23. dubna 2018, IPPO

Klub IPPO: Kam směřuje Polsko?

rubrika: Publikace

23. dubna 2018 jsme v Klubu IPPO a  Pravého břehu přivítali Macieje Ruczaje – polského politologa a publicistu, který aktuálně působí jako ředitel Polského institutu v Praze. Cílem setkání s názvem Kam směřuje Polsko? bylo zamyslet se nad mediálním obrazem našeho severního souseda a uvést na pravou míru některé často se opakující mýty.

Maciej Ruczaj připustil, že obraz Polska v západních médiích je zkreslený. Do jisté míry proto, že evropští novináři sledují polská média nepříliš vyváženě, a do světa se tedy většinou dostává jen perspektiva jedné strany. Uvedl několik výrazných příkladů, například kauzu s domnělou destabilizací polské justice nebo opakující se omyl, že polská katolická církev je homogenní politická síla, která prosazuje konkrétní agendu.

Velká část debaty se věnovala konfliktním liniím v polské politice. Ty mají podle Macieje Ruczaje hluboké kořeny v minulosti, například v tom, jakým způsobem probíhala liberalizace komunistického režimu v 80. letech, nebo v relativně radikální strategii přechodu k demokracii (ve srovnání s Českem). V jistém smyslu bychom ale takto mohli pokračovat až do 18. století, upozornil.

V diskusi několikrát zazněly úvahy o rozdílech mezi polskou a českou politikou. Zatímco Polsko žije bytostně politickým konfliktem jasně vymezených světonázorů (globální versus lokální zájmy, progresivní versus tradiční hodnoty), Češi se podobné debatě vyhýbají a často dnes dávají přednost technokracii, „nepolitické politice“ a ve srovnání s Poláky jsou vlastně nedůvěřiví k politice jako takové.

Přesto mají obě země mnoho společného: namátkou svobodnější společenské klima ve srovnání se zeměmi, které jsou posedlé ideologií politické korektnosti, nebo třeba zdravý rozum v přístupu k EU a sdílené přesvědčení, že debatu o její budoucnosti lze vést kriticky a konstruktivně.

 

Spolupořadatelem akce byl Pravý břeh - Institut Petra Fialy

štítky: #Polsko



Naše nejnovější výstupy

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená. 

24. září 2024, IPPO

Jan Hroudný: České firmy se budou významně podílet na dostavbě Dukovan

Výstavba dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Dukovany přináší českým firmám možnost získat zakázky v hodnotě až 240 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) při nedávné návštěvě podniků Doosan Škoda Power a Škoda JS, které budou významnými subdodavateli jihokorejské společnosti KHNP, zdůraznil klíčovou roli českého průmyslu v tomto projektu.

16. září 2024, IPPO

Martin Staněk: Podvodným STK odzvoní

Stát plánuje výrazně zostřit dohled nad stanicemi technické a emisní kontroly. Řidiči by se však neměli ničeho obávat, přísnější regulace bude směřovat především na samotné provozovny STK a jejich dodržování již dnes platné legislativy. Rovněž majitelé starších aut mohou být v klidu, stále se jich týkají normy platné v době výroby jejich vozidla. Konec starých vozů v Česku tak opravdu nenastává.