1. listopadu 2023, IPPO

Babylon Brusel: zrael, jaderná energetika, EURO 7 a obnova Ukrajiny

rubrika: Komentáře

Jubilejní desátá epizoda našeho podcastu Babylon Brusel! O čem bude řeč? Například o tom, jak je to doopravdy s penězi pro Palestinu nebo o tom, jak EU redesignovala trh s elektřinou. A co jádro? Je zeleným zdrojem? Dotkneme se také nových investic a nebude chybět ani oblíbená norma EURO 7. Jak dopadne na plénu? A podporuje EU stále ještě Ukrajinu?

Michal: Zeptám se úplně jednoduše. Máš pocit, že humanitární pomoc pro Palestinu může být zneužitelná? Protože třeba paní europoslankyně Gregorová říká, že podle jejího názoru zneužitelná není, protože kontrolní mechanismy jsou nastavené tak dobře, že se vlastně zneužít nedá.

Ondřej: Záleží na tom, jakou formu ona humanitární pomoc má. Pokud je to pomoc formou, toho, že tam dovezeme vodu, dovezeme tam zdravotnický materiál, tak to se skutečně asi zneužít nedá. Ale pokud humanitární pomoc nabývá rozměrů pomoci finanční, tak opravdu kdo ví, kde ty peníze končí. 

Já nejsem expert ani na humanitární pomoc, ani na rozvojovku, abych tady kázal, jak to celé vypadá. Pouze se snažím rozlišit mezi tím, co podle mého soudu zneužitelné je a co není. Pokud už se dohodneme na tom, že humanitární pomoc má být za EU trojnásobná, tak nechť je v podobě materiálu, který nelze zneužít jiným způsobem a lze ho použít jen tak, aby skutečně pomohl těm, kteří to reálně potřebují.

Michal: Trochu odskočím od různých pomocí a přečtu titulek: Španělské předsednictví EU aktivovalo krizový unijní mechanismus. Co to znamená?

Ondřej: Tomu bych nepřikládal vůbec velký význam. To je něco, co má EU už 10 let. Je to zaběhlý systém komunikace mezi členskými státy a především Evropskou komisí v různých krizových obdobích. Zkrátka tam, kde je potřeba navzájem komunikovat víc než obvykle.

Tento mechanismus se použil už během migrační krize v roce 2015, během covidové krize nebo krize na Ukrajině a nepřikládal bych tomu větší váhu Je to nástroj, který se pro tyto účely používá, ale neznamená to, že bychom teď najednou všichni byli v nějakém ohrožení, nebo se na nás něco valilo a tak dále. Je čistě formální nástroj…

 

Podcast vzniká za podpory Pravého břehu – Institutu Petra Fialy a Institutu pro pravicovou politiku.

štítky: #podcastNaše nejnovější výstupy

3. července 2024, IPPO

Eva Decroix: Doba politických trhovců a sládků se vrací

V těchto dnech mě napadají slova Františka Vaňka z Audience  „Je to všechno na hovno —“. V Evropě vzniká první otevřeně proruská koalice a to zcela podle notiček Kremlu. V tupé a slepé snaze získat či udržet si moc si nasadila líbivou tvářičku ochrany národních zájmů. Že nic není víc v rozporu s našimi národními zájmy než kamarádšoft s těmi, kteří podkopávají bezpečnost našeho státu, je jen bezvýznamný paradox.  Historie jich je plná.

2. července 2024, IPPO

Martin Staněk: Schodek státního rozpočtu je nejnižší za posledních pět let

Jeden z nejdůležitějších slibů vlády Petra Fialy – snižování veřejného zadlužení, se postupně daří naplňovat. Státní rozpočet skončil v 1. pololetí ve schodku 178,6 miliard korun, deficit se tak zmírnil proti květnovým 210,4 miliardám. Výsledek hospodaření je nejlepší za posledních pět let. Vše nasvědčuje tomu, že plán rozpočtu na letošní rok se podaří naplnit.

2. července 2024, IPPO

Teambuilding Mladé ODS

Ve dnech 28. až 30. června se na Vysočině uskutečnil teambuilding Mladé ODS. Ve spolupráci s touto organizací jej uspořádal Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Institut pro pravicovou politiku.

25. června 2024, IPPO

Martin Staněk: Co přinese novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?

Lepší kontrolu trhu i efektivnější proces přezkumu veřejných zakázek mají přinést dvě novely zákona o ochraně hospodářské soutěže. Z pera Úřadu vlády míří do legislativního procesu zpřísnění dohledu nad tvorbou cenových kartelů, ministerstvo pro místní rozvoj pak přichází se zjednodušením přezkumu a kontroly veřejných zakázek.

2. června 2024, IPPO

Petr Fiala: Odvážný a originální. Připomínáme si 25. výročí úmrtí Václava Bendy

Dnes si připomínáme výročí 25 let od smrti Václava Bendy (2. června 1999). Několika poznámkami chci připomenout tuto výjimečnou a originální osobnost. Základní kontury příběhu Václava Bendy všichni známe: prožil příliš krátký život, v tomto vyměřeném čase však prokázal odvahu a intelektuální poctivost, stal se vzorem pro mnoho lidí a uspěl v úctyhodném množství společenských rolí. Jak v období totality, tak v demokracii.