23. října 2023, IPPO

Pravej podcast: Izrael, volby, auta i rozpočet! a „socanské KO“ na závěr

rubrika: Komentáře

Druhý díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem. Řeč byla o válce v Izraeli , letounech F-35, volbách na Slovensku, Euro7 a také rozpočtu.

Jáchym: Nákup stíhaček. Teda letounů. Je to už jistá věc? A je F-35 falešný PR pojem, jak říká Lubomír Zaorálek?

Jirka: Není. Nejsem expert na obranu, ale všem doporučuju článek kolegy Honzy Hofmanna, který je místopředseda Výboru pro obranu. On tam přesně popisuje, proč F-35 a ne Gripeny, v čem je ten velký rozdíl mezi letouny 5. generace a 4,5. generace, omlouvám se za neodborný termín. Pokud by letadla došla do bojové operace, jak je letoun 5. generace schopen zničit letouny starší. 

A teď ten příběh: Když se vezme, co jsme zaplatili za pronájem Gripenů a co zaplatíme za nákup F-35, tak jsou to dost podobné částky. A opět jestli něco ukazuje na kvalitu jakéhokoliv produktu, tak je to poptávka. A pokud máme u Gripenů jednotky a u F-35 stovky nebo spíše tisíce poptávek, tak nám to přece něco říká o tom, které z těch letadel je lepší. A neni to ani marketingový produkt ani předražená hračka.

Vidíme co se děje v Izraeli nebo na Ukrajině a konečně chceme přestat být černým pasažérem NATO, chceme investovat do obrany 2 % HDP. Nikdo tak nemůže mluvit o předražené hračce, ale naopak o věci, která pro nás může mít strategický význam z hlediska spolupráce. I s Gripeny jsme dělali strategické operace při obraně Pobaltí a já z toho mám radost. A není to tak, že kdybych si měl vybrat mezi dvěma krabičkami sirek, tak si vždycky vyberu tu americkou, jak je v Pelíškách. My  se tu ale bavíme opravdu o dramatickém rozdílu v kvalitě a poptávka po tom letadle to jednoznačně dokazuje.

Jáchym: Mě na souboji Gripeny vs. F-35 profesně pobavily dvě věci. Za prvé: Nezvládnutá komunikace Saabu, která byla velmi pomalá. Vypadalo to, že si Saab myslí, že už to má jisté a pak se začali divit, že ne. I  přesto pak ještě dlouho bylo ticho a pak najednou přišla placená kampaň, která na mě skákala úplně všude. Druhá věc je, a to nechci konspirovat, jak se toho chytla Sociální demokracie. Naprosto chápu, že se potřebují chytit jasného tématu. Nemyslí si ale, že toto je úplně ideální téma pro neparlamentní stranu, protože na to nemá vliv a nemůže to stejně lidi vyburcovat. Někdo jim to poradil. Moje konspirace sahá sice trochu dál, ale nebuďme zlí. Co si o tom myslíte vy, pánové?

Michal: Socany nechápu dlouhodobě, takže já se tomu asi ani nechci věnovat. Oni mi nedávají smysl vůbec v ničem. V té kampani, co jedou, protože u ODS voliče nemají ani v tomto. 

Co se týče Saabu, tak mě to překvapilo úplně stejně jako tebe. Druhá věc, co mě dost překvapila byla ta, jak se tady rozjel narativ, že Gripeny budou úplně zadarmo. To je neuveřitelné, protože nákladově to vychází velmi podobně a je to o nabídce a poptávce, takže nerozumím ani jedné z těch věcí. A jsem překvapen nebo možná asi ani nejsem, protože zbrojařská lobby je velká, jak byli schopni se dostat úplně všude a všichni to převzali.

Jirka: Z hlediska reklamy byla ta jejich kampaň špatně udělaná. Co my jsme dostali jako poslanci za pamflet to bylo vyloženě zbastelný a skoro jsme se tomu s kolegy smáli a říkali jsme si, jak někdo dokázal udělat takhle špatný dokument….

 

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcast



Naše nejnovější výstupy

17. července 2024, IPPO

Jan Hroudný: Kdo je J. D. Vance?

Trump si vybral svého kandidáta na viceprezidenta. Je jím (možná poněkud překvapivě) republikánský senátor za stát Ohio J. D. Vance. Jde o vůbec nejmladšího republikánského senátora a v politice je v podstatě začátečníkem.

16. července 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra je europoslanec! Trollení a loutkaření v EP

Nový europoslanec, vytrollení Danuše i loutkové divadlo Babiše. To vše a mnohem víc v dalším díle podcastu Babylon Brusel!

16. července 2024, IPPO

Tereza Cimoradská: Kontraproduktivní nastavování zrcadel

Na sociálních sítích, především pak na Facebooku, je možné již delší dobu pozorovat velmi specifický fenomén. Nahlédneme-li do diskuzí pod příspěvky některé ze stran na demokratické straně politického spektra, vždy tam objevíme urážky, vulgarity a občas i výhružky. To samotné není nijak zajímavé ani výjimečné. Co si ale pozornost zaslouží, jsou osoby autorů. Zatímco důchodkyně Marie (jména jsou zde volena čistě náhodně a pro ilustraci) píše do komentářů, že premiér by měl viset s celou vládou, protože „je to banda vlastizrádců“, její profil přetéká fotkami pejska, kýčovitými přáníčky pro „krásný den všem dobrým lidem“ a virálními videy se zvířátky. Sem tam se objeví i fotka zahrádky s textem „Podívejte, jak mi krásně kvetou jiřinky.“ V původní diskuzi pak o pár příspěvků pod Marií nalezneme například Pavla ve středním věku. Ten pro změnu obviňuje vládu z kolaborace, vyhrožuje lidovým soudem, opakováním defenestrace a celé to prokládá vulgaritami v kadenci převyšující četnost interpunkce. Ani Pavlův profil nebude ničím výjimečný – fotky auta, rodiny, sem tam kus masa na grilu nebo piva na restaurační zahrádce. Stejně jako u důchodkyně Marie ani u Pavla ve středním věku není na první pohled patrné, že se jedná o člověka, který se neštítí na názorového oponenta vyslat salvu toho nejhoršího a nejvíce nenávistného, co dokáže vymyslet.

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.