4. října 2023, IPPO

Pravej podcast: Konsolidační balíček potřebujem!

rubrika: Komentáře

Jáchym: Jirka je zpravodajem celého konsolidačního balíčku, je to tak Jirko?

Jirka: Je to tak, je to zážitek, je to Vysoká škola politiky.

Jáchym: Vzal jsi to z jaké role? Co tě vedlo k tomu vzít si zpravodajství zrovna tady tomu balíčku, který vlastně řešíme už tři, čtyři měsíce?

Jirka: To se dostáváme k poměrně složitým věcem, jak to vlastně ve sněmovně vůbec funguje. Ty si nevybíráš tisky, tisky ti v podstatě přiděluje předseda výboru. Mě oslovil pan předseda Bernard, který je za STAN s tím, že jsem ODSák, primárním předkladatelem je ministr financí, a že si myslí, že by bylo dobré, kdybych do to šel. Přímo si pamatuju, kdy se to stalo. Já jsem byl v Čáslavi. Zrovna jsem parkoval a první, co mi proběhl hlavou bylo, že to bude hustý.

Je to obrovská výzva, protože těch pozměňovacích návrhů kolik tam je, těch hodin, co musíte prosedět v sále, je samozřejmě hromada. Ale co jsem vůbec nečekal je ta obrovská mediální pozornost, kterou to přineslo. Opravdu jeden týden jsme si na to dali pozor a zjistili jsme, že to bylo asi 58 mediálních výstupů za týden.Já jsem zapnul Českou televizi a kdykoliv byly zprávy, tak jsem tam viděl svůj obličej, na což si pořád zvykám.

Jáchym: Já si to pamatuju. Byl jsem jako to memečko s tím hercem, který říká: „Jo hele, je tady zase Jirka.“A já říkám: „Už prosím neřvi.“ Takže to mělo takhle velký mediální dopad na začátku a stále to trvá?

Jirka: Trvá. Dnes jsme měli druhé projednávání ve třetím čtení, takže jsme na nějakých 12 hodinách třetího čtení. Dohromady už máme přes 50 hodin strávených na téhle materii. A to myslím teď jen čistě čas na plénu sněmovny. K tomu se musí připočítat i samozřejmě výbory.

Jak jste pochopili, tak dnešní téma bude konsolidační balíček a já se tady budu snažit říct, proč ten balíček je, proč se do něj pouštíme, co třeba během těch třech čtení už zaznělo, něco bylo vtipné, něco bylo třeba bolavé. Pojďme na to….

 

Poslechněte si audioverzi našeho podcastu!

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.