25. října 2023, IPPO

Jan Hroudný: Novela zákoníku práce

rubrika: Komentáře

Na vládu se v posledních týdnech snáší ze strany části podnikatelů kritika za novelu zákoníku práce. Co však novela skutečně přináší a jaké jsou okolnosti jejího vzniku?

Za prvé je nutné říct, že novela vychází z několika evropských směrnic a provádí jejich transpozice. Klíčové části novely tak zkrátka bylo nutné přijmout. Česko to mimochodem mělo udělat už na začátku loňského srpna a reálně mu hrozila pokuta od Evropské komise.

Pojďme se ale podívat na hlavní změny:

  • rozšířená informační povinnost zaměstnavatele 

Ta se vztahuje i na „dohodáře“. Zaměstnavatel ji může splnit více způsoby – informace může vložit do smlouvy nebo třeba vnitřního předpisu. MPSV připravilo i vzorový informační formulář. Tuto změnu nelze hodnotit jako příliš výraznou, na jednu stranu možná přinese lepší informovanost zaměstnance (v tomto ohledu ale nejsem velkým optimistou), na druhou stranu přinese další nárůst už tak velké byrokracie.  

  •  změny u DPP/DPČ

DPP a DPČ (neboli „dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr“) představují již tradičně flexibilní alternativu k přísnějším pracovním smlouvám. Změny jsou u nich skutečně rozsáhlé, na dohodáře se nově bude vztahovat mj. právo na dovolenou (od 1. 1. 2024) nebo nárok na příplatky. 

  • elektronické doručování dokumentů

Krok dobrým směrem podle mého názoru představuje usnadnění elektronického doručování pracovněprávních dokumentů. Zaměstnanec už například nebude muset doručovat písemnosti s uznávaným elektronickým podpisem, kterým většina zaměstnanců vůbec nedisponuje.

  • úprava home office

Novinkou je také legislativní úprava práce na home office, kterou je nově možné vykonávat pouze na základě písemné dohody. Zákon v tomto ohledu ponechává širokou volnou míru uvážení, kdy si strany mohou v dohodě sjednat řadu podmínek práce na dálku včetně místa výkonu práce na dálku nebo jejího rozsahu. 

Změny se dotknou i dalších oblastí, jako je třeba úprava nepřetržitého odpočinku nebo žádostí o rodičovskou dovolenou.

Novela zákoníku práce každopádně výrazně ovlivní pracovní trh. DPP a DPČ, které jsou mezi zaměstnavateli velmi populární, již nebudou tak výhodné jako dříve. Zaměstnavatelé pravděpodobně budou hledat jiné způsoby zajištění pracovní síly. Jedním z nich může být např. rozšíření spolupráce s OSVČ (s dobře známým rizikem švarcsystému).

Obecně (přes některé přínosy) tedy nevnímám novelu zákona připravenou Ministerstvem práce a sociálních věcí příliš pozitivně. Na druhou stranu je nutné zdůraznit, že novela zpracovává uníjni směrnice, které je nutné přijmout. Kritika vlády za její přípravu je tak adresována špatným směrem. Pro novelu ostatně hlasovala naprostá většina poslanců napříč všemi kluby. 



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!