1. listopadu 2023, IPPO

Babylon Brusel: zrael, jaderná energetika, EURO 7 a obnova Ukrajiny

rubrika: Komentáře

Jubilejní desátá epizoda našeho podcastu Babylon Brusel! O čem bude řeč? Například o tom, jak je to doopravdy s penězi pro Palestinu nebo o tom, jak EU redesignovala trh s elektřinou. A co jádro? Je zeleným zdrojem? Dotkneme se také nových investic a nebude chybět ani oblíbená norma EURO 7. Jak dopadne na plénu? A podporuje EU stále ještě Ukrajinu?

Michal: Zeptám se úplně jednoduše. Máš pocit, že humanitární pomoc pro Palestinu může být zneužitelná? Protože třeba paní europoslankyně Gregorová říká, že podle jejího názoru zneužitelná není, protože kontrolní mechanismy jsou nastavené tak dobře, že se vlastně zneužít nedá.

Ondřej: Záleží na tom, jakou formu ona humanitární pomoc má. Pokud je to pomoc formou, toho, že tam dovezeme vodu, dovezeme tam zdravotnický materiál, tak to se skutečně asi zneužít nedá. Ale pokud humanitární pomoc nabývá rozměrů pomoci finanční, tak opravdu kdo ví, kde ty peníze končí. 

Já nejsem expert ani na humanitární pomoc, ani na rozvojovku, abych tady kázal, jak to celé vypadá. Pouze se snažím rozlišit mezi tím, co podle mého soudu zneužitelné je a co není. Pokud už se dohodneme na tom, že humanitární pomoc má být za EU trojnásobná, tak nechť je v podobě materiálu, který nelze zneužít jiným způsobem a lze ho použít jen tak, aby skutečně pomohl těm, kteří to reálně potřebují.

Michal: Trochu odskočím od různých pomocí a přečtu titulek: Španělské předsednictví EU aktivovalo krizový unijní mechanismus. Co to znamená?

Ondřej: Tomu bych nepřikládal vůbec velký význam. To je něco, co má EU už 10 let. Je to zaběhlý systém komunikace mezi členskými státy a především Evropskou komisí v různých krizových obdobích. Zkrátka tam, kde je potřeba navzájem komunikovat víc než obvykle.

Tento mechanismus se použil už během migrační krize v roce 2015, během covidové krize nebo krize na Ukrajině a nepřikládal bych tomu větší váhu Je to nástroj, který se pro tyto účely používá, ale neznamená to, že bychom teď najednou všichni byli v nějakém ohrožení, nebo se na nás něco valilo a tak dále. Je čistě formální nástroj…

 

Podcast vzniká za podpory Pravého břehu – Institutu Petra Fialy a Institutu pro pravicovou politiku.

štítky: #podcast



Naše nejnovější výstupy

11. listopadu 2024, IPPO

Pravej podcast: Trump X Durčák

Americké volby jsou za námi! A v Pravým podcastu je pro vás shrnul expert na slovo vzatý, Michal Durčák! Jak tyto volby vidí Češi? Měla větši vliv Taylor Swift, nebo veverka Peanut? A již klasicky, co podcasty? Nejen to se dozvíte v nejnovějším díle Pravýho podastu s Michaelem Durčákem!

8. listopadu 2024, IPPO

Pozvánka: (NE) BYDLÍME ? – Debaty s mladými pro mladé

Mladá ODS a Mladí Konzervativci ve spolupráci s Pravým břehem a Institutem pro Pravicovou politiku chystá sérii debat o bydlení s Jirkou Havránkem. Během listopadu vyjedeme do čtyřech krajů, kde budeme s Jirkou a mladými mluvit o tom, co je nejvíc trápí, a to je jednoznačně bydlení. Jak velký je to problém? Jak to vidí mladí v regionech a jak poslanec? Co se s tím dá dělat? A jak můžeme mladým lidem pomoci? Pojďme se o tom bavit v Hradci, Ústí, Plzni a Jihlavě.

4. listopadu 2024, IPPO

Bitva o Bílý dům

Ve čtvrtek 31. října, pár dní před americkými prezidentskými volbami, jsme se sešli na Šelepce, abychom právě o Spojených státech diskutovali. Naše pozvání přijal publicista a ředitel Občanského institutu Roman Joch a komentátor Michael Durčák. S nimi jsme mluvili například o tom, jaká je americká prezidentská kampaň, co volby rozhodne a jak to ovlivní nás v Evropě. Nechyběly samozřejmě ani dotazy z publika. Vás zajímala hlavně válka na Ukrajině a nebo to, jestli Trump opravdu myslí vážně všechno, co říká. Debata byla organizována ve spolupráci s Institutem pro pravicovou politiku, Mladou ODS a Mladými konzervativci.

31. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Evropa musí v migraci přitvrdit

Jen málo z témat hýbalo a hýbe v posledních letech českým i evropským veřejným prostorem více než otázka migrace. K řešení uprchlických vln valících se do států Unie měly dlouho členské státy velmi odlišný přístup. Zatímco jedna skupina zemí migraci vítala s otevřenou náručí, druhá pak trvala na politice nulové tolerance a stavěla se k migraci dosti odmítavě. Nyní konečně začínají země sedmadvacítky mluvit jednotnou řečí a snaží se hledat společná řešení. Česká republika v čele s premiérem Petrem Fialou je u toho.

30. října 2024, IPPO

Babylon Brusel: Ondra poslal dopis Ursule von der Leyen?!

Už ne asistent, ale oficiálně europoslanec. Jaké to je? Kdo víc změní EU - Babišovi poslanci, nebo Maďaři? A budou se komisaři grilovat, nebo jen ohřívat? Poslouchejte novou epizodu Babylonu Brusel!