7. března 2019, IPPO

Konference „Pro moderní stát 21. století“

rubrika: Reportáže

Koncept moderního státu 21. století podle ODS vychází z těchto dvou základních předpokladů:

  • moderní Česko pro ODS znamená zásadní obrat v přístupu státu k občanům – stát musí sloužit občanům, ne naopak;
  • moderní Česko nabídne efektivní služby i v digitální podobě, pokud se ale někdo rozhodne nadále komunikovat se státem „papírově“, musí mu to být umožněno.

Tři klíče k modernímu státu vidíme v:

  1. Jednoduchém a přehledném právním řádu
  2. Obratu v komunikaci státu s občany
  3. Rychlém stavebním řízení

Moderní stát totiž odráží potřeby občanů, nikoli potřeby státního aparátu. Cílem digitalizace nesmí být převádění papírů do elektronické podoby, ale využití nových „e-možností“ tak, aby procesy byly jednodušší a fungování státu efektivnější, jako je tomu například v Estonsku či ve Velké Británii. Samozřejmě také platí, že zbytečná agenda se digitalizací v užitečnou nepromění. Digitalizaci proto musí předcházet zásadní revize právních norem a odstranění duplicit a triplicit.

Kromě těchto obecných témat a obecného náhledu na problematiku moderního státu, jehož je digitalizace součástí, bylo zmíněno a představeno hned několik konkrétních návrhů a projektů, u jejichž počátků ODS stála nebo se na nich aktivně podílí:

  • zákon o právu na digitální službu;
  • fikci souhlasu (vydání závazného stanoviska);
  • právní elektronický systém (PES), a to nejen pro podnikatele;
  • elektronizaci stavebního řízení;
  • urychlený rozvoj internetu díky přípravě chrániček pro optické vlákno v rámci veřejných liniových staveb.

štítky: #digitalizace #e-government



Naše nejnovější výstupy

21. března 2023, IPPO

Babylon Brusel: Zákaz spalovacích motorů a TikToku?

Podcast ze zákulisí Evropské unie s Ondrou Krutílkem, poradcem premiéra Petra Fialy. Třetí díl podcastu je prvním speciálem, který budeme vydávat jednou za měsíc. Věnujeme se v něm monitoringu legislativy Evropské unie za uplynulý měsíc, tentokrát za únor 2023.

21. března 2023, IPPO

Pozvánka: Putinova válka zblízka

Institut pro pravicovou politiku vás ve spolupráci s Pravým břehem - Institutem Petra Fialy, Mladými občanskými demokraty a Mladými konzervativci zve na debatu Putinova válka zblízka.

14. března 2023, IPPO

Michal Chládek: Fiala není Babiš, máme krátkou paměť

V minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna změnu valorizací důchodu. V souvislosti s tím jsem zaznamenal spoustu otázek. Proč neproběhla změna dříve, proč ne systémově, proč se nešetří úplně jinde nebo naprosto jinak? Jedna kritická poznámka mě ale překvapila nejvíce. Prý je současná vláda stejná, jako byla ta Babišova – chaotická, populistická a neschopná správně komunikovat. Ne, stejná jako vláda Babišova, ta Fialova rozhodně není, to jen lidé mají krátkou paměť. 

14. března 2023, IPPO

Jan Hroudný: USA a Čína – zápas o podobu 21. století

Prosadit vznik nového výboru se Republikáni snažili už ke konci minulého volebního období. Sněmovna ale nakonec jeho vznik odhlasovala až letos v lednu, a to pohodlnou většinou 365 hlasů. Proti hlasovalo jen 65 demokratických poslanců. Předsedou výboru byl zvolen Mike Gallagher z Wisconsinu, bývalý zpravodajský důstojník námořní pěchoty, který je známý svou angažovaností v bezpečnostních otázkách. Republikáni ve výboru drží těsnou většinu.

9. března 2023, IPPO

Babylon Brusel: EURO 7 – Budeme si moct dovolit koupit auto?

Podcast ze zákulisí Evropské unie s Ondrou Krutílkem, poradcem premiéra Petra Fialy. V druhém díle řešíme návrh normy EURO 7. Ta upravuje zejména emise z výfuku automobilů, ale třeba i emise z otěru brzd a pneumatik. V navrhované podobě by norma výrazně ovlivnila cenovou dostupnost automobilů a konkurenceschopnost Evropy vůči Číně. Ještě je čas to změnit.