7. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Revoluce na kampusech?

rubrika: Komentáře

Útoky liberální levice proti Izraeli jsou zase jednou v kurzu. Masakry spáchané Hamásem 7. října loňského roku jsou, zdá se, úspěšně zapomenuty a levice se vrátila ke svým osvědčeným metodám – označování Izraele za rasistický stát, Palestinců za oběti kolonialismu a svádění viny za útok Hamásu na Spojené státy. 

V Česku roli „užitečných idiotů“ prozatím plní zejména levicovější část umělecké scény. Ani zde se nejde zdaleka o novinku, vzpomeňme třeba na její roli při protestech proti americkému radaru. V podstatě se není čemu divit, modus operandi je v celém západním světě stejný. Umělci přitom mimochodem používají symbol, který odkazuje na zlynčování dvou izraelských vojáků v Ramaláhu v roce 2000.

Povedený zásah si ale nedávno připsala třeba i Amnesty International, která označila smrt Walid Daqqa v izraelském vězení za krutou připomínku izraelského pohrdáním právem Palestinců na život. Daqqa, který zemřel tento týden na vzácnou formu rakoviny, byl přitom odsouzený terorista. V osmdesátých letech vedl skupinu, která unesla izraelského vojáka (resp. 19letého ženistu, který se chystal na dovolenou), krutě ho mučila a nakonec ho popravila. Ke krutosti zacházení s vězněm lze uvést, že se ve vězení oženil a dokonce v něm psal knihy.

Nejdál to prozatím dotáhla levice na univerzitních kampusech ve Spojených státech. Židovští studenti popisují antisemitské útoky, kterým musí pravidelně čelit. Nedávná scéna z Kolumbijské univerzity připomíná praktiky Hitlerjugendu. Dav protestujících blokuje malou skupinu židovských studentů a provolává, že musí zablokovat vstup sionistů.

V Česku jsme naštěstí s ničím podobným zatím nesetkali. I u nás ale na Karlově univerzitě vznikla iniciativa Akademici proti apartheidu (příznačné je, že její autoři vystupují v anonymitě). Ve svém pamfletu explicitně vyzvala univerzitu k přehodnocení zaměstnávání osob, jako je Irena Kalhousová, protože „papouškuje rasistickou a sionistickou rétoriku“. Univerzita se naštěstí své zaměstnankyně a přední české odbornice na Blízký východ jednoznačně zastala. 

Zajímavou souvislost připomíná Rod Dreher. Levicové studentské protesty v Paříži v roce 1968 sice svrhly generála de Gaula, ale na druhou stranu vytvořili třeba Rogera Scrutona, který se pod jejich vlivem upnul k tradici britského konzervativního myšlení. Už jako konzervativec navštívil komunistickou východní Evropu, kde mohl myšlenky obdivované a propagované pařížskými studenty vidět v praxi. Posléze vytvořil kánon konzervativního myšlení, který ani po jeho smrti neztrácí na své platnosti.

Nezbývá tedy než doufat, že nám současné woke řádění přinese také nové Scrutony. 

štítky: #Izrael #USA



Naše nejnovější výstupy

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená. 

24. září 2024, IPPO

Jan Hroudný: České firmy se budou významně podílet na dostavbě Dukovan

Výstavba dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany přináší českým firmám možnost získat zakázky v hodnotě až 240 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) při nedávné návštěvě podniků Doosan Škoda Power a Škoda JS, které budou významnými subdodavateli jihokorejské společnosti KHNP, zdůraznil klíčovou roli českého průmyslu v tomto projektu.

16. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Podvodným STK odzvoní

Stát plánuje výrazně zostřit dohled nad stanicemi technické a emisní kontroly. Řidiči by se však neměli ničeho obávat, přísnější regulace bude směřovat především na samotné provozovny STK a jejich dodržování již dnes platné legislativy. Rovněž majitelé starších aut mohou být v klidu, stále se jich týkají normy platné v době výroby jejich vozidla. Konec starých vozů v Česku tak opravdu nenastává.