1. listopadu 2023, IPPO

Babylon Brusel: zrael, jaderná energetika, EURO 7 a obnova Ukrajiny

rubrika: Komentáře

Jubilejní desátá epizoda našeho podcastu Babylon Brusel! O čem bude řeč? Například o tom, jak je to doopravdy s penězi pro Palestinu nebo o tom, jak EU redesignovala trh s elektřinou. A co jádro? Je zeleným zdrojem? Dotkneme se také nových investic a nebude chybět ani oblíbená norma EURO 7. Jak dopadne na plénu? A podporuje EU stále ještě Ukrajinu?

Michal: Zeptám se úplně jednoduše. Máš pocit, že humanitární pomoc pro Palestinu může být zneužitelná? Protože třeba paní europoslankyně Gregorová říká, že podle jejího názoru zneužitelná není, protože kontrolní mechanismy jsou nastavené tak dobře, že se vlastně zneužít nedá.

Ondřej: Záleží na tom, jakou formu ona humanitární pomoc má. Pokud je to pomoc formou, toho, že tam dovezeme vodu, dovezeme tam zdravotnický materiál, tak to se skutečně asi zneužít nedá. Ale pokud humanitární pomoc nabývá rozměrů pomoci finanční, tak opravdu kdo ví, kde ty peníze končí. 

Já nejsem expert ani na humanitární pomoc, ani na rozvojovku, abych tady kázal, jak to celé vypadá. Pouze se snažím rozlišit mezi tím, co podle mého soudu zneužitelné je a co není. Pokud už se dohodneme na tom, že humanitární pomoc má být za EU trojnásobná, tak nechť je v podobě materiálu, který nelze zneužít jiným způsobem a lze ho použít jen tak, aby skutečně pomohl těm, kteří to reálně potřebují.

Michal: Trochu odskočím od různých pomocí a přečtu titulek: Španělské předsednictví EU aktivovalo krizový unijní mechanismus. Co to znamená?

Ondřej: Tomu bych nepřikládal vůbec velký význam. To je něco, co má EU už 10 let. Je to zaběhlý systém komunikace mezi členskými státy a především Evropskou komisí v různých krizových obdobích. Zkrátka tam, kde je potřeba navzájem komunikovat víc než obvykle.

Tento mechanismus se použil už během migrační krize v roce 2015, během covidové krize nebo krize na Ukrajině a nepřikládal bych tomu větší váhu Je to nástroj, který se pro tyto účely používá, ale neznamená to, že bychom teď najednou všichni byli v nějakém ohrožení, nebo se na nás něco valilo a tak dále. Je čistě formální nástroj…

 

Podcast vzniká za podpory Pravého břehu – Institutu Petra Fialy a Institutu pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

28. listopadu 2023, IPPO

Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně?

V klubu Šelepka jsme dne 23. 11. zorganizovali debatu s názvem Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně? Pozvání k diskuzi přijali Jiří Schneider, bývalý diplomat a velvyslanec v Izraeli, a Marek Čejka, expert na blízkovýchodní dění a autor knihy Izrael a Palestina.

27. listopadu 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Autor románu o Zelenském v Praze

Ať chceme, nebo nechceme, Praha je plná občanů ruské národnosti, kteří opustili vlast, jelikož nesouhlasí s Putinovým režimem.  To je důvod, proč do naší metropole čím dál častěji přijíždějí reprezentanti ruské opoziční kultury, aby ruskému publiku představili svá nová díla.

27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

24. listopadu 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Česko jako první na světě zmrazilo ruský státní majetek

Ve středu 15. listopadu česká vláda zmrazila ruský státní majetek. Na český sankční seznam totiž zařadila agenturu Goszagransobstvennost, která spravuje ruské státní majetky nejen u nás, ale i v dalších asi sedmdesáti zemích světa. Ruský stát tak už v České republice nesmí nakládat s nemovitostmi a nemůže využívat ani zisky z jejich pronájmů. 

24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.