30. října 2023, IPPO

Pravej podcast: SPOLU ve volbách do Evropského parlamentu. Host: Veronika Vrecionová

rubrika: Komentáře

Třetí díl podcastu s poslancem Jirkou Havránkem, naším analytikem Michalem Chládkem a marketérem Jáchymem Vrecionem. Tentokrát i s vzácným hostem, europoslankyní Veronikou Vrecionovou. Řeč nemohla být o ničem jiném, než o koalici SPOLU ve volbách do Europarlamentu. 

 

Michal: Jak probíhalo vyjednávání o kandidatuře koalice SPOLU do eurovoleb? Myslím, že to asi bylo dost náročné, protože konec měly být v září a teď máme konec října.

Veronika Vrecionová: Celá dohoda se rodila velmi dlouho. Jednání probíhala velmi dlouho. Já se někdy musím smát tomu, jak jsem často v médiích četla různé zaručené informace o tom, jak jsme na vedení ODS hlasovali a jak to bylo o jeden hlas na jednu či druhou stranu. V ODS to takhle neprobíhá. V předsednictvu je nás osm a pan předseda Fiala nikdy nic netlačí na sílu. Snaží se vždy najít nějaký kompromis a je to, podle mě, mistr vyjednavač. My jsme si o tom tedy velmi dlouho povídali, protože argumentů pro a proti bylo opravdu hodně. A během posledních měsíců jsme se posouvali z jedné strany na druhou. Nikdo z nás to, myslím, neměl 100 0. Zaznívaly opravdu seriózní argumenty pro a proti a všichni jsme je poctivě zvažovali, proto to tak dlouho trvalo.

Cíl jsme měli společný. Chtěli jsme nalézt takovou variantu, aby kandidáti OD, ale i kandidáti stran SPOLU uspěli co nejvíce. Rozhodování to nebylo jednoduché. Ke konci jsme ještě absolvovali jednání s koaličními partnery, s vedením KDU-ČSL a TOP 09. Tam jsme se dohodli, že my jako vyjednavači, já a Saša Vondra, představíme partnerům program a nějaký klíč, který bychom byli schopni obhájit i v naší členské základně, protože bez toho by ta dohoda nebyla možná. A musím říct, že jsem byly mile překvapena vstřícností obou stran a jejich vyjednavačů. Sama jsem se spíše přikláněla k tomu, abychom kandidovali samostatně, ale musím říct, že výsledná dohoda je taková, že nebudu mít vůbec problém jít před naší členskou základnu a obhajovat ji.

Jáchym: Vyjednavači na ODS jsi byla ty a Saša Vondra. Můžu se zeptat, jestli to není tajné, kdo byli vyjednavači TOP 09 a KDU-ČSL?

Veronika Vrecionová: Za KDU to byl Tomáš Zdechovský a pan ministr Hladík. Za TOPku pak pan místopředseda Jakob a pan Niedermayer. Potom ale vyjednavála ještě i paní předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

 

 

Podcast vzniká ve spolupráci s Pravým břehem – Institutem Petra Fialy a Institutem pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.