29. května 2023, IPPO

Jan Hroudný: Trump má vyzyvatele. Jaké jsou šance DeSantise?

rubrika: Komentáře

Guvernér státu Florida Ron DeSantis včera oznámil svou kandidaturu na prezidenta a zahájil souboj o republikánskou nominaci. Kandidaturu vyhlásil v minutovém videu, ve kterém kritizoval administrativu prezidenta Bidena kvůli rostoucí kriminalitě a nezvládnuté migraci: „Na Floridě jsme dokázali, že je to možné. Zvolili jsme fakta místo strachu. Vzdělání místo indoktrinace. Právo a pořádek místo nepokojů,“ řekl mj. DeSantis. Jaké jsou ale jeho reálné šance?

Ve zkratce lze říct, že ne moc vysoké. DeSantis bude zcela jistě Trumpovým největším vyzyvatelem. Před oznámením kandidatury se ale jeho popularita v průzkumech k republikánským primárkám pohybovala kolem 20 %. Trump dosahoval téměř 60 %.

Prestižní server Politico se u každého z kandidátů pokusil sestavit způsob, jakým by mohli v republikánských primárkách uspět. DeSantis se podle nich nesmí příliš prezentovat jako anti-Trump, ale spíše jako efektivnější a méně skandální Trump. V postavě Trumpa ostatně spočívá velký problém. Pokud by Trump primárky prohrál, můžou jeho skalní příznivci bojkotovat volbu DeSantise.

 

Ten si každopádně pro oznámení své kandidatury zvolil Twitter. Tato volba se neukázala příliš šťastnou, po zveřejnění tradičního úvodního videospotu (který působí poměrně decentně) mělo na Twitteru proběhnout živé vysílání rozhovoru DeSantise s Elonem Muskem. Zajímavý nápad se moc nevydařil, streamovací aplikace měla technické potíže a vypadávající zvuk. Je tedy zřejmé, že pokud chce DeSantis pomýšlet na získání prezidentského mandátu, bude muset výrazně zapracovat na své kampani.

DeSantis zároveň tvrdí, že má na rozdíl od Trumpa reálnou šanci porazit Joe Bidena. Faktem je, že průzkumy v několika klíčových státech skutečně vypovídají spíše ve prospěch DeSantise. Ten by podle prognóz měl Bidena porazit v Pensylvánii, Arizoně a Georgii, kde Trump v roce 2020 prohrál a podle stejných průzkumů by zde v roce 2024 prohrál znovu. 

V pozadí DeSantisova oznámení se ale tento týden objevila další zajímavá kandidatura. Senátor za Jižní Karolínu Tim Scott, pravděpodobně nejvlivnější černošský republikánský politik, má sice nevalné šance, ale i tak se jej vyplatí dále sledovat. Během vyhlášení své kampaně zdůrazňoval svůj dělnický původ. Často zmiňuje příběh svého dědečka narozeného v roce 1921 na americkém jihu v době segregace, který se nikdy nenaučil číst a psát, protože v raném věku musel odejít ze školy pracovat jako sběrač bavlny. Sám se ale dožil zvolení svého vnuka do Kongresu. Scott se považuje za kandidáta, kterého se „krajní levice nejvíce obává“, protože svým příběhem dokazuje, že Amerika je země příležitostí a nabourává její narativ. Právě pozitivní rétorika může Scottovi do budoucna přinést politické body.

štítky: #USANaše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.