13. března 2024, IPPO

Martin Staněk: Inflační cíl ČNB dosažen! Inflace na 2 %

rubrika: Komentáře

Za únor dosáhla míra inflace v České republice nejnižší hodnoty od prosince 2018. Růst spotřebitelských cen naplnil dlouhodobý cíl České národní banky a zastavil se na 2 %.

Meziměsíčně ceny v únoru vzrostly o pouhých  0,3 procenta oproti měsíci lednu.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami potravin a nealkoholických i alkoholických nápojů a tabáku. Především u potravin se tak již projevuje rovněž snížení DPH na 12 % u  základních potravin, jež bylo přijato vládou Petra Fialy v rámci konsolidačního balíčku. Zlevnily například zelenina, vejce, mouka, cukr či drůbeží maso.

Vývoj cen byl směrem vzhůru byl ovlivněn především růstem cen pohonných hmot a olejů. Zdražování pohonných hmot se však v Česku už zastavilo. Cena benzinu u čerpacích stanic v uplynulém týdnu stagnovala, nafta mírně zlevnila.

Aktuálně se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u čerpacích stanic  prodává v průměru za 38,41 koruny, před týdnem byl o haléř levnější. Nafta zlevnila o pět haléřů na litru, řidiči za ni nyní dají průměrně 38,60 koruny.

Únorová data tak potvrdila lednový trend a drahota je již konečně poražena. Jelikož by v letošním roce mělo dojít rovněž k navyšování mezd v průměru okolo 3-4 %, Češi začnou zase bohatnout.

štítky: #ekonomikaNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.