8. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Veřejné finance se dostávají do formy. Rozpočet za březen má o 60 miliard menší deficit než loni

rubrika: Komentáře

Vláda Petra Fialy si za jeden ze svých hlavních cílů dala ozdravení veřejných rozpočtů zdecimovaných za předchozích vlád hnutí ANO. Vládní snaha nese své ovoce. Za měsíc březen skončil státní rozpočet v deficitu o 60 miliard menším než v roce předchozím. Jde o nejlepší čísla za posledních pět let.

Státní rozpočet skončil dle zveřejněné zprávy ministerstva financí za první tři měsíce v deficitu 105 miliard korun. Příjmy rozpočtu stouply meziročně téměř o dvanáct %, výdaje naopak o 2,6 % klesly. Ještě v loňském roce byl státní rozpočet na konci března v deficitu 166,2 miliardy korun.

Březnové hospodaření přináší dvě pozitivní zprávy: Meziroční zlepšení rozpočtového deficitu o více než 60 miliard a prakticky vyrovnané měsíční hospodaření, které současně bylo nejlepším březnovým výsledkem za posledních pět let.

V kontextu těchto zpráv je navíc důležité si uvědomit, že vývoj státního rozpočtu není v průběhu roku lineární. V některých měsících odcházejí z rozpočtu velké částky na platby, jindy naopak přicházejí daňové výnosy nebo třeba peníze z Evropské unie.

Na příjmové straně je už ale nyní vidět oživení spotřeby domácností. Během dalších měsíců se na obou stranách rozpočtu postupně ještě více projeví změny, které přinesl ozdravný balíček, a které letos sníží celoroční deficit o 43 miliard korun.

Spolu s faktem, že se již podařilo zkrotit inflační spirálu a růst spotřebitelských cen se drží okolo 2 %, tak vláda patrně zcela určitě splní stanovený deficit ve výši 252 miliard korun. Toto číslo je sice stále poněkud děsivé, avšak důležitý je trend snižování schodku státního rozpočtu, který se podařilo nastavit.

Česku se navíc za poslední loňské čtvrtletí podařilo poprvé od roku 2019 snížit i zadlužení k celkovému poměru HDP, a to na rovných 44  z původních 44,5 %.

Celoročně odpovídal deficit veřejných financí 3,3 % HDP a již v letošním roce by měl klesnout až na přízných 2,3 %. Veřejné finance se daří stabilizovat, hrozivý náraz do zdi se vládě podařil odvrátit.Naše nejnovější výstupy

17. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Spasitelé mladých? Nevěřme na falešné proroky

V poslední době jsme svědky jakési zvláštní posedlost námi – mladými voliči. Málokdy je však podložená reálným chápáním našich zájmů. Celé to navíc působí poněkud pochybně, zvlášť když je těmto autentickým zástupcům mladých přes čtyřicet a zpravidla toho pro nás mladé moc neudělali, byť pro to měli např. z pozice rektorky univerzity poměrně dost možností.

7. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Revoluce na kampusech?

Útoky liberální levice proti Izraeli jsou zase jednou v kurzu. Masakry spáchané Hamásem 7. října loňského roku jsou, zdá se, úspěšně zapomenuty a levice se vrátila ke svým osvědčeným metodám – označování Izraele za rasistický stát, Palestinců za oběti kolonialismu a svádění viny za útok Hamásu na Spojené státy. 

20. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Mladá ODS je slyšet!

Mladá ODS se v neděli na 31. kongresu strany v Ostravě představila všem svým stranickým kolegům. Chce oslovit 400 tisíc nových mladých voličů, kteří půjdou k příštím parlamentním volbám.

11. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

27. března 2024, IPPO

Pravej podcast: Politika a konspirace - Host: Honza Palička

Právo, noviny, PR & hlavně podcasty… To vše v sobě Honza Palička❗ Česko země podcastů Jak hodnotí současnou situaci na trhu? A co soudí o jeho budoucnosti?  Regulace návykových látek  Proč kritizuje zákaz HHC? Jak lépe nastavit spotřební daň na nikotinové výrobky? A co tiché víno? Sekty a konspirace v Čechách  Existuje u nás okultismus? A jaké bylo jeho první setkání s jehovisty? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v novém díle Pravýho podcastu.