23. října 2023, IPPO

Pravej podcast: Izrael, volby, auta i rozpočet! a „socanské KO“ na závěr

rubrika: Komentáře

Druhý díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem. Řeč byla o válce v Izraeli , letounech F-35, volbách na Slovensku, Euro7 a také rozpočtu.

Jáchym: Nákup stíhaček. Teda letounů. Je to už jistá věc? A je F-35 falešný PR pojem, jak říká Lubomír Zaorálek?

Jirka: Není. Nejsem expert na obranu, ale všem doporučuju článek kolegy Honzy Hofmanna, který je místopředseda Výboru pro obranu. On tam přesně popisuje, proč F-35 a ne Gripeny, v čem je ten velký rozdíl mezi letouny 5. generace a 4,5. generace, omlouvám se za neodborný termín. Pokud by letadla došla do bojové operace, jak je letoun 5. generace schopen zničit letouny starší. 

A teď ten příběh: Když se vezme, co jsme zaplatili za pronájem Gripenů a co zaplatíme za nákup F-35, tak jsou to dost podobné částky. A opět jestli něco ukazuje na kvalitu jakéhokoliv produktu, tak je to poptávka. A pokud máme u Gripenů jednotky a u F-35 stovky nebo spíše tisíce poptávek, tak nám to přece něco říká o tom, které z těch letadel je lepší. A neni to ani marketingový produkt ani předražená hračka.

Vidíme co se děje v Izraeli nebo na Ukrajině a konečně chceme přestat být černým pasažérem NATO, chceme investovat do obrany 2 % HDP. Nikdo tak nemůže mluvit o předražené hračce, ale naopak o věci, která pro nás může mít strategický význam z hlediska spolupráce. I s Gripeny jsme dělali strategické operace při obraně Pobaltí a já z toho mám radost. A není to tak, že kdybych si měl vybrat mezi dvěma krabičkami sirek, tak si vždycky vyberu tu americkou, jak je v Pelíškách. My  se tu ale bavíme opravdu o dramatickém rozdílu v kvalitě a poptávka po tom letadle to jednoznačně dokazuje.

Jáchym: Mě na souboji Gripeny vs. F-35 profesně pobavily dvě věci. Za prvé: Nezvládnutá komunikace Saabu, která byla velmi pomalá. Vypadalo to, že si Saab myslí, že už to má jisté a pak se začali divit, že ne. I  přesto pak ještě dlouho bylo ticho a pak najednou přišla placená kampaň, která na mě skákala úplně všude. Druhá věc je, a to nechci konspirovat, jak se toho chytla Sociální demokracie. Naprosto chápu, že se potřebují chytit jasného tématu. Nemyslí si ale, že toto je úplně ideální téma pro neparlamentní stranu, protože na to nemá vliv a nemůže to stejně lidi vyburcovat. Někdo jim to poradil. Moje konspirace sahá sice trochu dál, ale nebuďme zlí. Co si o tom myslíte vy, pánové?

Michal: Socany nechápu dlouhodobě, takže já se tomu asi ani nechci věnovat. Oni mi nedávají smysl vůbec v ničem. V té kampani, co jedou, protože u ODS voliče nemají ani v tomto. 

Co se týče Saabu, tak mě to překvapilo úplně stejně jako tebe. Druhá věc, co mě dost překvapila byla ta, jak se tady rozjel narativ, že Gripeny budou úplně zadarmo. To je neuveřitelné, protože nákladově to vychází velmi podobně a je to o nabídce a poptávce, takže nerozumím ani jedné z těch věcí. A jsem překvapen nebo možná asi ani nejsem, protože zbrojařská lobby je velká, jak byli schopni se dostat úplně všude a všichni to převzali.

Jirka: Z hlediska reklamy byla ta jejich kampaň špatně udělaná. Co my jsme dostali jako poslanci za pamflet to bylo vyloženě zbastelný a skoro jsme se tomu s kolegy smáli a říkali jsme si, jak někdo dokázal udělat takhle špatný dokument….

 

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

17. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Spasitelé mladých? Nevěřme na falešné proroky

V poslední době jsme svědky jakési zvláštní posedlost námi – mladými voliči. Málokdy je však podložená reálným chápáním našich zájmů. Celé to navíc působí poněkud pochybně, zvlášť když je těmto autentickým zástupcům mladých přes čtyřicet a zpravidla toho pro nás mladé moc neudělali, byť pro to měli např. z pozice rektorky univerzity poměrně dost možností.

7. května 2024, IPPO

Jan Hroudný: Revoluce na kampusech?

Útoky liberální levice proti Izraeli jsou zase jednou v kurzu. Masakry spáchané Hamásem 7. října loňského roku jsou, zdá se, úspěšně zapomenuty a levice se vrátila ke svým osvědčeným metodám – označování Izraele za rasistický stát, Palestinců za oběti kolonialismu a svádění viny za útok Hamásu na Spojené státy. 

20. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Mladá ODS je slyšet!

Mladá ODS se v neděli na 31. kongresu strany v Ostravě představila všem svým stranickým kolegům. Chce oslovit 400 tisíc nových mladých voličů, kteří půjdou k příštím parlamentním volbám.

11. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Důchodová reforma hnutí ANO, jakou svět neviděl

Již několik volebních období hovoří představitelé všech parlamentních stran o nutnosti přijetí důchodové reformy. Vláda Petra Fialy je první, které se podařilo přijít s uceleným balíkem opatření a reforem v důchodovém systému, jež by měly zajistit, že se důchodů dočkají i mladší generace. Hnutí ANO tuto reformu kritizuje a tvrdí, že má vlastní a “lepší” návrh. Odmítá jej však ukázat.

8. dubna 2024, IPPO

Martin Staněk: Veřejné finance se dostávají do formy. Rozpočet za březen má o 60 miliard menší deficit než loni

Vláda Petra Fialy si za jeden ze svých hlavních cílů dala ozdravení veřejných rozpočtů zdecimovaných za předchozích vlád hnutí ANO. Vládní snaha nese své ovoce. Za měsíc březen skončil státní rozpočet v deficitu o 60 miliard menším než v roce předchozím. Jde o nejlepší čísla za posledních pět let.