18. března 2019, IPPO

Klub IPPO: Trump, budoucnost NATO a bezpečnost Evropy

rubrika: Reportáže

Na velké debatě Institutu pro pravicovou politiku a Pravého břehu o naší bezpečnostní situaci vystoupili generál Petr Pavel, bývalý předseda Vojenského výboru NATO, předseda ODS Petr Fiala, bezpečnostní expert František Šulc a analytik evropské legislativy Ondřej Krutílek.

„Poměrně často slýcháme o tom, že Česká republika je jednou z nejbezpečnějších zemí na světě,“ uvedl na úvod gen. Pavel. „Mnohokrát nás tento argument svádí k tomu, že vlastně nemusíme nic dělat, protože máme z hlediska bezpečnosti vystaráno. Takový postoj by ale pro nás byl dlouhodobě nebezpečný. V dnešním světě na nás mají vliv i události, které se odehrávají daleko od nás.“ Příklad? Třeba situace v Jihočínském moři, přes které se dopravuje zásadní objem světového zboží. Potenciální konflikt v této oblasti by nás nesmírně zasáhl, a velká část z nás přitom ani netuší, že nějaké Jihočínské moře existuje.

Petr Fiala připomněl, že letos slavíme dvacetileté výročí členství ČR v NATO, které je pro naši bezpečnost naprosto nenahraditelné. Mezi klíčové hrozby, které dnes NATO vnímá, patří nejen mezinárodní terorismus, ale také ruské a čínské ambice. „My to někdy podceňujeme, ale je to velká chyba, protože ta nebezpečí tu jsou. Tyto velmoci určitým způsobem působí na našem území a mají imperiální ambice ve světě. Na příkladu Ruska vidíme, že máme problematickou zónu skoro na samé hranici Severoatlantické aliance.“ Naše bezpečnost proto není samozřejmá. Řešením je posilovat naši pozici v NATO a také dodržovat všechny závazky, které se s členstvím v alianci pojí. To by měla být samozřejmost.

štítky: #bezpečnost #NATO #USA



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.