7. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Skličující Z-rock

rubrika: Komentáře

Putinův režim se snaží vnutit ruskému národu názor, že bojuje proti celému světu.

Mnozí – umělce a kulturní pracovníky nevyjímaje – tomu věří. K militaristické a šovinistické Z-kultuře se připojil i rock, hudební žánr, který je svojí podstatou alternativní.

To, že většina ruského rocku válku podporuje, konstatoval v jedné z debat na vlnách ruského vysílání RFE/RL hudební kritik Michail Kozyrev.  Rockoví hudebníci, kteří stojí v opozici proti Putinovu režimu, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Patří k nim například zpěvák a hudebník Jurij Ševčuk, legendární postava sovětské rockové scény 80. let, lídr skupiny DDT. V březnu 2022 DDT na svém oficiálním YouTube kanálu zveřejnila videoklip k písni Kde jsem, který začíná textem z Matoušova evangelia: „Blahoslavení ti, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské.“ Klip končí záběry z bombardování Mariupolu a dalších ukrajinských měst. K hrstce rockových hudebníků, kteří dávají najevo, že s Putinovou invazí nechtějí mít nic společného, se přidali také další kultovní osobnosti, někdejší průkopníci sovětského rocku: Andrej Makarevič, lídr stále aktivní rockové skupiny Mašina Vremeni a Boris Grebenščikov, zakladatel skupiny Akvárium. Z mladší generace pak zpěvačka a hudebnice Zemfira. Jde o hudebníky, kteří si mohou být jisti svým talentem a hudebními kvalitami, takže si dokážou najít publikum kdekoli na světě.

Podíváme-li se na proputinovskou část rockové hudební scény, zjistíme, že jí od počátku války vévodí mladý extravagantní umělec Jaroslav Dronov, vystupující pod uměleckým jménem Shaman. Jeho rockový manifest Jsem Rus, zaznamenal po zveřejnění na YouTube v létě 2022 rekordních více než milion zhlédnutí za jediný den. „Jsem Rus! / Mám kliku! / Jsem po tátovi ruské krve! / Jsem Rus navzdory celému světu. / Jsem Rus! / Jsem Rus!“ Zpívá v klipu Shaman kráčející v bílé rubašce lánem zlátnoucího obilí. Jedním filmovým střihem se pak velmi rychle promění v rockera zalitého laserovými paprsky, jenž běží vstříc svým fanynkám vztahujícím k němu ruce ze tmy pod stage. Umělec se na svém facebooku netají tím, že skladba, kterou vytvořil, není jen píseň, ale „stav mysli“. „Všichni jsme věděli, že se to stane. (Má na mysli válku Ruska proti Ukrajině.) Chtěl jsem dát lidem dárek, a tak jsem napsal tuhle píseň.“

Shamanova hudební tvorba je bohatá. Na jaře letošního roku vydal mj. píseň My , jejíž videoklip evokuje nacistickou symboliku. Shamanova image, zpěvák měl na sobě koženou bundu s nášivkou ruské vlajky na levém rameni, připomíná nacistickou mládež. Zvedal přitom levou paži do úrovně prsou. Vydání písně se shodovalo s narozeninami Adolfa Hitlera.  Zpěvákovým posledním uměleckým počinem je ztvárnění role knížete Vladimíra I. Velikého jednoho z nejvýznamnějších vládců středověkého státu známého jako Kyjevská Rus, v opeře Kníže Vladimír (hudba Igor Matvijenko). Na uvedení opery o vladaři, z jehož panovnických činů je nejznámější christianizace Rusi, kanonizovaného pravoslavnou církví, byl z prezidentského fondu kulturních iniciativ přidělen grant 30 milionů rublů.

Sledovat produkci Z-rockových interpretů na YouTube, pozorovat jak zmíněný Shaman a jemu podobní zpívají společně s Vladimirem Putinem na Rudém náměstí ruskou hymnu, je skličující. Skutečností však je, že tento druh umění v Rusku vzkvétá. Tvoří ho lidé, kteří mají pocit, že sloužit zvrácenému režimu a válce, kterou rozpoutal, je správné.

štítky: #RuskoNaše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.