29. dubna 2025, IPPO
Kateřina Hloušková: Co mají společného Kocáb, Polívka, Rudiš, Trojan nebo Tučková?
rubrika: Komentáře
Tyto výrazné osobnosti a s nimi dalších více jak 1500 politiků, diplomatů, vědců, herců, veřejně známých osob stejně jako dalších občanů podepsali petici, v níž vyjádřili podporu vládě Petra Fialy v oblasti bezpečnostní politiky. Svým podpisem také vyjádřili obavy z rostoucího vlivu Ruska i postoje části politické reprezentace, která buď lavíruje a doufá v promlčení, nebo dokonce Rusko povzbuzuje.
Věřím, že je nás hodně, kteří si za žádnou cenu nepřejeme, abychom my a naše děti opět žili pod vlivem východní říše, která je nám svojí arogancí a neúctou k lidskému životu i svobodě tak kulturně vzdálená a nepřátelská. Máme to zatím ve svých rukou. Žijeme v nádherné zemi, v relativním blahobytu, v bezpečí, a i když všechno není – a ani nemůže být – ideální, máme hodně co ztratit. Prosím, nepokažme si to, nestaňme se – po kolikáté už v našich dějinách! – opět jen trpnou obětí. Nezavírejme oči, nenechme se zmást představou, že to někde vyřeší za nás, neskákejme na špek populistům, kteří na vše mají snadná řešení. Nemají!
Za textem petice stojí bývalý předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, spisovatel a dramatik Milan Uhde a diplomat Mojmír Jeřábek, kteří pro shromažďování podpisů nabídli své osobní mailové adresy a několik týdnů statečně čelili stovkám zpráv denně. Tento nečekaný nápor už nebylo možné dál zpracovávat, proto se petice nově přesunula do online prostoru. Jen za první noc (byla zveřejněna 23. dubna v 18 hodin večer) ji podepsalo více jak 300 lidí a další přibývají.
Text petice:
Vážené spoluobčanky, vážení spoluobčané,
obracíme se na vás ve dnech, kdy se ukázalo, že prezident Spojených států ve snaze o mír na Ukrajině zaujal vstřícný postoj k útočníkovi a záruky její současné a poválečné svobodné existence přenechal na Evropě, na jejíž obyvatele přenesl zároveň starost o vlastní zabezpečení místo někdejšího spojeneckého závazku. Nevyvodí-li oslabená Evropa aktivní závěr ze vzniklé situace a setrvá v dosavadním pohodlí, vystaví se neomezeně rostoucímu ruskému mocenskému vlivu, o jehož obnovu usiluje ruský prezident jako dědic jednoho z vítězů druhé světové války. Na obzoru vyvstává splnění jeho požadavku vrátit evropskou bezpečnostní architekturu před rok 1997.
Předseda vlády České republiky Petr Fiala představil veřejnosti plán posílení obranyschopnosti našeho státu v evropském rámci. Jde o cestu k nové evropské rovnováze a stabilitě, ke zvýšení autority naší diplomacie a k dosažení všestranně garantovaného trvalého míru. Uskutečnění tohoto plánu si vyžádá řadu let, rozsáhlé investice a může se projevit snížením naší životní úrovně. Je to však jediné východisko z krize, kterou nyní prožíváme. Není to poprvé, několikrát jsme se museli v ohrožení spokojit s postavením trpné oběti. Tentokrát je tu vláda, která předkládá jiné řešení, a to reálné při vší obtížnosti a závislé hlavně na nás. Jsme přesvědčeni, že ji v tom máme podporovat, a vřele se za to přimlouváme.
Mezi prvními podepsali:
Pavel Aujezdský, Stanislav Balík, Albert Antonín Černý, Miloš Doležal, Pavel Goebl, Jan Gogola ml., Tomáš Halík, Jiří Hanuš, Markéta Hejkalová, Josef Holcman, František Hromada, Petr Hruška, Mojmír Jeřábek, Vladimír Just, Dora Kaprálová, Vladimír Karfík, Jan Kerbr, Michael Kocáb, Vladimír Krátký, Jiří Kratochvil, František Mikš, Stanislav Moša, Martin Palouš, Petr Oslzlý, Bolek Polívka, Martin Reiner, Miloš Rejchrt, Jitka Rejchrtová, Jaroslav Róna, Jaroslav Rudiš, Tomáš Řezníček, Vít Slíva, Jiří Suchý, Ondřej Suchý, Alena Svatošová, Pavel Švanda, Jiří Tichota, Ivan Trojan, Kateřina Tučková, Milan Uhde, Ondřej Vaculík, Jan Vedral, Vít Vlnas, Miloš Voráč, Zuzana Voráčová, Michal Žantovský
Podepsat ji můžete i vy.
Děkujeme, že nejste lhostejní.