23. října 2023, IPPO

Babylon Brusel: (Ne)povinná solidarita, změna Národního plánu obnovy, Ukrajina v EU

rubrika: Komentáře

Jaký byl projev prezidenta Petra Pavla na půdě EU? Opravdu nejsou v dohodě o migraci žádné povinné kvóty? Ubližují nám čínské dotace na elektromobily? Proč český Národní plán obnovy připomínal vánoční stromeček? Kdy vstoupí Ukrajina do Unie? Odpovědi na tyto otázky přináší devátá epizoda podcastu Babylon Brusel.

 

Michal: Po návštěvě předsedkyně Evropské komise se objevila zpráva, že Národní plán obnovy se změní, přinese nové reformy a investice. Mimo jiné se navýší budget, který tam je, a to o 49 miliard. To je dobrá zpráva, ne? A do čeho ty investice půjdou?

Ondřej: No tak samozřejmě, že to je dobrá zpráva. Pouze připomenu, jsou to peníze z takzvaného Next Generation EU, což jsou peníze, které si Evropská unie půjčila na post-covidovou obnovu. Přes Národní plány obnovy jednotlivých členských států je vlastně distribuuje do členských zemí, které potom mají realizovat nějaké projekty, které povedou k tomu, že se z důsledků post-covidové pandemie vylížeme dřív, než bez těch peněz.

Samozřejmě se mezi tím stala hromada různých věcí. V Česku se změnila vláda, začala válka na Ukrajině, řešili jsme energetickou krizi a tak dále.

Národní plán obnovy tak zůstal někde v koutě s tím, že se najednou ukázalo, že jeho součástí jsou věci, které jsou buď nerealizovatelné zcela, nebo jen velmi obtížně nebo že jsme v nich s velkým zpožděním. Přičemž pokud se nepletu, tak projekty by měly být realizovány do roku 2026 včetně. A teď mě neber za slovo. Zkrátka a dobře, ty peníze měly být používány po kratší dobu, než je standardní finanční období. Zkrátka přišel rychle covid, tak rychle máme nějaké peníze a rychle je musíme použít na něco kvalitního, co nám pomůže se z covidu dostat. No a tohle všechno se ukázalo jako velká chiméra.

Myslím si, že velký problémem na samotném začátku bylo, že Česko Národní plán obnovy připravilo jako takový vánoční stromeček, pod který naskládalo všechny možné dárky, které si děti přály. A ve výsledku to nedávalo moc smysl.

Já si pamatuju, že když jsem to četl a viděl jsem tam, že v roce 2023 nebo 2024 má vzniknout systém chytré karantény a má to být financováno z Národního plánu obnovy, tak jsem přestal číst, protože jsem si říkal, aha, tak to nemá cenu. To budou prostě peníze vyhozené luftem a nic z toho.

To, že se nyní podařilo některé z těch projektů proměnit v něco jiného, co půjde třeba do energetické nebo dopravní infrastruktury, je něco, co si myslím, že je velký úspěch vlády Petra Fialy a zároveň jeho komunikace s Evropskou komisí. Protože ono obecně platí, že pokud už se Evropské komisi něco odevzdá a EK to schválí, tak to potom nerada mění. Oni počítají s tím, že my jsme si to tady vydiskutovali a odevzdáváme ke schválení něco, za čím si stojíme. Ale my jsme to nějak splácali dohromady, poslali jsme to tam a říkali jsme si, děj se vůle boží. No a ono se dělo to, že se nic nedělo. A to, že se teď bude něco dít je velký úspěch stávající vlády…

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.

31. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek rozpočtu poklesne

Konsolidaci veřejných financí a  postupný pokles schodků rozpočtu si vláda Petra Fialy vytkla za jeden ze svých prioritních programových bodů. V době svého nástupu zdědila schodek, který počítal s deficitem téměř 500 miliard korun. Již první rok se jej oproti plánu podařilo snížit o téměř 80 miliard a vláda pokračuje dále. Už příští rok by měly být veřejné finance na polovině úrovně roku 2021 a  schodek patrně nepřekročí hranici 230 miliard. Ambice jsou ale ještě smělejší.

28. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Stojíme na správné straně

Křest nové knihy Petra Fialy Vládnutí v čase krizí včera bohužel doprovázel nepříjemný incident. Projev Petra Fialy narušila skupinka propalestinských aktivistů, která jej přerušila křikem a nenechala domluvit.

23. května 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Školství po digitálních přijímačkách

Pamatujete si, co se dělo loni ohledně přijímaček na střední školy? Věřili jste tomu, že se to může v průběhu jednoho roku radikálně změnit? Já, upřímně, ani ne. A ne proto, že bych nevěřila, že máme schopné lidi, kteří to dokáží, ale protože znám některé rozhodovací mechanismy a vím, že nejsou nastaveny tak, aby se něco rychle změnit vůbec dalo. Stal se tedy tak trochu zázrak. A zdá se, že by mohly následovat i další. 

22. května 2024, IPPO

Martin Staněk: Lékařské odbory chtějí znovu protestovat. Vláda přitom svoje sliby plní

Česká lékařská komora a odbory opět hrozí svoláním protestů proti podmínkám ve zdravotnictví. Před necelým půlrokem přitom zástupci lékařů a zástupci vlády našli společnou řeč u jednacího stolu. Dnes někteří představitelé lékařské komory tvrdí, že vláda své sliby neplní. Jak je to ale doopravdy? Pojďme se podívat, jak probíhá plnění bodů, na nichž se obě strany shodly.