14. března 2023, IPPO

Jan Hroudný: USA a Čína – zápas o podobu 21. století

rubrika: Analýzy

Dne 28. února se konalo první veřejné slyšení nového Výboru Sněmovny reprezentantů pro strategickou soutěž mezi Spojenými státy a Čínskou komunistickou stranou. Vznik tohoto výboru dobře ilustruje rostoucí soupeření mezi oběma mocnostmi. Podle slov předsedy výboru nejde o „slušné tenisové utkání, ale o existenční zápas o podobu života 21. století”.

Prosadit vznik nového výboru se Republikáni snažili už ke konci minulého volebního období. Sněmovna ale nakonec jeho vznik odhlasovala až letos v lednu, a to pohodlnou většinou 365 hlasů. Proti hlasovalo jen 65 demokratických poslanců. Předsedou výboru byl zvolen Mike Gallagher z Wisconsinu, bývalý zpravodajský důstojník námořní pěchoty, který je známý svou angažovaností v bezpečnostních otázkách. Republikáni ve výboru drží těsnou většinu.

Činnosti výboru by měla být relativně široká. Výbor se plánuje soustředit jak na zahraniční otázky, tak i na domácí problémy spojené s čínským vlivem jako je například skupování americké zemědělské půdy (které však patrně není tak významné, jak by se mohlo z některých reakcí zdát). Jisté je, že hlavním cílem výboru je vytvořit koherentní politiku, která bude schopna čelit čínské hrozbě v oblasti bezpečnostní, ekonomické i technologické. Z legislativního hlediska je nejdůležitější, že nebude připravovat vlastní návrhy zákonů, ale spíše připomínkovat jiné návrhy. Fungování výboru by mohl podpořit relativně široký konsenzus mezi Republikány a Demokraty, kteří se kupodivu na nutnosti obrany proti čínskému vlivu shodují, což je v rámci současné americké politiky celkem výjimka.

 

První veřejné zasedání nového výboru se konalo na konci února. Z celkem tříhodinového jednání, které je možné celé shlédnout na záznamu, lze zmínit alespoň několik nejzajímavějších momentů.

Předseda Gallagher varoval, že čas hraje v neprospěch Spojených států a Ćína v mnoha oblastech dotahuje americký náskok. Jeho demokratický protějšek Raja Krishnamoorthi zase upozornil na předchozí tři dekády mylné politiky Demokratů i Republikánů, která předpokládala, že rozvoj čínského obchodu i ekonomiky nevyhnutelně povede k demokracii a k větší bezpečnosti celého regionu. Opak je pravdou.

Předseda svazu Alliance for American Manufacturing Scott Pau uvádí, že „Ekonomická politika Čínské komunistické strany představuje jasné nebezpečí pro americké dělníky, inovace i národní bezpečnost. Jednapadesát let zbožných přání amerických vůdců, počínaje návštěvou prezidenta Nixona v Číně, přes úspěšné úsilí prezidenta Clintona o vstup Číny do WTO po náhlý obrat v naší strategii za Trumpa a Bidena nedokázalo změnit dynamiku vývoje.“

Kromě Scotta Paula během slyšení vypovídali ještě bývalí Trumpovi bezpečnostní poradci generál H. R. McMaster a Matt Pottinger a lidskoprávní aktivistka Tong Yi. Ta zmínila, že Spojené státy musí čelit skutečnosti, že to byly i jejich společnosti, které do Číny prodávaly technologie a pomohly tak vytvořit „digitální diktaturu“.

Aktivitu nově zformovaného výboru se rozhodně vyplatí sledovat. Někteří jeho členové představují ve vztahu k Číně dobře známé “jestřáby”. Jeho vytvoření lze každopádně dát do souvislosti i se zvažovaným zákazem TikToku v USA, o kterém jsme informovali v minulém dílu této rubriky. Momentálně se zdá, že Bílý dům tyto návrhy podporuje.

štítky: #ČínaNaše nejnovější výstupy

29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

29. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Soud nad rusofobií

Když jsem si před pár dny prohlížela záběry z 11. petrohradského mezinárodního právního fóra, na nichž místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová vyzývá k přijetí zákona kriminalizujícího rusofobii, zatrnulo mi. Její příjmení spustilo v mé mysli řetězec asociací, které mne vrátily do porevolučního Ruska. Do doby, kdy se rodila propagandistická dramatika. Klenotem tohoto žánru bylo v druhé polovině dvacátých let dílo z pera divadelního teoretika Konstantina Treňova, nazvané podle hlavní hrdinky Ljubov Jarová (1926). Ve finále hry odevzdává hrdinka svého muže, který se přidal k bílým, do rukou bolševiků, kde ho čeká „spravedlivý soud“ a poprava. Teprve tímto skutkem se stává opravdovou soudružkou a prototypem uvědomělé sovětské ženy. Hře se pro její zásadní ideologický obsah dostalo v sovětském období několika filmových zpracování. Filmová verze ze sedmdesátých let, v níž režisér Vladimir Fetin obsadil do hlavní role Ljudmilu Čursinu nazývanou sovětská Marilyn Monroe, patří do zlatého fondu sovětské propagandistické kinematografie.

24. května 2023, IPPO

Michal Chládek: Zbytečná hysterie. Co přinese smlouva s USA?

Včera podepsala ministryně obrany Jana Černochová s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Jaký je vůbec smysl této dohody? Základním účelem je poskytnout právní rámec pro fungování amerických vojenských sil na území naší republiky, pokud vláda nebo parlament vysloví s jejich přítomností souhlas. Dohoda sama o sobě samozřejmě nedává Spojeným státům možnost vysílat na naše území své vojenské jednotky. Obdobnou smlouvu má navíc podepsáno dalších 24 členských států NATO včetně Polska nebo Slovenska.

22. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Jak zabít draka

Válka na Ukrajině trvá již rok a dva měsíce. Po celou tu dobu se vedou debaty o tom, co se stane s Ruskem, až válka skončí. Zejména zda Vladimir Putin zůstane u moci a zda země zůstane v současné podobě. K těm, kteří dnes veřejně otevírají tyto otázky, se ze Švýcarska připojil také Michail Chodorkovskij svojí poslední knihou Jak zabít draka? Příručka pro začínající revolucionáře.

17. května 2023, IPPO

Česko ve formě: Cesta ke zdravému rozpočtu

Ocitli jsme se v bezprecedentní situaci, kdy pouze mandatorní, tedy povinné výdaje České republiky, převyšují veškeré příjmy státního rozpočtu. Za posledních šest let vzrostly celkové výdaje státu téměř o bilion korun. Bez škrtů a reforem by byl schodek státního rozpočtu v příštím roce vyšší o 94,1 a v tom dalším dokonce o 147 miliard. V rozhazovačném stylu předchozích vlád nelze pokračovat. Musíme se dostat zpět do formy, shodit přebytečná kila, a to prostě bolí.