29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

rubrika: Komentáře

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

Ve zkratce lze říct, že ne moc vysoké. DeSantis bude zcela jistě Trumpovým největším vyzyvatelem. Před oznámením kandidatury se ale jeho popularita v průzkumech k republikánským primárkám pohybovala kolem 20 %. Trump dosahoval téměř 60 %.

Prestižní server Politico se u každého z kandidátů pokusil sestavit způsob, jakým by mohli v republikánských primárkách uspět. DeSantis se podle nich nesmí příliš prezentovat jako anti-Trump, ale spíše jako efektivnější a méně skandální Trump. V postavě Trumpa ostatně spočívá velký problém. Pokud by Trump primárky prohrál, můžou jeho skalní příznivci bojkotovat volbu DeSantise.

 

Ten si každopádně pro oznámení své kandidatury zvolil Twitter. Tato volba se neukázala příliš šťastnou, po zveřejnění tradičního úvodního videospotu (který působí poměrně decentně) mělo na Twitteru proběhnout živé vysílání rozhovoru DeSantise s Elonem Muskem. Zajímavý nápad se moc nevydařil, streamovací aplikace měla technické potíže a vypadávající zvuk. Je tedy zřejmé, že pokud chce DeSantis pomýšlet na získání prezidentského mandátu, bude muset výrazně zapracovat na své kampani.

DeSantis zároveň tvrdí, že má na rozdíl od Trumpa reálnou šanci porazit Joe Bidena. Faktem je, že průzkumy v několika klíčových státech skutečně vypovídají spíše ve prospěch DeSantise. Ten by podle prognóz měl Bidena porazit v Pensylvánii, Arizoně a Georgii, kde Trump v roce 2020 prohrál a podle stejných průzkumů by zde v roce 2024 prohrál znovu. 

V pozadí DeSantisova oznámení se ale tento týden objevila další zajímavá kandidatura. Senátor za Jižní Karolínu Tim Scott, pravděpodobně nejvlivnější černošský republikánský politik, má sice nevalné šance, ale i tak se jej vyplatí dále sledovat. Během vyhlášení své kampaně zdůrazňoval svůj dělnický původ. Často zmiňuje příběh svého dědečka narozeného v roce 1921 na americkém jihu v době segregace, který se nikdy nenaučil číst a psát, protože v raném věku musel odejít ze školy pracovat jako sběrač bavlny. Sám se ale dožil zvolení svého vnuka do Kongresu. Scott se považuje za kandidáta, kterého se „krajní levice nejvíce obává“, protože svým příběhem dokazuje, že Amerika je země příležitostí a nabourává její narativ. Právě pozitivní rétorika může Scottovi do budoucna přinést politické body.

štítky: #USANaše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?