12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

rubrika: Komentáře

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?

Vláda si za poslední rok a půl prošla krizemi, které nepředpokládal nikdo, a tak je zcela logické a legitimní, že si s představením dlouhodobé vize dala načas.

Kabinet Petra Fialy byl jmenován prezidentem dne 17. prosince 2021. Poté následovalo běžně praktikovaných sto dní „hájení“ vlády. Těch sto dní je odjakživa nepsaným pravidlem a poskytuje každé, nejen té Fialově, vládě prostor, aby se mohla ve Strakovce „rozkoukat“. Hájení mělo skončit spolu s březnem 2022. Co se ale nestalo? Rusko v čele s Putinem zahájilo 24. února bezprecedentní válku útokem na Ukrajinu.

Co se děje od té doby? Vláda řeší jednu krizi za druhou a dá se říct, že úspěšně. Ukázala směr Evropě na začátku války, když Petr Fiala jako jeden z prvních lídrů garantoval podporu Ukrajiny, a dokonce navštívil Kyjev. S válkou souvisí i další krize – energetická. Opět velmi dobrá práce vlády, která dokázala najít společný evropský kompromis a nehnala se do neuvážených řešení.

Obrovským problémem byla a je vlna zdražování. Inflace však kontinuálně klesá už několikátý měsíc za sebou a například ceny potravin jdou výrazně dolů. Dochází ke snižování schodku státního rozpočtu, který velmi pravděpodobně bude nižší než 300 miliard, a vláda přichází s kroky, které zejména ve výdajích znamenají další pozitivní posun.

Měl snad Petr Fiala vystoupit v televizi například týden poté, co rakety padaly na Ukrajinu, nebo ve chvíli, kdy stejně raketově kvůli Putinově strategii vylétly ceny energií, a začít hlásat: „Mám vizi pro Česko, která je založená na principech sebevědomí, investic, reformy vzdělávání…?“ Všichni bychom se na něj koukali jako na blázna a klepali si na čelo. Komentátoři by (tentokrát oprávněně) psali články o tom, jak moc je vláda mimo realitu. Vláda a premiér prostě ještě neměli lepší příležitost představit své dlouhodobé vize, než je právě teď. A proto s nimi teď také přišli. Přesně v poločase. V pravý čas, aby se některá její pozitiva stihla ukázat a negativa mohla odstranit před následujícími volbami.

Mohl bych pokračovat dál, ale důležité je jedno. Stejně jako tanker brzdí na několik set kilometrů dopředu a zakotví skutečně až v přístavu, tak i výsledky vládnutí se v některých oblastech projeví až s velkým zpožděním. Vláda Petra Fialy má na to, aby do kýženého přístavu dojela, ale je přirozené, že to chce svůj čas.Naše nejnovější výstupy

28. listopadu 2023, IPPO

Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně?

V klubu Šelepka jsme dne 23. 11. zorganizovali debatu s názvem Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně? Pozvání k diskuzi přijali Jiří Schneider, bývalý diplomat a velvyslanec v Izraeli, a Marek Čejka, expert na blízkovýchodní dění a autor knihy Izrael a Palestina.

27. listopadu 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Autor románu o Zelenském v Praze

Ať chceme, nebo nechceme, Praha je plná občanů ruské národnosti, kteří opustili vlast, jelikož nesouhlasí s Putinovým režimem.  To je důvod, proč do naší metropole čím dál častěji přijíždějí reprezentanti ruské opoziční kultury, aby ruskému publiku představili svá nová díla.

27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

24. listopadu 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Česko jako první na světě zmrazilo ruský státní majetek

Ve středu 15. listopadu česká vláda zmrazila ruský státní majetek. Na český sankční seznam totiž zařadila agenturu Goszagransobstvennost, která spravuje ruské státní majetky nejen u nás, ale i v dalších asi sedmdesáti zemích světa. Ruský stát tak už v České republice nesmí nakládat s nemovitostmi a nemůže využívat ani zisky z jejich pronájmů. 

24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.