17. ledna 2024, IPPO

Martin Staněk: Úředníků ubude

rubrika: Komentáře

Vláda Petra Fialy se ve svém programovém prohlášení zavázala, že výrazně sníží počty státních úředníků, digitalizuje veřejnou správu a zruší zbytečné agendy. Zatímco první dva kroky již dva roky úspěšně uvádí do života, velká redukce zbytečných a byrokratických agendse chystá na letošní rok. Rok 2024 se tak stane rokem velkého úklidu.

Vládní koalice plní svůj předvolební slib, že bude šetřit na provozu státu.Proto již v loňském roce přistoupila k rekordnímu snížení počtu úředníků na ministerstvech a jimi podřízených úřadech.

Od 1. ledna 2024 tak ve srovnání s 31. prosincem ubylo ve státní správě 2 636 systemizovaných míst. Toto číslo se na první pohled může zdát jako malé.Tvoří ale 3,5 procenta z celkového počtu služebních a zaměstnaneckých míst.Jedná se zároveň  největší snížení počtu úředníků minimálně od roku 2015.Tímto krokem ušetří  státní pokladna na platech meziročně téměř 290 milionů korun.

Ještě před 3 lety za vlády hnutí ANO stát zaměstnával o 5 300 úředníků více, současná vláda oproti tomu za dva roky snížila počty státních úředníků už o 4,5 procenta.

Dál navíc pracuje na revizi agend ana dalším rozšiřování digitalizace tak, aby byl stát co nejefektivnější. Jednou z vládních priorit tohoto roku je revize a redukce agend státní správy, které si stát sám určil za povinnost vykonávat. Hlavní nástroj redukce by měl spočívat v digitalizaci. Na úřadu vlády byla vytvořena pracovní skupina složená ze zástupců  ministerstva vnitra, ministerstva financí, Národní ekonomické rady vlády a Úřadu vlády ČR.

Zamýšlená finální opatření by se měla promítnout ve zvýšení míry digitalizace agend a s tím související snížení počtu úředníků.

Cílem je zmapovat agendy nejen na ministerstvech, ale i v organizačních složkách státu. Stát se totiž v posledních letech ocitl v takřka schizofrenní situaci. “Stát totiž ví vše a vlastně skoro nic.” Neumí pracovat se získanými daty, neumí z nich vypíchnout to důležité, data sdílet mezi jednotlivými složkami.  To je třeba změnit.Naše nejnovější výstupy

29. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Válka na Ukrajině - hostem Tomáš Pojar

Dva roky ruské agrese na Ukrajině očima Tomáše Pojara. Jak ovlivnila jeho roli poradce pro národní bezpečnost? Jak vzpomíná na první dny invaze? Co říká o dalším průběhu konfliktu? Evropská úroveň Jak je na tom obranný průmysl? Co říká o spolupráci na úrovni Unie i na úrovni V4? A máme mít Evropskou armádu? Odpověď nejen na tyto otázky najdete v novém díle Pravýho podcastu!

29. února 2024, IPPO

V Brně se sešel další klub mladých zastupitelů, o diskuzi nebyla nouze

V pondělí 26. února 2024 se ve večerních hodinách uskutečnilo pravidelné setkání klubu mladých komunálních zastupitelů, ze všech koutů Jihomoravského kraje. Tento pilotní projekt, jež organizuje regionální klub Mladých konzervativců v Brně a Pravý břeh – Institut Petra Fialy, ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, má za cíl vytvořit platformu pro sdílení zkušeností mezi mladými lidmi v politice, a zároveň zprostředkovat diskuzi napříč generacemi v rámci ODS.

19. února 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: České školy se bouří – šlo tomu předejít a jak z toho ven?

Za posledních deset let se výdaje českého státu v oblasti školství téměř zdvojnásobily. V roce 2015 nás vzdělávání stálo 138 miliard, letošní rozpočet je vyšší než 270 miliard. Oblast školství je jednou z mála, kde peníze rostou i navzdory výraznému šetření státu, do regionálního školství jde letos o 5 miliard více než minulý rok. Nadprůměrně ohodnocení jsou konečně i čeští učitelé. Přesto to ke spokojenosti zdaleka nestačí. Pedagogové i nepedagogičtí pracovníci jsou frustrovaní a jejich zástupci opět mluví o nevyhnutelnosti stávky. Jinými slovy, čelíme velké krizi v době, kdy bychom jí čelit neměli. A to je rozhodně zvláštní. 

15. února 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflace na 2,3%. Vysoká inflace poražena

Český statistický úřad dnes zveřejnil informaci o výši lednové inflace. Přestože v prvním měsíci v roce dochází zpravidla k největším růstům spotřebitelských cen neboť dochází k přeceňování takřka všech komodit, dosáhla v České republice inflace za leden úrovně 2,3%. To je skvělá zpráva! Vysoká inflace je poražena.

13. února 2024, IPPO

Pravej podcast: Speciál - Volby v USA

Michael Durčak v Pravým podcastu. Je Trump stále vizionář? Stav republikánských primárek. Jak se GOP stala Trumpovou stranou? A jaké problémy v současnosti hýbají americkou politikou? Toto a mnohem více se dozvíte v novém díle @pravejpodcast s Michaelem Durčákem.