17. ledna 2024, IPPO

Martin Staněk: Úředníků ubude

rubrika: Komentáře

Vláda Petra Fialy se ve svém programovém prohlášení zavázala, že výrazně sníží počty státních úředníků, digitalizuje veřejnou správu a zruší zbytečné agendy. Zatímco první dva kroky již dva roky úspěšně uvádí do života, velká redukce zbytečných a byrokratických agendse chystá na letošní rok. Rok 2024 se tak stane rokem velkého úklidu.

Vládní koalice plní svůj předvolební slib, že bude šetřit na provozu státu.Proto již v loňském roce přistoupila k rekordnímu snížení počtu úředníků na ministerstvech a jimi podřízených úřadech.

Od 1. ledna 2024 tak ve srovnání s 31. prosincem ubylo ve státní správě 2 636 systemizovaných míst. Toto číslo se na první pohled může zdát jako malé.Tvoří ale 3,5 procenta z celkového počtu služebních a zaměstnaneckých míst.Jedná se zároveň  největší snížení počtu úředníků minimálně od roku 2015.Tímto krokem ušetří  státní pokladna na platech meziročně téměř 290 milionů korun.

Ještě před 3 lety za vlády hnutí ANO stát zaměstnával o 5 300 úředníků více, současná vláda oproti tomu za dva roky snížila počty státních úředníků už o 4,5 procenta.

Dál navíc pracuje na revizi agend ana dalším rozšiřování digitalizace tak, aby byl stát co nejefektivnější. Jednou z vládních priorit tohoto roku je revize a redukce agend státní správy, které si stát sám určil za povinnost vykonávat. Hlavní nástroj redukce by měl spočívat v digitalizaci. Na úřadu vlády byla vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců  ministerstva vnitra, ministerstva financí, Národní ekonomické rady vlády a Úřadu vlády ČR.

Zamýšlená finální opatření by se měla promítnout ve zvýšení míry digitalizace agend a s tím související snížení počtu úředníků.

Cílem je zmapovat agendy nejen na ministerstvech, ale i v organizačních složkách státu. Stát se totiž v posledních letech ocitl v takřka schizofrenní situaci. “Stát totiž ví vše a vlastně skoro nic.” Neumí pracovat se získanými daty, neumí z nich vypíchnout to důležité, data sdílet mezi jednotlivými složkami.  To je třeba změnit.



Naše nejnovější výstupy

11. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

8. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Veřejné finance se dostávají do formy. Rozpočet za březen má o 60 miliard menší deficit než loni

Vláda Petra Fialy si za jeden ze svých hlavních cílů dala ozdravení veřejných rozpočtů zdecimovaných za předchozích vlád hnutí ANO. Vládní snaha nese své ovoce. Za měsíc březen skončil státní rozpočet v deficitu o 60 miliard menším než v roce předchozím. Jde o nejlepší čísla za posledních pět let.

27. března 2024, IPPO

Pravej podcast: Politika a konspirace - Host: Honza Palička

Právo, noviny, PR & hlavně podcasty… To vše v sobě Honza Palička❗ Česko země podcastů Jak hodnotí současnou situaci na trhu? A co soudí o jeho budoucnosti?  Regulace návykových látek  Proč kritizuje zákaz HHC? Jak lépe nastavit spotřební daň na nikotinové výrobky? A co tiché víno? Sekty a konspirace v Čechách  Existuje u nás okultismus? A jaké bylo jeho první setkání s jehovisty? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v novém díle Pravýho podcastu.

27. března 2024, IPPO

Jan Hroudný: Souboj o viceprezidenta

Americké prezidentské primárky jsou už prakticky u konce. V posledních státech se sice budou konat ještě v červnu, ale karty už jsou reálně rozdány. Ameriku znovu čeká souboj „starců“ Bidena a Trumpa. I kvůli jejich vysokému věku bychom se měli soustředit na výběr viceprezidenta, který je v případě úmrtí nebo rezignace ve funkci vystřídá.

13. března 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflační cíl ČNB dosažen! Inflace na 2 %

Za únor dosáhla míra inflace v České republice nejnižší hodnoty od prosince 2018. Růst spotřebitelských cen naplnil dlouhodobý cíl České národní banky a zastavil se na 2 %.