13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

rubrika: Komentáře

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

Že je Jižní Korea jednou z nejvýznamnějších a rychle rostoucích světových ekonomik (4. největší v Asii, 12. největší na světě), asi není nutné připomínat. V posledních letech se jí navíc daří navazovat spolupráci ve středoevropském regionu. Typickým příkladem je Polsko, pro které Jižní Korea představuje klíčového zbrojařského dodavatele. Poláci už dokonce převzali část moderní výzbroje – tanků K2 Black Panther a samohybných houfnic K9. Součástí zbrojních zakázek za stovky miliard korun jsou i bojové letouny. Korejci budou stavět i jednu z polských jaderných elektráren.

Ekonomický růst Jižní Koreji obzvláště kontrastuje ve srovnání s jejím severním sousedem. Zdroj: Respublika Narodnaya, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ekonomický růst Jižní Koreji obzvláště kontrastuje ve srovnání s jejím severním sousedem. Zdroj: Respublika Narodnaya, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Prostor pro spolupráci je zkrátka obrovský. Premiér Petr Fiala se při jednání se svým protějškem zaměřil právě na možnosti ekonomické spolupráce. Jednou z priorit byla jaderná energetika, korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se účastní tendru na dostavbu Dukovan. Korea může do budoucna pomoct i s rozvojem menších modulárních reaktorů.

Dalším důležitým bodem jednání bylo téma gigafactory: „Takový projekt by byl přínosem pro náš automobilový průmysl. A i v souvislosti se zahájením těžby lithia na Cínovci by nám umožnil vybudovat celý řetězec od těžby tohoto nerostu až po výrobu elektrických aut“, řekl Petr Fiala. Kromě těchto bodů přišla při jednání řeč i na možnost účasti korejských firem na výstavbě vysokorychlostních tratí.

Jižní Korea se v posledních letech stává naším významným obchodním partnerem. Obrat vzájemného obchodu dosáhl loni výše 118 miliard korun (byť je saldo pro Českou republiku záporné). Spolupráce dlouhodobě funguje a vláda do značné míry reaguje na přirozenou poptávku českých podnikatelů, kteří se v letošním červenci zúčastnili úspěšné podnikatelské mise Svazu průmyslu a obchodu do Koreji a Japonska. Podobná jednání jsou prvním konkrétním krokem pro Restart Česka.Naše nejnovější výstupy

17. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Spasitelé mladých? Nevěřme na falešné proroky

V poslední době jsme svědky jakési zvláštní posedlost námi – mladými voliči. Málokdy je však podložená reálným chápáním našich zájmů. Celé to navíc působí poněkud pochybně, zvlášť když je těmto autentickým zástupcům mladých přes čtyřicet a zpravidla toho pro nás mladé moc neudělali, byť pro to měli např. z pozice rektorky univerzity poměrně dost možností.

7. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Revoluce na kampusech?

Útoky liberální levice proti Izraeli jsou zase jednou v kurzu. Masakry spáchané Hamásem 7. října loňského roku jsou, zdá se, úspěšně zapomenuty a levice se vrátila ke svým osvědčeným metodám – označování Izraele za rasistický stát, Palestinců za oběti kolonialismu a svádění viny za útok Hamásu na Spojené státy. 

20. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Mladá ODS je slyšet!

Mladá ODS se v neděli na 31. kongresu strany v Ostravě představila všem svým stranickým kolegům. Chce oslovit 400 tisíc nových mladých voličů, kteří půjdou k příštím parlamentním volbám.

11. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

8. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Veřejné finance se dostávají do formy. Rozpočet za březen má o 60 miliard menší deficit než loni

Vláda Petra Fialy si za jeden ze svých hlavních cílů dala ozdravení veřejných rozpočtů zdecimovaných za předchozích vlád hnutí ANO. Vládní snaha nese své ovoce. Za měsíc březen skončil státní rozpočet v deficitu o 60 miliard menším než v roce předchozím. Jde o nejlepší čísla za posledních pět let.