13. září 2023, IPPO

Jan Hroudný: Fiala jednal s jihokorejským premiérem. První kroky pro Restart Česka

rubrika: Komentáře

Restart Česka začíná rychle nabírat konkrétní podobu. Petr Fiala jeho realizaci zahájil jednáním s předsedou vlády Korejské republiky Han Duck-soo, se kterým jednal o strategických korejských investicích v České republice.

Že je Jižní Korea jednou z nejvýznamnějších a rychle rostoucích světových ekonomik (4. největší v Asii, 12. největší na světě), asi není nutné připomínat. V posledních letech se jí navíc daří navazovat spolupráci ve středoevropském regionu. Typickým příkladem je Polsko, pro které Jižní Korea představuje klíčového zbrojařského dodavatele. Poláci už dokonce převzali část moderní výzbroje – tanků K2 Black Panther a samohybných houfnic K9. Součástí zbrojních zakázek za stovky miliard korun jsou i bojové letouny. Korejci budou stavět i jednu z polských jaderných elektráren.

Ekonomický růst Jižní Koreji obzvláště kontrastuje ve srovnání s jejím severním sousedem. Zdroj: Respublika Narodnaya, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Ekonomický růst Jižní Koreji obzvláště kontrastuje ve srovnání s jejím severním sousedem. Zdroj: Respublika Narodnaya, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Prostor pro spolupráci je zkrátka obrovský. Premiér Petr Fiala se při jednání se svým protějškem zaměřil právě na možnosti ekonomické spolupráce. Jednou z priorit byla jaderná energetika, korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se účastní tendru na dostavbu Dukovan. Korea může do budoucna pomoct i s rozvojem menších modulárních reaktorů.

Dalším důležitým bodem jednání bylo téma gigafactory: „Takový projekt by byl přínosem pro náš automobilový průmysl. A i v souvislosti se zahájením těžby lithia na Cínovci by nám umožnil vybudovat celý řetězec od těžby tohoto nerostu až po výrobu elektrických aut“, řekl Petr Fiala. Kromě těchto bodů přišla při jednání řeč i na možnost účasti korejských firem na výstavbě vysokorychlostních tratí.

Jižní Korea se v posledních letech stává naším významným obchodním partnerem. Obrat vzájemného obchodu dosáhl loni výše 118 miliard korun (byť je saldo pro Českou republiku záporné). Spolupráce dlouhodobě funguje a vláda do značné míry reaguje na přirozenou poptávku českých podnikatelů, kteří se v letošním červenci zúčastnili úspěšné podnikatelské mise Svazu průmyslu a obchodu do Koreji a Japonska. Podobná jednání jsou prvním konkrétním krokem pro Restart Česka.Naše nejnovější výstupy

27. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Ještě lepší, než jsme čekali

Nikoliv třetí nejdražší (za Dánskem a Belgií) v porovnání průměrných cen elektřiny, ale až dvacátí první (mezi Slovenskem a Polskem). Nikoliv čtvrtí nejdražší (za Švédskem, Dánskem a Nizozemím) v porovnání průměrných cen plynu, ale až patnáctí (mezi Estonskem a Francií). A nikoliv druzí nejhorší (za Rumunskem) v meziročním růstu pololetních průměrných cen (indexu), ale naprosto nejlepší v celé evropské sedmadvacítce! To je realita, která by nás měla skutečně těšit, ale kterou bychom měli především umět sdělit každému českému občanovi. Takže ještě jednou: naše ceny byly ve druhém pololetí roku 2022 v rámci EU sedmé nejnižší u elektřiny a desáté nejnižší u plynu. A ceny nerostly, ale naopak klesaly. To je vynikající výsledek zvládnutí energetické krize. 

27. září 2023, IPPO

Slovensko na rozcestí

První poprázdninová debata nesla název Slovensko na rozcestí. S našimi hosty Ivanem Korčokem, slovenským diplomatem a politikem, bývalým ministrem zahraničí, který před nedávnem oznámil kandidaturu na prezidenta Slovenské republiky, a prof. Lubomírem Kopečkem, odborníkem z Katedry politologie FSS MU, jsme se věnovali Slovensku v širším kontextu.

25. září 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Josif Brodskij a současnost

V dnešní složité době se v kulturně politických debatách nezřídka otvírá otázka, nakolik je ruská kultura a myšlení jejích velikánů imperiální či nikoliv. K těm, kdož bývají z imperiálního myšlení obviňováni, překvapivě patří i jedna z největších postav poezie 20. století, básník Josif Brodskij (1940–1996), hlasatel svobody, pěvec individualismu, sám částečně oběť represivní mašinérie sovětského režimu. Konflikt s totalitní mocí, provázený násilným internacemi v psychiatrických léčebnách, přiměl básníka, jenž se později stal nositelem Nobelovy ceny, že v polovině 70. let Rusko opustil a svůj život dožil jako americký občan.

12. září 2023, IPPO

Michal Chládek: Kdy je ten pravý čas hlásat vize pro Česko?

Média hlásají: „Vize premiéra je skvělá, ale přišla pozdě.“ A já bych se rád komentátorů zeptal, kdy jindy by měla dlouhodobá vize přijít? Týden poté, co ruské tanky vpadly na Ukrajinu? Nebo snad ve chvíli, kdy se všichni báli, že nebudeme mít čím topit, a média nás strašila tím, že v zimě zmrzneme?

12. září 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Co je špatně?

Bez ruského plynu se neobejdeme. Podniky budou krachovat a lidi přijdou o práci. Energeticky náročný průmysl v česku končí. Lidé budou doma trpět zimou a vláda pro ně nemá ani teplý svetr. Benzín bude brzy za stovku na litr. Proč nejdeme cestou Maďarska? Orbán je jediný politik, který zvládá krizi. Zastropujme ceny benzínu a základních potravin. Ukrajinští uprchlíci rozvrátí český trh práce. Pomáháme Ukrajině na úkor našich lidí. Kvůli Ukrajincům nebude na školách dost míst pro české děti. Pokud bude prezidentem Pavel, zatáhne nás do války. Vyhraje-li generál volby, začnou chodit povolávací rozkazy. Podepíšeme-li smlouvu s Američany, obsadí nás jejich armáda.