12. prosince 2019, IPPO

Klub IPPO: Pracovní setkání primátorů náměstků, starostů, místostarostů a radních

rubrika: Reportáže

Ve čtvrtek 12. 12. uspořádal IPPO ve spolupráci s ODS již tradiční Pracovní setkání primátorů náměstků, starostů, místostarostů a radních ODS. Patrony tohoto setkání byly plzeňský primátor Mgr. Martin Baxa a starosta Líbeznic Mgr. Martin Kupka.

V rámci dopoledního programu byly představeny projekty starostů za ODS v oblasti péče o krajinu a životní prostředí. V průběhu dopoledne jsme tak navštívili Berounku v Radotíně, Jizeru v Benátkách nad Jizerou a zároveň jsme se dozvěděli, jak se na sucho a další klimatické výzvy připravují v plzni či severočeské Smržovce.

„Dnešní setkání je důkazem, že péče o životní prostředí je skutečně pravicovým tématem. A naši dlouholetí starostové ve svých obcích udělali několik konkrétních kroků a opatření pro to, aby se v jejich městech a obcích žilo lépe. Sledovat výsledky práce mých kolegů bylo velkou inspirací nejen pro mě, ale i pro další komunální politiky zvolené za ODS,“ komentuje průběh této části místopředseda ODS Martin Kupka.

V následujícím bloku týkajícím se stavebního řízení představil Martin Kupka kolegům, jaké konkrétní kroky se ODS podařilo prosadit v digitalizaci stavebního řízení, kdy Poslanecká sněmovna schválila návrh změny zeměměřičského zákona a stavebního zákona, díky kterému vznikne nejen digitální technická mapa České republiky, ale zároveň dojde i k plné digitalizaci stavebního řízení v ČR. „Toto je opravdu revoluční krok a zároveň cesta, kterou máme jako země jít. Mluvit o nutnosti centrálních úřadů pro zjednodušení komunikace, to je v 21. století opravdu tmářství,“ říká Kupka.

Na závěr došlo k velmi bouřlivé diskuzi na téma připravované rekodifikace stavebního zákona, kdy drtivá většina přítomných odmítla změny, které by razantně zasáhly do pravomocí měst a obcí. „Vládní návrh nového stavebního zákona představuje nejen bezprecedentní zásah do veřejné správy v Česku, ale přinesl by obrovské riziko pro fungování stavebního řízení. Jeho jediným reálným přínosem bude, že na několik let ještě více zpomalí už tak zdlouhavé stavební řízení. Je nezbytné tomuto nebezpečnému kroku zabránit.," hodnotí rekodifikaci Martin Baxa. „Slibuji, že budeme tlačit na vládu, aby tento svůj záměr změnila. A pokud ne, jsme připraveni předložit funkční úpravy,“ dodal závěrem Martin Kupka.

 

štítky: #Setkání starostůNaše nejnovější výstupy

19. října 2020, IPPO

Oldřich Krpec: Neúspěch čínské expanze do střední Evropy

Čínský pokus o hospodářský průnik do střední Evropy je třeba vnímat v kontextu změny čínské strategie, ke kterému došlo v posledních deseti letech. Zatímco bývalý prezident Ťiang Ce-min (1993-2003) formuloval cíl vybudovat středně bohatou společnost a Chu Ťin-tchao (2003-2013) kladl důraz na společnost harmonickou, úspěchy typu olympijských her v Pekingu 2008 a Expo 2010 v Šanghaji posílily sebevědomí čínských politických elit natolik, že začaly uvažovat o Čínském snu, ambiciózním hospodářském plánu, který je spojen s osobou současného prezidenta Si Ťin-pchinga (od 2013).

7. září 2020, IPPO

Setkání s editory a autory revue Kontexty

V pondělí 7. září 2020 v podvečer proběhla v brněnské funkcionalistické kavárně ERA velká debata o konzervatismu a jeho místě v české politice. Debatovalo se zejména nad články uveřejňovanými pravidelně v brněnské konzervativní revui Kontexty, zejména v rubrice „Co s českou politikou?“.

31. srpna 2020, IPPO

Miloš Vystrčil: Nejlepší slova jsou činy

Taiwan, Národní univerzita Chengchi | Projev přednesený předsedou Senátu Parlamentu ČR Milošem Vystrčilem dne 31. srpna 2020 na Národní univerzitě Chengchi na Taiwanu.

22. srpna 2020, IPPO

Kulatý stůl s řediteli škol

V sobotu 22. srpna se sešli ředitelé škol s místopředsedou ODS Martinem Baxou, aby těsně před začátkem nového školního roku diskutovali o zkušenostech, které mají z fungování škol v době koronavirové krize a přípravách na budoucnost.

3. srpna 2020, IPPO

Petr Dvořák: Pravidla hry v době pandemie. Jak se má Česko z krize poučit?

Vláda musí připravit a důsledně dodržovat kompetentní, snadno ověřitelnou strategii, poskytovat anonymizovaná a bezpečná data nezávislým subjektům, analytikům, médiím nebo soukromým laboratořím. Občan v době krize musí vědět, jakou má zkrácení jeho svobod cenu, v jakém vyšším zájmu je postižen, zda je rovnováha mezi krátkodobými a dlouhodobými cíli smysluplná.