2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

rubrika: Komentáře

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

Zatímco ještě loni na konci června byl rozpočtový deficit 215,4 miliardy korun, letos je výše o schodku o 36,8 miliardy příznivější.

Přestože mnozí kritici z řad opozice, odborů či bývalých představitelů stran současné vládní koalice považují tempo snižování státního dluhu za nedostatečné, sami nenabízejí vlastní recept, jak postupovat rychleji, či efektivněji.

Vláda při svém nástupu musela čelit několika bezprecedentním krizím, které způsobily, že konsolidační úsilí vlády zpočátku nabralo jisté zpoždění. Přijatý konsolidační balíček, u nějž je nutné neustále zdůrazňovat, že nikoho nezatěžuje nepřiměřeným daňovým břemenem, konečně nese své ovoce. Jeho větší část navíc mířila do roviny úspor na straně státu a ne na peněženky daňových poplatníků.

Důležitou zprávou je rovněž fakt, že se podařilo zastavit děsivý růst výdajové stránky rozpoutaný za předchozích socialisticko-populstických vlád. Výdaje i přes růst některých mandatorních plateb stagnují. Tyto výsledky tak ukazují, že vláda bude schopna dodržet plánovaný schodek ve výši 252 miliard korun. Dodržení naplánovaného schodku považují za pravděpodobné i analytici.

Představitelé opozičního hnutí ANO ústy svého předsedy Andreje Babiše a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové rádi opakují, že vláda neumí efektivně vybírat daně a zrušením elektronické evidence třržeb podporuje šedou ekonomiku. Ale rozpočtové příjmy do konce června dosáhly 956,2 miliardy korun a proti loňskému prvnímu pololetí se zvýšily o 4,2 procenta.

Zatímco příjmy státu tedy v pololetí stouply meziročně o takřka 39 miliard, výdaje se meziročně prakticky nezměnily, když narostly jen o zhruba dvě miliardy. To vše i přesto, že došlo k navýšení výplat důchodů, k vzestupu plateb do státních fondů zemědělského i dopravní infrastruktury či k nárůstu výdajů na obranu.

K nelibosti některých se tak vládě daří naplňovat svůj cíl snižování deficitu. Opticky sice stále mohou stamiliardové schodky působit zlověstně, procentuálně ale schodek setrvale klesá a další nárůst výdajů byl zastaven.



Naše nejnovější výstupy

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.

10. dubna 2025, IPPO

Pravej podcast: Bezpečnost od A do Z Host: Tomáš Pojar

Světový řád se mění před našima očima! A proto jsem si pozvali Tomáše Pojara, aby nás změnami provedl Jak se daří české muniční iniciativě? Nachází se USA v rozkladu? A jaká je situace v Izraeli? Vše, co jste chtěli vědět o bezpečnosti, vám poví Tomáš Pojar v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

9. dubna 2025, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je “alzák” a chodí v teniskách

Co Ondra říká na Trumpova cla? Kdo je slibotechna? Je ECR nekonstruktivní? Jak to vypadá s dostavbou Dukovan? A co nová kampaň SPOLU? Poslouchejte Babylon Brusel

3. dubna 2025, IPPO

Martin Staněk: Nejnižší deficit od covidu. Hospodaření vlády skončilo za rok 2024 schodkem ve výši 2,2 % HDP

V záplavě špatných zpráv a ustavičného kvílení opozice o tom, že je Česko spálenou zemí, kde ani plevel neroste, by snadno mohla zapadnout nenápadná analýza Českého statistického úřadu o stavu hospodaření vládních institucí za rok 2024. Ta přitom obsahuje jeden zásadní údaj. České veřejné finance se skutečně uzdravují, a to dost výrazně. V minulém roce se schodek vládních institucí snížil o 1,5 % HDP na úroveň 2,2 procentního bodu. Jsme tak na nejlepší úrovni od covidu.