11. března 2025, IPPO

Martin Staněk: Velká pomoc zaměstnavatelům. Jednotné měsíční hlášení ruší desítky formulářů

rubrika: Komentáře

Na výrazné snížení administrativy se mohou těšit čeští podnikatelé. Vláda Petra Fialy přišla s návrhem zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, které nahradí mnohdy až 25 formulářů pro pět různých institucí. Od ledna příštího roku tak budou podávat elektronicky pouze jedno hlášení měsíčně. Zjednodušení práce to přinese nejen firmám, ale i samotným zaměstnancům.

Zaměstnavatelé budou nově zasílat všechny požadované informace do 20. dne následujícího měsíce přímo ministerstvu práce a sociálních věcí. To bude data automaticky sdílet s dalšími oprávněnými institucemi, jako jsou Česká správa sociálního zabezpečení, územní správy sociálního zabezpečení, Institut posuzování zdravotního stavu, Úřad práce ČR, orgány Finanční správy České republiky, Ministerstvo financí nebo Český statistický úřad.

Mezi klíčové přínosy nového systému mimo snížení administrativní zátěže patří například odstranění duplicitního vykazování údajů či efektivnější digitalizace státní správy. Jednotné hlášení zaměstnavatelů značně zlepší i přehled o trhu práce. 

V budoucnu se rovněž počítá s rozšířením systému o vykazovací povinnost vůči zdravotním pojišťovnám a je tak prvním krokem k vytvoření Jednotného inkasního místa, tedy systému, v němž by zaměstnavatel všechny odvody posílal prostřednictvím jedné instituce. To sice v tomto volebním období fungovat ještě nebude, ale vláda tak alespoň připravila půdu k realizaci toho, co slíbila v programovém prohlášení.

Přínos nejen pro firmy, ale i zaměstnance

Četné benefity přinese jednotné hlášení také zaměstnancům. Přínosem pro ně bude předvyplněné daňové přiznání ze strany Finanční správy a také skutečnost, že úřady budou mít k dispozici údaje pro jejich žádosti (např. v případě podpory v nezaměstnanosti nebo dávky státní sociální podpory). Jednotné hlášení celkově usnadní komunikaci mezi státem a firmami, čímž zvýší také právní jistotu při plnění vykazovacích povinností.

Zákon by měl projít nejprve zkušebním režimem a jako celek by pak měl začít platit od 1. ledna 2026.



Naše nejnovější výstupy

24. června 2025, IPPO

Babylon Brusel: Po bitcoinu neštěkl ani pes a parlament na celozávodce

Jaká byla přednáška pro čtvrťáky? Kam pojede Ondra na dovolenou? Zajímá někoho v Evropě kauza Bitcoin? A bude Slovensko neutrální? To vše a mnohem víc uslyšíte v podcastu Babylon Brusel?

26. května 2025, IPPO

Babylon Brusel: Každý euroskeptik stojí při hymně EU

Kam se ztratila vlajka EU? Postavíme Dukovany? Jaký slepičí krok udělala EU u aut? Co si Ondra podtrhával vlnovkou v článku Jana Farského? A jaké je jeho oblíbené sushi v Bruselu? Poslechněte si další díl Babylonu Brusel

26. května 2025, IPPO

Jan Hroudný: William F. Buckley – portrét konzervativního stratéga

V době, kdy se konzervativci a pravice obecně v celém západním světě snaží znovu definovat své ideové základy, může být pohled do minulosti nejen inspirativní, ale i poučný. William F. Buckley Jr. (1925-2008), americký esejista, publicista a zakladatel časopisu National Review, patří mezi postavy, které formovaly moderní poválečný konzervatismus v USA.

17. dubna 2025, IPPO

(NE) BYDLÍME ? – Debata s mladými pro mladé – část druhá

V Praze, Ostravě a Brně pokračovali naše debaty o bydlení s mladými členy ODS a poslancem Jiřím Havránkem. Dobře totiž víme, že dostupné bydlení je pro mladé klíčový problém.