2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

rubrika: Komentáře

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

Zatímco ještě loni na konci června byl rozpočtový deficit 215,4 miliardy korun, letos je výše o schodku o 36,8 miliardy příznivější.

Přestože mnozí kritici z řad opozice, odborů či bývalých představitelů stran současné vládní koalice považují tempo snižování státního dluhu za nedostatečné, sami nenabízejí vlastní recept, jak postupovat rychleji, či efektivněji.

Vláda při svém nástupu musela čelit několika bezprecedentním krizím, které způsobily, že konsolidační úsilí vlády zpočátku nabralo jisté zpoždění. Přijatý konsolidační balíček, u nějž je nutné neustále zdůrazňovat, že nikoho nezatěžuje nepřiměřeným daňovým břemenem, konečně nese své ovoce. Jeho větší část navíc mířila do roviny úspor na straně státu a ne na peněženky daňových poplatníků.

Důležitou zprávou je rovněž fakt, že se podařilo zastavit děsivý růst výdajové stránky rozpoutaný za předchozích socialisticko-populstických vlád. Výdaje i přes růst některých mandatorních plateb stagnují. Tyto výsledky tak ukazují, že vláda bude schopna dodržet plánovaný schodek ve výši 252 miliard korun. Dodržení naplánovaného schodku považují za pravděpodobné i analytici.

Představitelé opozičního hnutí ANO ústy svého předsedy Andreje Babiše a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové rádi opakují, že vláda neumí efektivně vybírat daně a zrušením elektronické evidence třržeb podporuje šedou ekonomiku. Ale rozpočtové příjmy do konce června dosáhly 956,2 miliardy korun a proti loňskému prvnímu pololetí se zvýšily o 4,2 procenta.

Zatímco příjmy státu tedy v pololetí stouply meziročně o takřka 39 miliard, výdaje se meziročně prakticky nezměnily, když narostly jen o zhruba dvě miliardy. To vše i přesto, že došlo k navýšení výplat důchodů, k vzestupu plateb do státních fondů zemědělského i dopravní infrastruktury či k nárůstu výdajů na obranu.

K nelibosti některých se tak vládě daří naplňovat svůj cíl snižování deficitu. Opticky sice stále mohou stamiliardové schodky působit zlověstně, procentuálně ale schodek setrvale klesá a další nárůst výdajů byl zastaven.



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.