustrovaní a jejich zástupci opět mluví o nevyhnutelnosti stávky. Jinými slovy, čelíme velké krizi v době, kdy bychom jí čelit neměli. A to je rozhodně zvláštní. 

15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

13. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Speciál - Volby v USA

Michael Durčak v Pravým podcastu. Je Trump stále vizionář? Stav republikánských primárek. Jak se GOP stala Trumpovou stranou? A jaké problémy v současnosti hýbají americkou politikou? Toto a mnohem více se dozvíte v novém díle @pravejpodcast s Michaelem Durčákem.