28. července 2023, IPPO

Michal Chládek: DOBA NÁROKŮ: Vládo, zaplať nám vše a ještě něco k tomu!

rubrika: Komentáře

Lidé si zvykli na to, že stát za ně vše vyřeší. Zaplatí ztrátu, dá náhradu mzdy a ještě je pochválí nebo jinak podpoří v těžké situaci. Na to ale stát prostě nemá kapacitu. Stát nemůže nést podnikatelská rizika a ani neuvážená rizika jednotlivců. Stát negarantuje pravidelný výnos a život v luxusu. Proč? Protože to nejde.

Už po několikáté jsme svědky absolutní ztráty soudnosti a osobní odpovědnosti. Aktuálně  se to ukázalo u situace na ostrově Rhodos. Je samozřejmě nezbytné, aby se česká vláda postarala o občany a nenechala je napospas svému osudu. To je správně. Nad vyjádřeními některých lidí ale zůstává rozum stát. 

Všichni jsme pravděpodobně zaznamenali vyjádření místopředsedy Asociace cestovních kanceláří. Ten říká, že stát zaspal a cestovky si musí pomoci samy. To vše v době, kdy premiér opakovaně garantoval, že pokud nebude kapacita cestovek stačit, vypomůže s letadly ministerstvo obrany. A to je také maximum, co by vláda měla ve vztahu k cestovkám dělat. Ty mají totiž za své klienty odpovědnost, kterou však nyní ukazují především tím, že na sever ostrova posílají další turisty a odůvodněním, že tam zatím nefouká, a tak to není nebezpečné. 

Z pohledu běžného člověka je pak zarážející, že si někdo koupí velmi drahou dovolenou a nemá ji pojištěnou. Stojí tedy před volbou, zda nechá své  peníze „propadnout”. Ty ale už dávno propadly, protože jet na ostrov, kde možná uhořím nebo se toho minimálně budu obávat, není dobrá varianta. Pobavil mě i výrok paní, která říkala, že měla zaplacenou dovolenou all inclusive a v letadle dostala pouze toast. 

A tím se dostáváme zpět na začátek. Lidé si zvykli na to, že stát za ně vše vyřeší, zaplatí to či ono, dorovná ztrátu a ještě je pochválí nebo podpoří v těžké situaci. Na to ale stát prostě nemá kapacitu. Stát nenese podnikatelská a ani neuvážená rizika jednotlivců. Stát negarantuje pravidelný výnos a život v luxusu. Proč? Protože to prostě nejde. 

Původ těchto nároků pochází velmi pravděpodobně z covidové doby. Tam to ale mělo svoje opodstatnění. Stát v podstatě zavřel trh a byl původcem toho problému. Stát ale skutečně nenese a ani nemůže nést odpovědnost za všechna rizika, která na trhu jsou. 

Velmi dobře to ve svém tweetu popisuje Ondřej Šimíček. Všichni brečí, že stát nepomáhá a média tomu dávají prostor. Agrobaron Teplý říká, že bude muset zavřít kvůli cenám energií a nakonec má největší zisk v historii. Lovochemii z holdingu Agrofert vzrostl zisk o skutečně neuvěřitelných 1225 %. Mimořádně vysoké ceny hnojiv se pak propisovaly do cen všech zemědělských produktů a byly jedním ze zdrojů růstu cen. Firmě Vodňanská drůbež přitom vzrostl meziroční zisk o 165 % a dařilo se například i zemědělskému Farmteku, který měl za loňský rok meziroční nárůst tržeb o 56 %. 

Co bude dál? Budeme podporovat vlekaře, protože nesněží? Koupaliště protože nesvítí slunce? A půjčovny vzducholodí, protože nefouká vítr? Takhle se to prostě dělat nedá a pokud si neuvědomíme, že stát nemůže vodit každého do nekonečna za ručičku, tak máme velký problém.Naše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?