22. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Jak zabít draka

rubrika: Komentáře

Válka na Ukrajině trvá již rok a dva měsíce. Po celou tu dobu se vedou debaty o tom, co se stane s Ruskem, až válka skončí. Zejména zda Vladimir Putin zůstane u moci a zda země zůstane v současné podobě. K těm, kteří dnes veřejně otevírají tyto otázky, se ze Švýcarska připojil také Michail Chodorkovskij svojí poslední knihou Jak zabít draka? Příručka pro začínající revolucionáře.

Chodorkovskij, někdejší ropný magnát patřící k nejbohatším Rusům, je člověkem s osobní zkušeností, že není radno hovořit s kremelským vládcem o korupci ve vyšších patrech moci. Pár týdnů na to, co v říjnu 2003 zmíněné téma při jednání s Vladimirem Putinem otevřel, byl zadržen a strávil více než deset let ve vězení (šest v cele a čtyři ve vězení). Nezastírá, že titul knihy odkazuje ke scénické pohádce Drak Jevgenije Švarce, od jejíhož napsání letos uplynulo osmdesát let. Švarcův Drak vznikl primárně sice jako dílo protifašistické, ale to na jeho aktuálnosti nic nemění. Ukazuje totalitu ve své obludné záludnosti a důmyslné manipulaci s člověkem natolik názorně, že má obecnou platnost. Je to nadčasová filozofická pohádka o totalitě ve všech formách a obdobích dějin, tedy i v době, kterou právě žijeme. Zabít draka vyžaduje nadměrné úsilí, nicméně zbavit společnost vnitřních pout a zabít draka v každém jednotlivci, to je úkol mnohem složitější.

Chodorkovskij psal svůj návod jak zabít draka, jak zvítězit nad zlem, dvacet let. Od okamžiku svého uvěznění do současnosti. Přesněji řečeno kniha Jak zabít draka? měla vyjít již před Putinovým napadením Ukrajiny. Vydání se však pozdrželo kvůli válečným událostem, jež autora přirozeně vedly k některým úpravám a aktualizacím. V intencích pravidel pohádkového žánru předchází návodu, jak zabít draka, úvod do drakologie, nauky o moci. Té se autor pilně věnoval deset let ve volném čase, který mu po splnění povinných vězeňských aktivit zbýval. Chodorkovskij zdůrazňuje, že nemá v úmyslu zapojit se do politické činnosti z osobní pomsty. Ví, že bez Putinovy dobré vůle by k jeho propuštění nikdy nedošlo. „Skóre mého vztahu s Putinem se ukázalo být tak trochu nulové. Dostal mě do vězení, čímž mě a mou rodinu připravil o deset let života, zároveň mi však zachránil život,“ píše Chodorkovskij v úvodním slovu své Příručky pro začínající revolucionáře. Ta má být jakousi mapou na cestě vedoucí k proměně Ruska v zemi, jejíž politická kultura a kultura vládnutí budou poměřovatelné parametry 21. století.

Nutnou podmínkou k tomu, aby mělo Rusko budoucnost, je zabít draka, míněno autokratický režim, nikoli toho, jehož osobou je momentálně personifikován. Chodorkovskij je hluboce přesvědčen, že začarovaný kruh ruských dějin lze prolomit. Že Rusko umí žít bez draků, s vlastním rozumem a svědomím. Mladí rytíři revoluce si však musí uvědomit, že zabít starého draka — i když to není snadné — nestačí. Důležité je nepřivést k moci draka nového, který může být horší než byl ten předchozí. Tomu lze podle Chodorkovského zabránit jen tím, že budou jednou provždy odstraněny podmínky pro reprodukci autokratického modelu řízení země. A to lze v této fázi učinit, domnívá se Chodorkovskij, pouze vybudováním skutečně federativní parlamentní republiky se silnými regiony a obecními úřady.

štítky: #RuskoNaše nejnovější výstupy

29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

29. května 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Soud nad rusofobií

Když jsem si před pár dny prohlížela záběry z 11. petrohradského mezinárodního právního fóra, na nichž místopředsedkyně Státní dumy Irina Jarová vyzývá k přijetí zákona kriminalizujícího rusofobii, zatrnulo mi. Její příjmení spustilo v mé mysli řetězec asociací, které mne vrátily do porevolučního Ruska. Do doby, kdy se rodila propagandistická dramatika. Klenotem tohoto žánru bylo v druhé polovině dvacátých let dílo z pera divadelního teoretika Konstantina Treňova, nazvané podle hlavní hrdinky Ljubov Jarová (1926). Ve finále hry odevzdává hrdinka svého muže, který se přidal k bílým, do rukou bolševiků, kde ho čeká „spravedlivý soud“ a poprava. Teprve tímto skutkem se stává opravdovou soudružkou a prototypem uvědomělé sovětské ženy. Hře se pro její zásadní ideologický obsah dostalo v sovětském období několika filmových zpracování. Filmová verze ze sedmdesátých let, v níž režisér Vladimir Fetin obsadil do hlavní role Ljudmilu Čursinu nazývanou sovětská Marilyn Monroe, patří do zlatého fondu sovětské propagandistické kinematografie.

24. května 2023, IPPO

Michal Chládek: Zbytečná hysterie. Co přinese smlouva s USA?

Včera podepsala ministryně obrany Jana Černochová s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA). Jaký je vůbec smysl této dohody? Základním účelem je poskytnout právní rámec pro fungování amerických vojenských sil na území naší republiky, pokud vláda nebo parlament vysloví s jejich přítomností souhlas. Dohoda sama o sobě samozřejmě nedává Spojeným státům možnost vysílat na naše území své vojenské jednotky. Obdobnou smlouvu má navíc podepsáno dalších 24 členských států NATO včetně Polska nebo Slovenska.

17. května 2023, IPPO

Česko ve formě: Cesta ke zdravému rozpočtu

Ocitli jsme se v bezprecedentní situaci, kdy pouze mandatorní, tedy povinné výdaje České republiky, převyšují veškeré příjmy státního rozpočtu. Za posledních šest let vzrostly celkové výdaje státu téměř o bilion korun. Bez škrtů a reforem by byl schodek státního rozpočtu v příštím roce vyšší o 94,1 a v tom dalším dokonce o 147 miliard. V rozhazovačném stylu předchozích vlád nelze pokračovat. Musíme se dostat zpět do formy, shodit přebytečná kila, a to prostě bolí.

3. května 2023, IPPO

Sněmovní zázrak? Jak nám pomůže nový stavební zákon

Dubnová akce o novém stavebním zákoně proběhla už tradične ve Stopkově Plzeňské pivnici. Pozvání k diskuzi přijali Jiří Havránek, poslanec za ODS a zpravodaj nového stavebního zákona, kterému se podařilo najít širokou shodu napříč politickým spektrem, a Tomáš Zlámal, architekt a vůdčí postava Ateliéru Zlámal.