12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

rubrika: Komentáře

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?

Vláda si za poslední rok a půl prošla krizemi, které nepředpokládal nikdo, a tak je zcela logické a legitimní, že si s představením dlouhodobé vize dala načas.

Kabinet Petra Fialy byl jmenován prezidentem dne 17. prosince 2021. Poté následovalo běžně praktikovaných sto dní „hájení“ vlády. Těch sto dní je odjakživa nepsaným pravidlem a poskytuje každé, nejen té Fialově, vládě prostor, aby se mohla ve Strakovce „rozkoukat“. Hájení mělo skončit spolu s březnem 2022. Co se ale nestalo? Rusko v čele s Putinem zahájilo 24. února bezprecedentní válku útokem na Ukrajinu.

Co se děje od té doby? Vláda řeší jednu krizi za druhou a dá se říct, že úspěšně. Ukázala směr Evropě na začátku války, když Petr Fiala jako jeden z prvních lídrů garantoval podporu Ukrajiny, a dokonce navštívil Kyjev. S válkou souvisí i další krize – energetická. Opět velmi dobrá práce vlády, která dokázala najít společný evropský kompromis a nehnala se do neuvážených řešení.

Obrovským problémem byla a je vlna zdražování. Inflace však kontinuálně klesá už několikátý měsíc za sebou a například ceny potravin jdou výrazně dolů. Dochází ke snižování schodku státního rozpočtu, který velmi pravděpodobně bude nižší než 300 miliard, a vláda přichází s kroky, které zejména ve výdajích znamenají další pozitivní posun.

Měl snad Petr Fiala vystoupit v televizi například týden poté, co rakety padaly na Ukrajinu, nebo ve chvíli, kdy stejně raketově kvůli Putinově strategii vylétly ceny energií, a začít hlásat: „Mám vizi pro Česko, která je založená na principech sebevědomí, investic, reformy vzdělávání…?“ Všichni bychom se na něj koukali jako na blázna a klepali si na čelo. Komentátoři by (tentokrát oprávněně) psali články o tom, jak moc je vláda mimo realitu. Vláda a premiér prostě ještě neměli lepší příležitost představit své dlouhodobé vize, než je právě teď. A proto s nimi teď také přišli. Přesně v poločase. V pravý čas, aby se některá její pozitiva stihla ukázat a negativa mohla odstranit před následujícími volbami.

Mohl bych pokračovat dál, ale důležité je jedno. Stejně jako tanker brzdí na několik set kilometrů dopředu a zakotví skutečně až v přístavu, tak i výsledky vládnutí se v některých oblastech projeví až s velkým zpožděním. Vláda Petra Fialy má na to, aby do kýženého přístavu dojela, ale je přirozené, že to chce svůj čas.Naše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

12. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Co je špatně?

Bez ruského plynu se neobejdeme. Podniky budou krachovat a lidi přijdou o práci. Energeticky náročný průmysl v česku končí. Lidé budou doma trpět zimou a vláda pro ně nemá ani teplý svetr. Benzín bude brzy za stovku na litr. Proč nejdeme cestou Maďarska? Orbán je jediný politik, který zvládá krizi. Zastropujme ceny benzínu a základních potravin. Ukrajinští uprchlíci rozvrátí český trh práce. Pomáháme Ukrajině na úkor našich lidí. Kvůli Ukrajincům nebude na školách dost míst pro české děti. Pokud bude prezidentem Pavel, zatáhne nás do války. Vyhraje-li generál volby, začnou chodit povolávací rozkazy. Podepíšeme-li smlouvu s Američany, obsadí nás jejich armáda.