29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

rubrika: Komentáře

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

Ve zkratce lze říct, že ne moc vysoké. DeSantis bude zcela jistě Trumpovým největším vyzyvatelem. Před oznámením kandidatury se ale jeho popularita v průzkumech k republikánským primárkám pohybovala kolem 20 %. Trump dosahoval téměř 60 %.

Prestižní server Politico se u každého z kandidátů pokusil sestavit způsob, jakým by mohli v republikánských primárkách uspět. DeSantis se podle nich nesmí příliš prezentovat jako anti-Trump, ale spíše jako efektivnější a méně skandální Trump. V postavě Trumpa ostatně spočívá velký problém. Pokud by Trump primárky prohrál, můžou jeho skalní příznivci bojkotovat volbu DeSantise.

 

Ten si každopádně pro oznámení své kandidatury zvolil Twitter. Tato volba se neukázala příliš šťastnou, po zveřejnění tradičního úvodního videospotu (který působí poměrně decentně) mělo na Twitteru proběhnout živé vysílání rozhovoru DeSantise s Elonem Muskem. Zajímavý nápad se moc nevydařil, streamovací aplikace měla technické potíže a vypadávající zvuk. Je tedy zřejmé, že pokud chce DeSantis pomýšlet na získání prezidentského mandátu, bude muset výrazně zapracovat na své kampani.

DeSantis zároveň tvrdí, že má na rozdíl od Trumpa reálnou šanci porazit Joe Bidena. Faktem je, že průzkumy v několika klíčových státech skutečně vypovídají spíše ve prospěch DeSantise. Ten by podle prognóz měl Bidena porazit v Pensylvánii, Arizoně a Georgii, kde Trump v roce 2020 prohrál a podle stejných průzkumů by zde v roce 2024 prohrál znovu. 

V pozadí DeSantisova oznámení se ale tento týden objevila další zajímavá kandidatura. Senátor za Jižní Karolínu Tim Scott, pravděpodobně nejvlivnější černošský republikánský politik, má sice nevalné šance, ale i tak se jej vyplatí dále sledovat. Během vyhlášení své kampaně zdůrazňoval svůj dělnický původ. Často zmiňuje příběh svého dědečka narozeného v roce 1921 na americkém jihu v době segregace, který se nikdy nenaučil číst a psát, protože v raném věku musel odejít ze školy pracovat jako sběrač bavlny. Sám se ale dožil zvolení svého vnuka do Kongresu. Scott se považuje za kandidáta, kterého se „krajní levice nejvíce obává“, protože svým příběhem dokazuje, že Amerika je země příležitostí a nabourává její narativ. Právě pozitivní rétorika může Scottovi do budoucna přinést politické body.

štítky: #USA



Naše nejnovější výstupy

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!

30. října 2024, IPPO

Jan Hroudný: Týden do voleb: aktuálně z USA

Do amerických prezidentských voleb zbývá týden a stav je stále poměrně vyrovnaný. Podívejme se společně na výběr momentů uplynulých dní.

23. října 2024, IPPO

Pozvánka: Bitva o Bílý dům

Kdo bude příští americký prezident? Co rozhodne volby? A jak to ovlivní Česko a Evropskou unii? Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku vás ve spolupráci s Mladou ODS a Mladými konzervativci zvou na debatu Bitva o Bílý dům. Přijďte s námi diskutovat o dosavadním průběhu volební kampaně, ale i tom, co nás v následujících týdnech čeká. Našimi hosty budou publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor a Michael Durčák.

16. října 2024, IPPO

Jan Hroudný: Volební bojiště: jak jsou na tom swing states?

V médiích se již několik týdnů objevují pravidelné reporty o předvolebních průzkumech v amerických prezidentských volbách. Ve většině z nich má stále náskok Kamala Harris. Na celonárodních preferencích však kvůli zvláštnostem amerického volebního systému  v důsledku až tak moc nezáleží. Prezidenta totiž volí sbor volitelů (electoral college), sestavený ze zástupců jednotlivých států. Pro ilustraci: pokud by jeden z kandidátů získal např. 90 % hlasů v Kalifornii, získal by zde stejný počet volitelů (54), jako kdyby zde zvítězil s 51 % hlasů. Kandidát, který získal větší počet hlasů voličů, tak volby může prohrát, protože nezískal dostatečný počet států (volitelů).