7. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Skličující Z-rock

rubrika: Komentáře

Putinův režim se snaží vnutit ruskému národu názor, že bojuje proti celému světu.

Mnozí – umělce a kulturní pracovníky nevyjímaje – tomu věří. K militaristické a šovinistické Z-kultuře se připojil i rock, hudební žánr, který je svojí podstatou alternativní.

To, že většina ruského rocku válku podporuje, konstatoval v jedné z debat na vlnách ruského vysílání RFE/RL hudební kritik Michail Kozyrev.  Rockoví hudebníci, kteří stojí v opozici proti Putinovu režimu, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Patří k nim například zpěvák a hudebník Jurij Ševčuk, legendární postava sovětské rockové scény 80. let, lídr skupiny DDT. V březnu 2022 DDT na svém oficiálním YouTube kanálu zveřejnila videoklip k písni Kde jsem, který začíná textem z Matoušova evangelia: „Blahoslavení ti, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské.“ Klip končí záběry z bombardování Mariupolu a dalších ukrajinských měst. K hrstce rockových hudebníků, kteří dávají najevo, že s Putinovou invazí nechtějí mít nic společného, se přidali také další kultovní osobnosti, někdejší průkopníci sovětského rocku: Andrej Makarevič, lídr stále aktivní rockové skupiny Mašina Vremeni a Boris Grebenščikov, zakladatel skupiny Akvárium. Z mladší generace pak zpěvačka a hudebnice Zemfira. Jde o hudebníky, kteří si mohou být jisti svým talentem a hudebními kvalitami, takže si dokážou najít publikum kdekoli na světě.

Podíváme-li se na proputinovskou část rockové hudební scény, zjistíme, že jí od počátku války vévodí mladý extravagantní umělec Jaroslav Dronov, vystupující pod uměleckým jménem Shaman. Jeho rockový manifest Jsem Rus, zaznamenal po zveřejnění na YouTube v létě 2022 rekordních více než milion zhlédnutí za jediný den. „Jsem Rus! / Mám kliku! / Jsem po tátovi ruské krve! / Jsem Rus navzdory celému světu. / Jsem Rus! / Jsem Rus!“ Zpívá v klipu Shaman kráčející v bílé rubašce lánem zlátnoucího obilí. Jedním filmovým střihem se pak velmi rychle promění v rockera zalitého laserovými paprsky, jenž běží vstříc svým fanynkám vztahujícím k němu ruce ze tmy pod stage. Umělec se na svém facebooku netají tím, že skladba, kterou vytvořil, není jen píseň, ale „stav mysli“. „Všichni jsme věděli, že se to stane. (Má na mysli válku Ruska proti Ukrajině.) Chtěl jsem dát lidem dárek, a tak jsem napsal tuhle píseň.“

Shamanova hudební tvorba je bohatá. Na jaře letošního roku vydal mj. píseň My , jejíž videoklip evokuje nacistickou symboliku. Shamanova image, zpěvák měl na sobě koženou bundu s nášivkou ruské vlajky na levém rameni, připomíná nacistickou mládež. Zvedal přitom levou paži do úrovně prsou. Vydání písně se shodovalo s narozeninami Adolfa Hitlera.  Zpěvákovým posledním uměleckým počinem je ztvárnění role knížete Vladimíra I. Velikého jednoho z nejvýznamnějších vládců středověkého státu známého jako Kyjevská Rus, v opeře Kníže Vladimír (hudba Igor Matvijenko). Na uvedení opery o vladaři, z jehož panovnických činů je nejznámější christianizace Rusi, kanonizovaného pravoslavnou církví, byl z prezidentského fondu kulturních iniciativ přidělen grant 30 milionů rublů.

Sledovat produkci Z-rockových interpretů na YouTube, pozorovat jak zmíněný Shaman a jemu podobní zpívají společně s Vladimirem Putinem na Rudém náměstí ruskou hymnu, je skličující. Skutečností však je, že tento druh umění v Rusku vzkvétá. Tvoří ho lidé, kteří mají pocit, že sloužit zvrácenému režimu a válce, kterou rozpoutal, je správné.

štítky: #RuskoNaše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?