30. června 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Novinky putinovské propagandy

rubrika: Komentáře

Víkendové ozbrojené povstání v Rusku skončilo remízou. Golem byl zastaven a uklidil se i se svými vojsky do Běloruska. Putin, který monstrum, jež se vymklo kontrole, stvořil, vystoupil v pondělí večer s projevem k ruským občanům jako vystřiženým ze sovětských časů. Mimo jiné jsme si vyslechli, že zažehnaná vzpoura je o to nebezpečnější, že se odehrála v době, kdy Rusko čelí „obrovské vnější hrozbě, bezprecedentnímu tlaku zvenčí“.

Slova o nebezpečí hrozícím Rusku ze strany Západu jsou v Putinově rétorice pevně ukotvena od roku února 2007, od jeho památného vystoupení na Mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. V projevu, jímž šokoval všechny přítomné, obvinil Spojené státy a NATO, že ohrožují jeho zemi. Svým „nadměrným používáním síly…“ hřímal, „Spojené státy překročily své národní hranice na všech cestách … Nikdo se už necítí bezpečně, protože nikdo nemůže mít pocit, že mezinárodní právo je jako kamenná zeď, která ho ochrání.“ List Los Angeles Time tenkrát přišel s úvodníkem Maxe Boota, v němž mj. napsal: „Na povrchní úrovni mohou jeho výroky znít jako standardní výtky západních liberálů na americký ‚unilateralismus‘. Tak byly prezentovány v některých evropských zpravodajstvích. Ale z úst tak neliberálního vůdce měly tyto poznámky jiný nádech – zlověstný a absurdní zároveň… Není pochyb o tom, že většina Rusů takovou nacionalistickou rétoriku hltá, už jen proto, že odvádí jejich pozornost od vlastního úpadku.“

Od Putinova mnichovského projevu uplynulo šestnáct let. Na jeho rétorice, založené na tom, že západní svět usiluje o zničení Ruska, se nic nezměnilo. I když bylo Putinovo pondělní vystoupení sdělovacími prostředky hodnoceno jako slabé, vyslalo do světa jasnou zprávu: režim se z propagandistického hlediska přeorientoval na válku nikoli s Ukrajinou, ale s kolektivním Západem. Prigožinovo jméno v Putinově projevu nezaznělo ani jednou. Co nehlásá propaganda, neexistuje. S naléhavou dikcí provázenou pozvednutím levého obočí však Putin před občany své země několikrát zopakoval, že západní nepřátelé usilují o zničení Ruska a jeho národa.

Výstižně se k putinovské propagandě vyjádřil v rozhovoru pro Rádio Svoboda politolog Vladimir Pastuchov. Mimo jiné řekl: „… Na jedné straně je ztráta uloupených území velmi vážnou ranou pro veřejné mínění, pro masové vědomí; může vést ke krizi a vyburcovat armádu posedlých a la Strelkov (Girkin), Dugin a tak dále. Na druhé straně má režim obrovskou manipulativní sílu, dokonale se propagandisticky přeorganizoval na válku nikoli s Ukrajinou, ale s USA.“

Zajímavou otázkou, kterou otevřel v rozhovoru moderátor, politolog Sergej Medveděv, je, zda Putinův režim dokáže přežít porážku, úplnou ztrátu Krymu a Donbasu, formální vítězství Ukrajiny. Na tu zatím nikdo odpověď nezná. Jednou z možných variant však může být, že ano, dokáže. „Saddám se po porážce v Kuvajtu držel třináct let. Dokonce si dovedu představit, jak bude fungovat propaganda: říkat, že jsme se postavili kolektivnímu Západu, celé síle Ramsteinu, této věčné ontologické válce dobra a zla, Ruska a okolního světa. Obstáli jsme. Ukrajina se nás pokusila napadnout, ale obstáli jsme. Udrželi jsme si suverenitu, sláva hrdinům,“ míní Sergej Medveděv.

štítky: #Rusko



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!