16. ledna 2023, IPPO
Jan Hroudný: Předvolební opoziční divadlo
rubrika: Komentáře
Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová v úterý oznámila, že opozice sbírá podpisy pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. Jednací řád sněmovny vyžaduje pro takový krok podpis alespoň 50 poslanců, takže lze očekávat, že k hlasování skutečně dojde. Víc než o cokoli jiného se ale bude jednat o politickou frašku a prázdné gesto.
Záměr hnutí ANO je jasný. Pokud o hlasování požádá do konce tohoto týdne, je velice pravděpodobné, že se schůze bude konat před druhým kolem prezidentských voleb. Schůze totiž musí být ze zákona svolána v případě této žádosti neprodleně. Opozici se tak může podařit získat prostor v médiích, na který by jinak nedosáhla. Vzhledem k tomu, že je Andrej Babiš jedním z favoritů na postup do druhého kola, je zřejmé, že cílem je podpořit vlastního kandidáta. ANO nicméně, ústy Aleny Schillerové, tento záměr popírá. Bývalá ministryně financí tvrdí, že hlavním důvodem, proč chtějí poslanci k hlasování přistoupit, je, že na pořad jednání sněmovny nebyly prohlasovány některé zásadní body. Konkrétně mělo jít o podněty z oblasti zdravotnictví, sociálních věcí a rozpočtových otázek.
Jaká je realita? V prvé řadě je nutno říci, že na zařazení bodu do pořadu schůze sněmovny nemá opozice žádné právo. Sněmovna z podstaty věci projednává právě ty záležitosti, o jejichž projednání většinově rozhodne. Opozice tak může zařazení bodů navrhovat, ale v praxi pro jejich projednání potřebuje získat podporu koaličních partnerů. Připomeňme si minulé volební období, kdy vládní většina ANO a ČSSD podporovaná komunisty často plošně zamítala všechny návrhy tehdejší opozice, ta však kvůli tomu žádné hlasování o vyslovení nedůvěry vládě nikdy nevyvolala. A o jak zásadní návrhy šlo tentokrát? Obrázek si lze udělat již jen z pouhé citace některých z nich: „Návrat vládní propagandy a normalizační cenzury do České republiky“ nebo obligátní „Vláda nepomáhá důchodcům, občanům se zdravotním postižením a rodinám s dětmi“ ze strany Tomia Okamury.
Pokud by opozice k dané věci přistupovala seriózně a skutečně by ji šlo o citované návrhy, patrně by k projednání některých bodů potřebnou většinu našla, ale zkušenosti z předchozího roku ukazují, že hlavním zájmem není deklarovaná podpora občanů, ale snaha paralyzovat fungování Poslanecké sněmovny a získat s nulovými náklady prostor v médiích. Pokud se hlasování o nedůvěře podaří hnutí ANO vyvolat i tentokrát, bude opět poraženo, protože vláda má v dolní komoře stále svoji pohodlnou většinu. A tak tato snaha není ničím jiným než jedním z prostědků v předvolební kampaní.
Hlasování však možná přesto přinese jednu nečekanou a pozitivní změnu. Je pravděpodobné, že si jej nenechá ujít ani pan poslanec Andrej Babiš, který se tak třeba opět podívá na své pracoviště. Zatím se mu to kvůli jízdám karavanem příliš nedařilo. Z jednání sněmovny byl v tomto volebním období omluven v úctyhodných 75 % případů.