23. dubna 2018, IPPO
Klub IPPO: Kam směřuje Polsko?
rubrika: Publikace
23. dubna 2018 jsme v Klubu IPPO a Pravého břehu přivítali Macieje Ruczaje – polského politologa a publicistu, který aktuálně působí jako ředitel Polského institutu v Praze. Cílem setkání s názvem Kam směřuje Polsko? bylo zamyslet se nad mediálním obrazem našeho severního souseda a uvést na pravou míru některé často se opakující mýty.
Maciej Ruczaj připustil, že obraz Polska v západních médiích je zkreslený. Do jisté míry proto, že evropští novináři sledují polská média nepříliš vyváženě, a do světa se tedy většinou dostává jen perspektiva jedné strany. Uvedl několik výrazných příkladů, například kauzu s domnělou destabilizací polské justice nebo opakující se omyl, že polská katolická církev je homogenní politická síla, která prosazuje konkrétní agendu.
Velká část debaty se věnovala konfliktním liniím v polské politice. Ty mají podle Macieje Ruczaje hluboké kořeny v minulosti, například v tom, jakým způsobem probíhala liberalizace komunistického režimu v 80. letech, nebo v relativně radikální strategii přechodu k demokracii (ve srovnání s Českem). V jistém smyslu bychom ale takto mohli pokračovat až do 18. století, upozornil.
V diskusi několikrát zazněly úvahy o rozdílech mezi polskou a českou politikou. Zatímco Polsko žije bytostně politickým konfliktem jasně vymezených světonázorů (globální versus lokální zájmy, progresivní versus tradiční hodnoty), Češi se podobné debatě vyhýbají a často dnes dávají přednost technokracii, „nepolitické politice“ a ve srovnání s Poláky jsou vlastně nedůvěřiví k politice jako takové.
Přesto mají obě země mnoho společného: namátkou svobodnější společenské klima ve srovnání se zeměmi, které jsou posedlé ideologií politické korektnosti, nebo třeba zdravý rozum v přístupu k EU a sdílené přesvědčení, že debatu o její budoucnosti lze vést kriticky a konstruktivně.
Spolupořadatelem akce byl Pravý břeh - Institut Petra Fialy
štítky: #Polsko