30. října 2023, IPPO

Pravej podcast: SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu. Host: Veronika Vrecionová

rubrika: Komentáře

Třetí díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem. Tentokrát i s vzácným hostem, europoslankyní Veronikou Vrecionovou. Řeč nemohla být o ničem jiném, než o koalici SPOLU ve volbách do Europarlamentu. 

 

Michal: Jak probíhalo vyjednávání o kandidatuře koalice SPOLU do eurovoleb? Myslím, že to asi bylo dost náročné, protože konec měly být v září a teď máme konec října.

Veronika Vrecionová: Celá dohoda se rodila velmi dlouho. Jednání probíhala velmi dlouho. Já se někdy musím smát tomu, jak jsem často v médiích četla různé zaručené informace o tom, jak jsme na vedení ODS hlasovali a jak to bylo o jeden hlas na jednu či druhou stranu. V ODS to takhle neprobíhá. V předsednictvu je nás osm a pan předseda Fiala nikdy nic netlačí na sílu. Snaží se vždy najít nějaký kompromis a je to, podle mě, mistr vyjednavač. My jsme si o tom tedy velmi dlouho povídali, protože argumentů pro a proti bylo opravdu hodně. A během posledních měsíců jsme se posouvali z jedné strany na druhou. Nikdo z nás to, myslím, neměl 100 0. Zaznívaly opravdu seriózní argumenty pro a proti a všichni jsme je poctivě zvažovali, proto to tak dlouho trvalo.

Cíl jsme měli společný. Chtěli jsme nalézt takovou variantu, aby kandidáti OD, ale i kandidáti stran SPOLU uspěli co nejvíce. Rozhodování to nebylo jednoduché. Ke konci jsme ještě absolvovali jednání s koaličními partnery, s vedením KDU-ČSL a TOP 09. Tam jsme se dohodli, že my jako vyjednavači, já a Saša Vondra, představíme partnerům program a nějaký klíč, který bychom byli schopni obhájit i v naší členské základně, protože bez toho by ta dohoda nebyla možná. A musím říct, že jsem byly mile překvapena vstřícností obou stran a jejich vyjednavačů. Sama jsem se spíše přikláněla k tomu, abychom kandidovali samostatně, ale musím říct, že výsledná dohoda je taková, že nebudu mít vůbec problém jít před naší členskou základnu a obhajovat ji.

Jáchym: Vyjednavači na ODS jsi byla ty a Saša Vondra. Můžu se zeptat, jestli to není tajné, kdo byli vyjednavači TOP 09 a KDU-ČSL?

Veronika Vrecionová: Za KDU to byl Tomáš Zdechovský a pan ministr Hladík. Za TOPku pak pan místopředseda Jakob a pan Niedermayer. Potom ale vyjednavála ještě i paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

28. listopadu 2023, IPPO

Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně?

V klubu Šelepka jsme dne 23. 11. zorganizovali debatu s názvem Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně? Pozvání k diskuzi přijali Jiří Schneider, bývalý diplomat a velvyslanec v Izraeli, a Marek Čejka, expert na blízkovýchodní dění a autor knihy Izrael a Palestina.

27. listopadu 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Autor románu o Zelenském v Praze

Ať chceme, nebo nechceme, Praha je plná občanů ruské národnosti, kteří opustili vlast, jelikož nesouhlasí s Putinovým režimem.  To je důvod, proč do naší metropole čím dál častěji přijíždějí reprezentanti ruské opoziční kultury, aby ruskému publiku představili svá nová díla.

27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

24. listopadu 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Česko jako první na světě zmrazilo ruský státní majetek

Ve středu 15. listopadu česká vláda zmrazila ruský státní majetek. Na český sankční seznam totiž zařadila agenturu Goszagransobstvennost, která spravuje ruské státní majetky nejen u nás, ale i v dalších asi sedmdesáti zemích světa. Ruský stát tak už v České republice nesmí nakládat s nemovitostmi a nemůže využívat ani zisky z jejich pronájmů. 

24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.