21. května 2018, IPPO

Klub IPPO: Západ, Rusko a my

rubrika: Reportáže

Třetí květnové pondělí jsme v Klubu IPPO a Pravého břehu přivítali vysokoškolského pedagoga a bývalého ministra a diplomata Alexandra Vondru, který patří mezi nejsilnější zastánce transatlantických vztahů v Česku. Debatovali jsme hlavně o propojení domácí a mezinárodní politiky.

Alexandr Vondra rozebíral nesnadnou situaci dnešní Evropy, kterou ohrožuje na jihu uprchlická krize, na východě putinismus a na západě sílící neomarxistické myšlení. Souběh těchto krizí, jak Pravý břeh a Petr Fiala dlouhodobě varují, může ohrozit naše bezpečí i prosperitu. Klid a vysoká kvalita života v Česku však způsobují zdání, že o nic nejde, upozornil Vondra.

Světové mocnosti se obecně odklánějí od hodnotové politiky směrem k reálpolitice, jejíž pravidla diktují silní hráči. Propojení domácí a mezinárodní scény, symbolizované dnes především politikou Donalda Trumpa a Vladimira Putina, klade na všechny demokratické státy vyšší nároky. Prakticky to znamená, že si nesmíme dovolit spoléhat na jiné a musíme více uvažovat v souvislostech. Příklad? Pro Česko je velmi důležité, co se děje v německé politice (už jen proto, že třetina zákazníků českých firem jsou Němci). Významná část německého establishmentu si třeba přeje, aby Evropa ochlazovala vztahy s USA, což se střední Evropy bytostně dotýká. V Česku přesto neexistuje žádná reflexe německé debaty.

Některé politické otázky se přeceňují. Například prezident Zeman nemá šanci sám otočit kurs naší zahraniční politiky směrem ke Kremlu. Na druhou stranu podceňujeme mnohem větší rizika: To, že se Andrej Babiš uchází o hlasy KSČM a výměnou za ně uvažuje o snižování našeho už tak chabého angažmá v NATO, je velmi nebezpečný politický signál pro naše spojence. Dávejme tedy velký pozor, koho volíme a jak rozsáhlé důsledky naše volba může mít.

 

Spolupořadatelem akce byl Pravý břeh - Institut Petra Fialy

štítky: #NATO #Rusko



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.