24. září 2024, IPPO

Jan Hroudný: České firmy se budou významně podílet na dostavbě Dukovan

rubrika: Komentáře

Výstavba dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany přináší českým firmám možnost získat zakázky v hodnotě až 240 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) při nedávné návštěvě podniků Doosan Škoda Power a Škoda JS, které budou významnými subdodavateli jihokorejské společnosti KHNP, zdůraznil klíčovou roli českého průmyslu v tomto projektu.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol spolu s premiérem Fialou potvrdil, že české firmy se na přípravě a výstavbě nových bloků budou podílet až ze 60 %. Tento podíl na tak velkém energetickém projektu by mohl výrazně posílit český průmysl, zejména energetické strojírenství.

Významnou součástí česko-korejské spolupráce se stává také rozvoj vodíkových technologií. Předseda představenstva České vodíkové technologické platformy, Aleš Doucek, uvedl, že spolupráce s Korejskou republikou v této oblasti bude velmi úzká.

Premiér Fiala navíc zdůraznil, že vztahy mezi Českou republikou a Jižní Koreou jsou v posledních letech intenzivnější než kdy dříve. To otevírá cestu k novým projektům a rozšiřuje prostor pro vzájemné ekonomické partnerství. „Dostavba Dukovan je velkou příležitostí pro celý region. Přinese 6000 dočasných a zhruba 1000 stálých pracovních míst pro zaměstnance s vysokou kvalifikací a často nadprůměrnými výdělky. Dukovany už nyní představují významného partnera, který podporuje rozvoj místních obcí i krajů a je klíčové, že s touto spoluprací mohou dlouhodobě počítat. Zvýšená poptávka po službách a zboží v regionu podpoří růst místních podniků a zlepší životní úroveň obyvatel,“ řekl Fiala.

Vedle výstavby jaderných bloků jsou perspektivními oblastmi spolupráce mezi oběma zeměmi například malé modulární reaktory, vodíkové technologie, zdravotnictví, obranný, letecký a kosmický průmysl. Příkladem úspěšné spolupráce je i projekt mezi českou společností Škoda Transportation a jihokorejskou firmou Hyundai Rotem, které společně dodávají lokomotivy do Afriky a Asie.

Obchodní vztahy mezi Českou republikou a Jižní Koreou stále rostou. Roční obrat vzájemného obchodu již přesahuje pět miliard dolarů (přes 100 miliard korun), což jen potvrzuje, jak významná tato spolupráce pro obě ekonomiky je.



Naše nejnovější výstupy

6. listopadu 2025, IPPO

Jan Hroudný: Od PayPalu k Trumpovi: svět Petra Thiela

Peter Thiel patří mezi zajímavé postavy současné americké pravice a byznysu. Přesto, že patří mezi nejbohatší lidi světa, zůstává do značné míry v pozadí a je tak trošku záhadou. V posledních týdnech tento technologický lídr a podporovatel Donalda Trumpa opět překvapil: tentorkát svými přednáškami, ve kterých varuje před příchodem Antikrista.

30. října 2025, IPPO

Pravej podcast: Vláda malé domů

V Česku vzniká vláda malé domů. A naše původní sestava je zpět, aby to pro Vás okomentovala! Střet zájmů jako jediné pojítko vlády? Kde se schovává Tomio Okamura? A co „pravicoví“ Motoristé ve vládě s levicí a STBáky? Nejen to probírají Jirka Havránek, Michal Chládek & Jáchym Vrecion v nejnovějším dílu Pravýho podcastu!

14. září 2025, IPPO

Jan Hroudný: Fiala předsedá ODS nejdéle v historii

Petr Fiala předběhl Václava Klause. Pozici předsedy Občanské demokratické strany zastává od 18. ledna 2014, předsedou je tak k dnešnímu dni 11 let 7 měsíců a 26 dní. Klaus ODS předsedal mezi lety 1991 a 2002.

25. července 2025, IPPO

Jan Hroudný: Zase to UNESCO

Administrativa Donalda Trumpa rozhodla o vystoupení Spojených států z UNESCO. Toto rozhodnutí není v žádném případě překvapivé a navazuje už na podobný krok za Reagana. 

23. července 2025, IPPO

Jan Hroudný: Mlčení

Sýrii zasáhla nová vlna násilí. Jejím terčem se tentokrát stali Drúzové, svébytná a zajímavá nábožensko-etnická menšina žijící na jihu země. Původcem násilí jsou mj. islamisté, loajální k centrální vládě vzniklé po svržení Asada.