7. dubna 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: O putinovském jazyce

rubrika: Komentáře

Vladimir Putin se již pár let snaží vstoupit do dějin jako reformátor ruského jazyka. Po dvou letech usilovné práce jazykové komise podepsal v únoru letošního roku Zákon o státním jazyce Ruské federace. Co se lze z tohoto zákona, jenž reguluje jazyk jako nástroj lidské komunikace, dozvědět o dnešním i minulém Rusku?

Hlavním posláním Zákona o státním jazyce Ruské federace je očistit ruský jazyk od nánosů cizích slov a vulgarismů. Zmíněné lexikum nesmí být používáno v masových sdělovacích prostředcích, v dokumentech, korespondenci či veřejných projevech orgánů státní správy. Cizí slova, k nimž v ruském jazyce neexistuje ekvivalent  –⁠ jedním z nich je např. slovo prezident –⁠ budou uspořádána do seznamů a podchycena v normativních slovnících. V rozhovoru pro MIR24.TV členka odborné rady Totálního diktátu Julia Safonova vysvětluje, že přijetím zákona „konečně de iure skončí lexikografické bezpráví“. Lze očekávat, že zcela v intencích Putinova režimu se působnost tohoto jazykového zákona brzy rozšíří i na další oblasti života společnosti. Zatím je používání cizích slov dovoleno učitelům na školách při výuce odborných předmětů. 

Zajímavou stránkou Putinova Zákona o státním jazyce Ruské federace je to, že zakazuje užívání vulgarismů v médiích. Přitom vulgarismy byly tradičně mocnou zbraní v rukou ideologické propagandy. Stačí připomenout, že bezuzdná sprostota je nedílnou součástí Leninova stylisticky nudného „literárního“ dědictví. Najdeme v něm  imperialistické sračky, děvky liberalismu, bastardy, svině, kastráty a desítky dalších vulgarismů. Občas Lenin nadával i „vlastním“:  pozatýkat prašivé čekisty, pozavírat komunistickou svoloč, postřílet čekistickou svoloč. Kdo měl někdy v rukou alespoň jeden z pětapadesáti svazků Iljičových sebraných spisů, ví, že jde o interesantní encyklopedii ruských nadávek a sprostých slov. 

Sprostota, na rozdíl od lži, nepřekrucuje realitu. Není informativní, ale performativní. Sprostá slova slouží symbolicky k vyjádření silné touhy, že objekt, k němuž směřují, chce mluvčí zlikvidovat. Lhaní je vlastností rozvinutého intelektu, který dokáže rozlišovat mezi pravdou a nepravdou, realitou a fikcí, a záměrně používá lži k dosažení svých cílů. Někdy je lež považována za největší neřest Ruska. Оdtud také Solženicynův recept na záchranu Ruska: Nežít ve lži! (stať z roku 1974). Dávno před vypuknutím války, v roce 2018, fyzik a publicista Alexej Burov ve své úvaze Zásadní problém Ruska napsal, že největší problém spočívá v nadvládě lži: „Lež, stejně jako špína, je všude, ale Rusko, myslím, trhá všechny rekordy.“ S vypuknutím války se lež v Rusku stala gigantickým monstrem. Člověk má místy pocit, že jazyk jako nástroj šíření lži, se ve vyšinuté ruské realitě stal součástí magie, rituálu, jímž se primitivní kmen pokouší zaplašit nepřátele. Těžko soudit, zda se Zákonem o státním jazyce Ruské federace zvýší účinnost ruské propagandy. Ano, z ruského jazyka zmizí slova cizí provenience, připomínající, že za „vysokou zdí“ ruského státu existují další země.  Na druhou stranu, co si počne putinovská rétorika a propaganda, nebude-li moci používat jadrné výrazy, aby jimi častovala nepřítele — celý civilizovaný svět? Nebo zcela přejde na „sakrální jazyk“ podobný tomu, jaký užil Dmitrij Medveděv ve svém památném projevu ke Dni národní jednoty? Přichází se Zákonem o státním jazyce Ruské federacenová éra, v níž ruská propaganda bude posílat všechny nepřátele do pekelného ohně a vybízet občany, aby naslouchali Stvořitelovým slovům ve svých srdcích? Stát se to může, uvážíme-li, že Putinův režim má v pravoslavné církvi mocného spojence.

štítky: #RuskoNaše nejnovější výstupy

29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

29. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Soud nad rusofobií

Když jsem si před pár dny prohlížela záběry z 11. petrohradského mezinárodního právního fóra, na nichž místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová vyzývá k přijetí zákona kriminalizujícího rusofobii, zatrnulo mi. Její příjmení spustilo v mé mysli řetězec asociací, které mne vrátily do porevolučního Ruska. Do doby, kdy se rodila propagandistická dramatika. Klenotem tohoto žánru bylo v druhé polovině dvacátých let dílo z pera divadelního teoretika Konstantina Treňova, nazvané podle hlavní hrdinky Ljubov Jarová (1926). Ve finále hry odevzdává hrdinka svého muže, který se přidal k bílým, do rukou bolševiků, kde ho čeká „spravedlivý soud“ a poprava. Teprve tímto skutkem se stává opravdovou soudružkou a prototypem uvědomělé sovětské ženy. Hře se pro její zásadní ideologický obsah dostalo v sovětském období několika filmových zpracování. Filmová verze ze sedmdesátých let, v níž režisér Vladimir Fetin obsadil do hlavní role Ljudmilu Čursinu nazývanou sovětská Marilyn Monroe, patří do zlatého fondu sovětské propagandistické kinematografie.

24. května 2023, IPPO

Michal Chládek: Zbytečná hysterie. Co přinese smlouva s USA?

Včera podepsala ministryně obrany Jana Černochová s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Jaký je vůbec smysl této dohody? Základním účelem je poskytnout právní rámec pro fungování amerických vojenských sil na území naší republiky, pokud vláda nebo parlament vysloví s jejich přítomností souhlas. Dohoda sama o sobě samozřejmě nedává Spojeným státům možnost vysílat na naše území své vojenské jednotky. Obdobnou smlouvu má navíc podepsáno dalších 24 členských států NATO včetně Polska nebo Slovenska.

22. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Jak zabít draka

Válka na Ukrajině trvá již rok a dva měsíce. Po celou tu dobu se vedou debaty o tom, co se stane s Ruskem, až válka skončí. Zejména zda Vladimir Putin zůstane u moci a zda země zůstane v současné podobě. K těm, kteří dnes veřejně otevírají tyto otázky, se ze Švýcarska připojil také Michail Chodorkovskij svojí poslední knihou Jak zabít draka? Příručka pro začínající revolucionáře.

17. května 2023, IPPO

Česko ve formě: Cesta ke zdravému rozpočtu

Ocitli jsme se v bezprecedentní situaci, kdy pouze mandatorní, tedy povinné výdaje České republiky, převyšují veškeré příjmy státního rozpočtu. Za posledních šest let vzrostly celkové výdaje státu téměř o bilion korun. Bez škrtů a reforem by byl schodek státního rozpočtu v příštím roce vyšší o 94,1 a v tom dalším dokonce o 147 miliard. V rozhazovačném stylu předchozích vlád nelze pokračovat. Musíme se dostat zpět do formy, shodit přebytečná kila, a to prostě bolí.