14. března 2023, IPPO

Jan Hroudný: USA a Čína – zápas o podobu 21. století

rubrika: Analýzy

Dne 28. února se konalo první veřejné slyšení nového Výboru Sněmovny reprezentantů pro strategickou soutěž mezi Spojenými státy a Čínskou komunistickou stranou. Vznik tohoto výboru dobře ilustruje rostoucí soupeření mezi oběma mocnostmi. Podle slov předsedy výboru nejde o „slušné tenisové utkání, ale o existenční zápas o podobu života 21. století”.

Prosadit vznik nového výboru se Republikáni snažili už ke konci minulého volebního období. Sněmovna ale nakonec jeho vznik odhlasovala až letos v lednu, a to pohodlnou většinou 365 hlasů. Proti hlasovalo jen 65 demokratických poslanců. Předsedou výboru byl zvolen Mike Gallagher z Wisconsinu, bývalý zpravodajský důstojník námořní pěchoty, který je známý svou angažovaností v bezpečnostních otázkách. Republikáni ve výboru drží těsnou většinu.

Činnosti výboru by měla být relativně široká. Výbor se plánuje soustředit jak na zahraniční otázky, tak i na domácí problémy spojené s čínským vlivem jako je například skupování americké zemědělské půdy (které však patrně není tak významné, jak by se mohlo z některých reakcí zdát). Jisté je, že hlavním cílem výboru je vytvořit koherentní politiku, která bude schopna čelit čínské hrozbě v oblasti bezpečnostní, ekonomické i technologické. Z legislativního hlediska je nejdůležitější, že nebude připravovat vlastní návrhy zákonů, ale spíše připomínkovat jiné návrhy. Fungování výboru by mohl podpořit relativně široký konsenzus mezi Republikány a Demokraty, kteří se kupodivu na nutnosti obrany proti čínskému vlivu shodují, což je v rámci současné americké politiky celkem výjimka.

 

První veřejné zasedání nového výboru se konalo na konci února. Z celkem tříhodinového jednání, které je možné celé shlédnout na záznamu, lze zmínit alespoň několik nejzajímavějších momentů.

Předseda Gallagher varoval, že čas hraje v neprospěch Spojených států a Ćína v mnoha oblastech dotahuje americký náskok. Jeho demokratický protějšek Raja Krishnamoorthi zase upozornil na předchozí tři dekády mylné politiky Demokratů i Republikánů, která předpokládala, že rozvoj čínského obchodu i ekonomiky nevyhnutelně povede k demokracii a k větší bezpečnosti celého regionu. Opak je pravdou.

Předseda svazu Alliance for American Manufacturing Scott Pau uvádí, že „Ekonomická politika Čínské komunistické strany představuje jasné nebezpečí pro americké dělníky, inovace i národní bezpečnost. Jednapadesát let zbožných přání amerických vůdců, počínaje návštěvou prezidenta Nixona v Číně, přes úspěšné úsilí prezidenta Clintona o vstup Číny do WTO po náhlý obrat v naší strategii za Trumpa a Bidena nedokázalo změnit dynamiku vývoje.“

Kromě Scotta Paula během slyšení vypovídali ještě bývalí Trumpovi bezpečnostní poradci generál H. R. McMaster a Matt Pottinger a lidskoprávní aktivistka Tong Yi. Ta zmínila, že Spojené státy musí čelit skutečnosti, že to byly i jejich společnosti, které do Číny prodávaly technologie a pomohly tak vytvořit „digitální diktaturu“.

Aktivitu nově zformovaného výboru se rozhodně vyplatí sledovat. Někteří jeho členové představují ve vztahu k Číně dobře známé “jestřáby”. Jeho vytvoření lze každopádně dát do souvislosti i se zvažovaným zákazem TikToku v USA, o kterém jsme informovali v minulém dílu této rubriky. Momentálně se zdá, že Bílý dům tyto návrhy podporuje.

štítky: #ČínaNaše nejnovější výstupy

21. března 2023, IPPO

Babylon Brusel: Zákaz spalovacích motorů a TikToku?

Podcast ze zákulisí Evropské unie s Ondrou Krutílkem, poradcem premiéra Petra Fialy. Třetí díl podcastu je prvním speciálem, který budeme vydávat jednou za měsíc. Věnujeme se v něm monitoringu legislativy Evropské unie za uplynulý měsíc, tentokrát za únor 2023.

21. března 2023, IPPO

Pozvánka: Putinova válka zblízka

Institut pro pravicovou politiku vás ve spolupráci s Pravým břehem - Institutem Petra Fialy, Mladými občanskými demokraty a Mladými konzervativci zve na debatu Putinova válka zblízka.

14. března 2023, IPPO

Michal Chládek: Fiala není Babiš, máme krátkou paměť

V minulém týdnu schválila Poslanecká sněmovna změnu valorizací důchodu. V souvislosti s tím jsem zaznamenal spoustu otázek. Proč neproběhla změna dříve, proč ne systémově, proč se nešetří úplně jinde nebo naprosto jinak? Jedna kritická poznámka mě ale překvapila nejvíce. Prý je současná vláda stejná, jako byla ta Babišova – chaotická, populistická a neschopná správně komunikovat. Ne, stejná jako vláda Babišova, ta Fialova rozhodně není, to jen lidé mají krátkou paměť. 

9. března 2023, IPPO

Babylon Brusel: EURO 7 – Budeme si moct dovolit koupit auto?

Podcast ze zákulisí Evropské unie s Ondrou Krutílkem, poradcem premiéra Petra Fialy. V druhém díle řešíme návrh normy EURO 7. Ta upravuje zejména emise z výfuku automobilů, ale třeba i emise z otěru brzd a pneumatik. V navrhované podobě by norma výrazně ovlivnila cenovou dostupnost automobilů a konkurenceschopnost Evropy vůči Číně. Ještě je čas to změnit.   

8. března 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: První filozofická kniha o prvním roce války

Pár dnů před smutným výročím ruského vpádu vyšla v New Yorku kniha Ruský anstisvět. Politika na pokraji apokalypsy (Russkij antimir. Politika apokalipsisa. 248 s.). Autor, rusko-americký filozof Michail Epštejn, se v ní zamýšlí nad katastrofickými událostmi posledního roku, nad konfrontací Ruska s Ukrajinou a Západem. Sleduje cestu, kterou se proměnil ruský svět v antisvět hrozící celému lidstvu apokalypsou. Koncept Ruska jako antisvěta se u Epštejna začal formovat poté, co v roce 2008 ruští vojáci vtrhli na nezpochybnitelné území cizího státu – na území Gruzie. „Poté začala sebelikvidace Ruska: antisvět, který se v něm po staletí formoval, se náhle ostře projevil a nakonec zvítězil,“ řekl v interview pro Rádio Svoboda.