9. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Vzdělání je pro vládu prioritou

rubrika: Komentáře

Ačkoliv v mediálním prostoru byly v průběhu léta vykreslovány katastrofické scénáře, že resort školství přijde v rozpočtu na rok 2025 o desítky miliard, ukázalo se, že opak je pravdou. Oblasti vzdělávání a vědy si naopak rekordně polepší o téměř 18 miliard. Žádný armagedon českého školství tak skutečně nehrozí.

V sobotu zveřejněný návrh státního rozpočtu počítá v kapitolách školství, věda a výzkum s navýšením o vyšší jednotky miliard. V žádném případě se tak nenaplnilo strašení, které od konce školního roku zaznívalo od představitelů opozice a vedení školských odborů, že školství budou scházet desítky miliard korun na platy učitelů, provozních zaměstnanců a celkově provozu škol.

Jako prozíravé se ukázalo přípravnou debatu k návrhu rozpočtu uskutečnit pouze v úzkém kruhu příslušných ministrů, protože jsme si tak ušetřili mnohem ostřejší mediální výpady, které by jen znejistily a po právu naštvaly pedagogy napříč všemi stupni vzdělávání. Veřejné handrkování o jejich platech je už v Česku bohužel zažitým koloritem, kdy pak mnozí učitelé musejí čelit diskuzím, zda-li za svoji nesmírně důležitou a nenahraditelnou práci berou hodně nebo málo. Náš respekt k této profesi by nás měl i do budoucna směřovat k tomu, abychom tuto veřejnou licitaci už nikdy nedopustili.

O kolik peníze do vzdělávání vzrostou?

Výdaje na kapitoly týkající se vzdělávání se zvyšují poměrně citelně, a to o 15,6 miliard, a vláda v rozpočtu počítá i se splněním zákonného závazku o 130 procentech průměrné mzdy pro učitele. Další 3 miliardy pak míří do vědy a výzkumu (bez zdrojů EU). Návrh rozpočtu pak obsahuje i meziroční nárůst objemu peněz na platy učitelů o 7 %. 

Vláda tak ve svém posledním připravovaném rozpočtu prokázala, že školství opravdu je její priorita a že vzdělanostní ekonomika, tedy  posílení výdajů na výzkum, vývoj a inovace a dotací na vysoké školy, bere naprosto vážně, jelikož si uvědomuje, že se jedná o investici do naší budoucnosti. V dobách útlumu těžkého průmyslu, strojírenství a dalších odvětví je vzdělanostní ekonomika naší cestou i k budoucí prosperitě. 

Výsledky patrně neuvidíme hned, ale vložené finance se nám násobně vrátí.

štítky: #vzdělávání



Naše nejnovější výstupy

16. října 2024, IPPO

Jan Hroudný: Volební bojiště: jak jsou na tom swing states?

V médiích se již několik týdnů objevují pravidelné reporty o předvolebních průzkumech v amerických prezidentských volbách. Ve většině z nich má stále náskok Kamala Harris. Na celonárodních preferencích však kvůli zvláštnostem amerického volebního systému  v důsledku až tak moc nezáleží. Prezidenta totiž volí sbor volitelů (electoral college), sestavený ze zástupců jednotlivých států. Pro ilustraci: pokud by jeden z kandidátů získal např. 90 % hlasů v Kalifornii, získal by zde stejný počet volitelů (54), jako kdyby zde zvítězil s 51 % hlasů. Kandidát, který získal větší počet hlasů voličů, tak volby může prohrát, protože nezískal dostatečný počet států (volitelů).  

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!