28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

rubrika: Komentáře

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

Aktivisté premiéra nařkli, mimo jiné, ze schvalování genocidy, což je poměrně bizární. Sami na akci skandovali hesla typu „From the river to the sea, Palestine will be free“, které od počátku odkazovalo ke zničení Izraele a odstranění jeho obyvatel. Podle tiskové zprávy zástupců Ministerstva vnitra, policie a Nejvyššího státního zastupitelství může být jeho používání za určitých okolností trestným činem.

Důležité ale je, že se zas a znovu ukazuje, že místní propalestinští aktivisté jsou jen parta křiklounů a užitečných idiotů. Svojí  hlasitostí ukazují spíše slabost vlastních  argumentů a neschopnost vést kultivovanou diskuzi.

Úplně stejně se nedávno projevila skupina Akademici*čky proti apartheidu, když volala po odvolání Ireny Kalhousové, snad největší české expertky na Izrael, z Karlovy univerzity. Opět jde o nátlak anonymního davu, vůči kterému se naštěstí univerzita ohradila.

Izabella Tabarovsky ve svém článku, který v překladu vyšel v časopise Kontexty, dokládá, jak progresivní „antisionistická“ rétorika vychází z jazyka sovětské protiizraelské propagandy a zmiňuje pamflet z roku 1984 s názvem Sionisté spoléhají na teror: „Anglicky čtoucímu publiku v něm bylo vyloženo, že sionisté jsou genocidní a rasističtí kolonialisté uchylující se ve službě globálnímu imperialismu k nacistickým metodám – a proti nim stojí palestinské antikolonialistické a národněosvobozenecké hnutí. Výrazy „genocida“, „teror“ a „rasistický“ se na 76 stránkách pamfletu v různých podobách objevují asi třistakrát a stokrát je zdůrazněno navázání sionistů na CIA, MI6 a přirozeně Mosad.

Je poměrně znepokojující, že této propagandě podléhá část vysokoškolsky vzdělaných lidí. Navzdory tomu, že je situace v Česku nepoměrně klidnější než na amerických kampusech, kde je nárůst antisemitismu naprosto evidentní, bychom měli být obezřetní.

Buďme rádi za postoj, který nejvyšší čeští představitelé včetně prezidenta a premiéra vyjadřují už od 7. října 2023, kdy došlo k jednomu z nejhorších poválečných pogromů na Židy. Česká republika stojí na správně straně dějin a je potřeba to opakovat.Naše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.

21. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Britské konzervativce čeká volební masakr

Termín příštích voleb ve Spojeném království zatím není zcela jistý, proběhnou však nejpozději v lednu příštího roku. Již teď lze ale s velkou mírou pravděpodobnosti říct, že vládnoucí konzervativce čeká nevídaná porážka.