9. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Vzdělání je pro vládu prioritou

rubrika: Komentáře

Ačkoliv v mediálním prostoru byly v průběhu léta vykreslovány katastrofické scénáře, že resort školství přijde v rozpočtu na rok 2025 o desítky miliard, ukázalo se, že opak je pravdou. Oblasti vzdělávání a vědy si naopak rekordně polepší o téměř 18 miliard. Žádný armagedon českého školství tak skutečně nehrozí.

V sobotu zveřejněný návrh státního rozpočtu počítá v kapitolách školství, věda a výzkum s navýšením o vyšší jednotky miliard. V žádném případě se tak nenaplnilo strašení, které od konce školního roku zaznívalo od představitelů opozice a vedení školských odborů, že školství budou scházet desítky miliard korun na platy učitelů, provozních zaměstnanců a celkově provozu škol.

Jako prozíravé se ukázalo přípravnou debatu k návrhu rozpočtu uskutečnit pouze v úzkém kruhu příslušných ministrů, protože jsme si tak ušetřili mnohem ostřejší mediální výpady, které by jen znejistily a po právu naštvaly pedagogy napříč všemi stupni vzdělávání. Veřejné handrkování o jejich platech je už v Česku bohužel zažitým koloritem, kdy pak mnozí učitelé musejí čelit diskuzím, zda-li za svoji nesmírně důležitou a nenahraditelnou práci berou hodně nebo málo. Náš respekt k této profesi by nás měl i do budoucna směřovat k tomu, abychom tuto veřejnou licitaci už nikdy nedopustili.

O kolik peníze do vzdělávání vzrostou?

Výdaje na kapitoly týkající se vzdělávání se zvyšují poměrně citelně, a to o 15,6 miliard, a vláda v rozpočtu počítá i se splněním zákonného závazku o 130 procentech průměrné mzdy pro učitele. Další 3 miliardy pak míří do vědy a výzkumu (bez zdrojů EU). Návrh rozpočtu pak obsahuje i meziroční nárůst objemu peněz na platy učitelů o 7 %. 

Vláda tak ve svém posledním připravovaném rozpočtu prokázala, že školství opravdu je její priorita a že vzdělanostní ekonomika, tedy  posílení výdajů na výzkum, vývoj a inovace a dotací na vysoké školy, bere naprosto vážně, jelikož si uvědomuje, že se jedná o investici do naší budoucnosti. V dobách útlumu těžkého průmyslu, strojírenství a dalších odvětví je vzdělanostní ekonomika naší cestou i k budoucí prosperitě. 

Výsledky patrně neuvidíme hned, ale vložené finance se nám násobně vrátí.

štítky: #vzdělávání



Naše nejnovější výstupy

24. června 2025, IPPO

Babylon Brusel: Po bitcoinu neštěkl ani pes a parlament na celozávodce

Jaká byla přednáška pro čtvrťáky? Kam pojede Ondra na dovolenou? Zajímá někoho v Evropě kauza Bitcoin? A bude Slovensko neutrální? To vše a mnohem víc uslyšíte v podcastu Babylon Brusel?

26. května 2025, IPPO

Babylon Brusel: Každý euroskeptik stojí při hymně EU

Kam se ztratila vlajka EU? Postavíme Dukovany? Jaký slepičí krok udělala EU u aut? Co si Ondra podtrhával vlnovkou v článku Jana Farského? A jaké je jeho oblíbené sushi v Bruselu? Poslechněte si další díl Babylonu Brusel

26. května 2025, IPPO

Jan Hroudný: William F. Buckley – portrét konzervativního stratéga

V době, kdy se konzervativci a pravice obecně v celém západním světě snaží znovu definovat své ideové základy, může být pohled do minulosti nejen inspirativní, ale i poučný. William F. Buckley Jr. (1925-2008), americký esejista, publicista a zakladatel časopisu National Review, patří mezi postavy, které formovaly moderní poválečný konzervatismus v USA.

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.