5. ledna 2024, IPPO

Martin Staněk: Korespondenční volba není žádný podvod na voličích

rubrika: Komentáře

V zahraničí trvale žije skoro 600 tisíc voličů s českým občanstvím, kteří ale nemohou snadno a dostupně vykonávat svoje ústavou garantované právo volit. To už by se ale brzy mělo změnit. Vláda na svém posledním zasedání schválila návrh korespondenční volby pro naše krajany v zahraničí. 

Komu se dnes možnost promlouvat do správy naší země nejvíce upírá? Jsou to například studenti, vědci, vysokoškolští pedagogové, byznysmeni, prostě převážně úspěšní lidé, kteří jsou aktivní ve svých oborech nebo sbírají zkušenosti v zahraničí.

Česká republika dnes patří mezi pouhé čtyři země v Evropské unii, kde ještě tato forma volby na dálku není umožněna. Mimo naši domovinu korespondenční volbu nemá zavedenou Chorvatsko, Malta a částečně Francie, kde ovšem voliči mohou hlasovat dálkově přes internet.

Zavedení zjednodušené volby ze zahraničí měly ve svých předvolebních programech všechny strany současné vládní koalice a tento slib se následně objevil i v programovém prohlášení vlády. Její zavedení tak není žádným podvodem na voličíč a pokusem ovlivnit či ukrást výsledek voleb, jak se dnes za mohutného řevu snaží prezentovat představitelé hnutí ANO a SPD. Je to naopak splnění slibu, jež daly  strany svým voličům, a na základě kterých jim lidé umožnili vládnout.

Rozhodně není bez zajímavosti, že dnes jeden z největších odpůrců korespondenční volby,  hnutí ANO, i v tomto případě převedlo další ze svých klasických názorových veletočů. V minulém volebním období korespondenční volbu prosazovalo a dokonce ji slovy Radka Vondráčka mělo ve svém programovém prohlášení.

Co tedy stojí za touto razantní změnou? Jsou to opravdu jen obavy ze zkušenosti při rakouské prezidentské volbě? Ani zdaleka. Odpověď je třeba hledat ve volebních výsledcích opozice od zahraničních voličů. V posledních sněmovních volbách se naši krajané v zahraničí vyslovili z 50 % pro koalici Pirstan a ze 35 % pro koalici SPOLU. Naopak hnutí ANO od nich obdrželo pouhých pět procent a SPD dokonce jen 2 %. Ještě větší porážku musel Andrej Babiš zkousnout při druhém kole prezidentské volby, kdy jej podpořilo jen 5 % všech “zahraničních” hlasujících.

Navíc je zajímavé, že přestože v Maďarsku a na Slovensku, kde  vládnou Babišovy idoly Fico a Orbán, korespondenční volbu v zavedenou mají, legitimitu výsledků těchto voleb nikdo z opozice ani slůvkem nerozporoval.

Při posledních sněmovních volbách díky nesmírné složitosti a možnosti volit pouze na ambasádách k volebním urnám došlo jen okolo třinácti tisíc voličů. Lze předpokládat, že korespondenční volba jich osloví mnohem více (připomeňme, že podle odhadů v zahraničí žije asi 600 000 Čechů), takže Andrej Babiš a jeho hnutí se asi začne o  něco více třást.

Ve sněmovně teď čeká vládní strany obstrukční peklo plné demagogie, lží, kňourání, výhrůžek a strašení, vládní představitelé to ale musí vydržet, korespondeční volbu svým voličům slíbili, stejně tak jako slíbily, že odstaví Andreje Babiše od moci jednou provždy.

štítky: #korespondenční volbaNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.