23. října 2023, IPPO

Pravej podcast: Izrael, volby, auta i rozpočet! a „socanské KO“ na závěr

rubrika: Komentáře

Druhý díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem. Řeč byla o válce v Izraeli , letounech F-35, volbách na Slovensku, Euro7 a také rozpočtu.

Jáchym: Nákup stíhaček. Teda letounů. Je to už jistá věc? A je F-35 falešný PR pojem, jak říká Lubomír Zaorálek?

Jirka: Není. Nejsem expert na obranu, ale všem doporučuju článek kolegy Honzy Hofmanna, který je místopředseda Výboru pro obranu. On tam přesně popisuje, proč F-35 a ne Gripeny, v čem je ten velký rozdíl mezi letouny 5. generace a 4,5. generace, omlouvám se za neodborný termín. Pokud by letadla došla do bojové operace, jak je letoun 5. generace schopen zničit letouny starší. 

A teď ten příběh: Když se vezme, co jsme zaplatili za pronájem Gripenů a co zaplatíme za nákup F-35, tak jsou to dost podobné částky. A opět jestli něco ukazuje na kvalitu jakéhokoliv produktu, tak je to poptávka. A pokud máme u Gripenů jednotky a u F-35 stovky nebo spíše tisíce poptávek, tak nám to přece něco říká o tom, které z těch letadel je lepší. A neni to ani marketingový produkt ani předražená hračka.

Vidíme co se děje v Izraeli nebo na Ukrajině a konečně chceme přestat být černým pasažérem NATO, chceme investovat do obrany 2 % HDP. Nikdo tak nemůže mluvit o předražené hračce, ale naopak o věci, která pro nás může mít strategický význam z hlediska spolupráce. I s Gripeny jsme dělali strategické operace při obraně Pobaltí a já z toho mám radost. A není to tak, že kdybych si měl vybrat mezi dvěma krabičkami sirek, tak si vždycky vyberu tu americkou, jak je v Pelíškách. My  se tu ale bavíme opravdu o dramatickém rozdílu v kvalitě a poptávka po tom letadle to jednoznačně dokazuje.

Jáchym: Mě na souboji Gripeny vs. F-35 profesně pobavily dvě věci. Za prvé: Nezvládnutá komunikace Saabu, která byla velmi pomalá. Vypadalo to, že si Saab myslí, že už to má jisté a pak se začali divit, že ne. I  přesto pak ještě dlouho bylo ticho a pak najednou přišla placená kampaň, která na mě skákala úplně všude. Druhá věc je, a to nechci konspirovat, jak se toho chytla Sociální demokracie. Naprosto chápu, že se potřebují chytit jasného tématu. Nemyslí si ale, že toto je úplně ideální téma pro neparlamentní stranu, protože na to nemá vliv a nemůže to stejně lidi vyburcovat. Někdo jim to poradil. Moje konspirace sahá sice trochu dál, ale nebuďme zlí. Co si o tom myslíte vy, pánové?

Michal: Socany nechápu dlouhodobě, takže já se tomu asi ani nechci věnovat. Oni mi nedávají smysl vůbec v ničem. V té kampani, co jedou, protože u ODS voliče nemají ani v tomto. 

Co se týče Saabu, tak mě to překvapilo úplně stejně jako tebe. Druhá věc, co mě dost překvapila byla ta, jak se tady rozjel narativ, že Gripeny budou úplně zadarmo. To je neuveřitelné, protože nákladově to vychází velmi podobně a je to o nabídce a poptávce, takže nerozumím ani jedné z těch věcí. A jsem překvapen nebo možná asi ani nejsem, protože zbrojařská lobby je velká, jak byli schopni se dostat úplně všude a všichni to převzali.

Jirka: Z hlediska reklamy byla ta jejich kampaň špatně udělaná. Co my jsme dostali jako poslanci za pamflet to bylo vyloženě zbastelný a skoro jsme se tomu s kolegy smáli a říkali jsme si, jak někdo dokázal udělat takhle špatný dokument….

 

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

28. listopadu 2023, IPPO

Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně?

V klubu Šelepka jsme dne 23. 11. zorganizovali debatu s názvem Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně? Pozvání k diskuzi přijali Jiří Schneider, bývalý diplomat a velvyslanec v Izraeli, a Marek Čejka, expert na blízkovýchodní dění a autor knihy Izrael a Palestina.

27. listopadu 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Autor románu o Zelenském v Praze

Ať chceme, nebo nechceme, Praha je plná občanů ruské národnosti, kteří opustili vlast, jelikož nesouhlasí s Putinovým režimem.  To je důvod, proč do naší metropole čím dál častěji přijíždějí reprezentanti ruské opoziční kultury, aby ruskému publiku představili svá nová díla.

27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

24. listopadu 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Česko jako první na světě zmrazilo ruský státní majetek

Ve středu 15. listopadu česká vláda zmrazila ruský státní majetek. Na český sankční seznam totiž zařadila agenturu Goszagransobstvennost, která spravuje ruské státní majetky nejen u nás, ale i v dalších asi sedmdesáti zemích světa. Ruský stát tak už v České republice nesmí nakládat s nemovitostmi a nemůže využívat ani zisky z jejich pronájmů. 

24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.