16. ledna 2023, IPPO

Jan Hroudný: Předvolební opoziční divadlo

rubrika: Komentáře

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v úterý oznámila, že opozice sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Jednací řád sněmovny vyžaduje pro takový krok podpis alespoň 50 poslanců, takže lze očekávat, že k hlasování skutečně dojde. Víc než o cokoli jiného se ale bude jednat o politickou frašku a prázdné gesto.

Záměr hnutí ANO je jasný. Pokud o hlasování požádá do konce tohoto týdne, je velice pravděpodobné, že se schůze bude konat před druhým kolem prezidentských voleb. Schůze totiž musí být ze zákona svolána v případě této žádosti neprodleně. Opozici se tak může podařit získat prostor v médiích, na který by jinak nedosáhla. Vzhledem k tomu, že je Andrej Babiš jedním z favoritů na postup do druhého kola, je zřejmé, že cílem je podpořit vlastního kandidáta. ANO nicméně, ústy Aleny Schillerové, tento záměr popírá. Bývalá ministryně financí tvrdí, že hlavním důvodem, proč chtějí poslanci k hlasování přistoupit, je, že na pořad jednání sněmovny nebyly prohlasovány některé zásadní body. Konkrétně mělo jít o podněty z oblasti zdravotnictví, sociálních věcí a rozpočtových otázek.

Jaká je realita? V prvé řadě je nutno říci, že na zařazení bodu do pořadu schůze sněmovny nemá opozice žádné právo. Sněmovna z podstaty věci projednává právě ty záležitosti, o jejichž projednání většinově rozhodne. Opozice tak může zařazení bodů navrhovat, ale v praxi pro jejich projednání potřebuje získat podporu koaličních partnerů. Připomeňme si minulé volební období, kdy vládní většina ANO a ČSSD podporovaná komunisty často plošně zamítala všechny návrhy tehdejší opozice, ta však kvůli tomu žádné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě nikdy nevyvolala. A o jak zásadní návrhy šlo tentokrát? Obrázek si lze udělat již jen z pouhé citace některých z nich: „Návrat vládní propagandy a normalizační cenzury do České republiky“ nebo obligátní „Vláda nepomáhá důchodcům, občanům se zdravotním postižením a rodinám s dětmi“ ze strany Tomia Okamury. 

Pokud by opozice k dané věci přistupovala seriózně a skutečně by ji šlo o citované návrhy, patrně by k projednání některých bodů potřebnou většinu našla, ale zkušenosti z předchozího roku ukazují, že hlavním zájmem není deklarovaná podpora občanů, ale snaha paralyzovat fungování Poslanecké sněmovny a získat s nulovými náklady prostor v médiích. Pokud se hlasování o nedůvěře podaří hnutí ANO vyvolat i tentokrát, bude opět poraženo, protože vláda má v dolní komoře stále svoji pohodlnou většinu. A tak tato snaha není ničím jiným než jedním z prostědků v předvolební kampaní.

Hlasování však možná přesto přinese jednu nečekanou a pozitivní změnu. Je pravděpodobné, že si jej nenechá ujít ani pan poslanec Andrej Babiš, který se tak třeba opět podívá na své pracoviště. Zatím se mu to kvůli jízdám karavanem příliš nedařilo. Z jednání sněmovny byl v tomto volebním období omluven v úctyhodných 75 % případů.   Naše nejnovější výstupy

2. února 2023, IPPO

Michal Chládek: Vítězství, vítězství a zase vítězství. A co dál?

Úspěch Petra Pavla je bezpochyby skvělý. Část společnosti, která ho volila, nepodlehla propagandě protikandidáta a ukázala odvahu. Andrej Babiš potřetí za sebou prohrál ve volbách. Důležité je ale nezapomenout i na druhou část společnosti, která bude mít pocit, že nemá ve vládnoucí politické reprezentaci zastoupení. Máme před sebou téměř jeden a půl roku bez voleb. Vláda Petra Fialy musí využít tento čas k odvážným systémovým změnám. Stejně důležité ale bude také jejich vysvětlování, protože Andrej Babiš a nejen s ním spojená propaganda v politice nekončí. 

23. ledna 2023, IPPO

Politický marketing a prezidentské volby: Co jste možná nevěděli

Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku debatu zaměřenou právě na volbu prezidenta a politický marketing. Ve Stopkově Plzeňské pivnici diskutoval politolog Lubomír Kopeček a renomovaný marketér Radek Hadj Moussa.

12. ledna 2023, IPPO

POZVÁNKA: Politický marketing a prezidentské volby - Co jste možná nevěděli

O prezidentské kampani, výsledcích prvního kola, ale i o vyhlídkách do kola druhého. Diskutovat budou známý politolog a renomovaný marketér.

3. ledna 2023, IPPO

Nová generace v politice

České politické strany stárnou a přicházejí o členy. Ačkoliv se jedná o poměrně závažný jev, který může v důsledku ohrozit fungování celého demokratického systému, není mu věnována dostatečná pozornost. Fenomén stárnutí politiky můžeme nejlépe pozorovat ve Spojených státech. Prezidentovi je 80 let. Vůdci senátní většiny je 72 let a končící předsedkyni Sněmovny reprezentantů dokonce 82 let. Průměrný věk senátorů po posledních volbách je 64,3 let, u poslanců je to 58,4 let.

14. prosince 2022, IPPO

Média, politika a válka

Ve středu 7. prosince jsme ve spolupráci s Pravým břehem a deníkem Forum24 uspořádali diskuzi Média, politika a válka. Našimi hosty byli šéfredaktor Pavel Šafr a hlavní editorka Johana Hovorková. Debatovali jsme o současném stavu českých médií i o tom, jakou roli sehrávají během ruské války na Ukrajině. Dále jsme vedli debatu o současné prezidentské kampani v souvislosti s nadcházejícími volbami.