16. listopadu 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Putinovy mučící jámy

rubrika: Komentáře

Není žádným tajemstvím, že vojáci nasazovaní do „speciální operace“ na Ukrajině musí často bojovat více silou vůle než vojenskou technikou. Bez ohledu na to předchází jejich nasazení do boje výcvik.

Za nejlepší vojenský výcvikový prostor v zemi je považován polygon Prudboj ve Volgogradské oblasti. Od podzimu roku 2022 slouží jako výcvikové středisko pro mobilizované brance a nyní se zde připravují na boj s ukrajinskou armádou také dobrovolníci. V červnu letošního roku navštívil Prudboj místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv, oblečený do vojenské uniformy a obklopený ochrankou a televizními kamerami. „Dávejte na sebe pozor!“ nabádal dobrovolníky, odjíždějící za několik dní na frontu.

Jak výcvik vojáků Putinovy armády vypadá, zjišťovaly nezávislý webový portál investigativní žurnalistiky Važnaja istorija a nezávislá investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT). Vše zaznamenaly a včetně fotodokumentace veřejně zpřístupnili na svých webových portálech. Mimo jiné se z výpovědí respondentů – těch, kterým se podařilo z polygonu Prudboj prchnout – dozvěděli o existenci „mučících jam“ na území cvičiště. Co tedy čeká dobrovolníky na ruských cvičištích, než je odešlou do války? Jejich výpovědi jsou natolik otřesné, že se jim člověk, při vědomí, že žijeme v 21. století, zdráhá uvěřit.

Pro ilustraci uveďme následující příběh. Do Prudboje přijel, finančně motivován, letos v létě se skupinou dobrovolníků absolvovat výcvik také Sergej. (Jméno autora výpovědi je změněno.) „Když jsem viděl, jaká svinstva se tady dějí – výcvik byl jen takový, aby si mohli odškrtnout, že nějaký byl, vzali nám telefony a ty, kterým se to nelíbilo, strkali do jámy společně s alkoholiky a feťáky – rozhodl jsem se utéct.“ Vyprávěl Sergej zpravodajskému týmu CIT. Sergej se několikrát pokusil podat výpověď, aby mohl z výcvikového tábora Prudboj legálně odejít. Měl na to právo, jelikož výcvik nastoupil jako dobrovolník. Velení reagovalo výhružkami fyzickým násilím, že ho zbijí a „strčí do jámy“, bez jídla a vody.

Sergej vypověděl, že několik mužů z jeho výcvikové skupiny, většinou těch, kteří byli přistiženi při pití, mělo za sebou zkušenost kárného pobytu v jámě vykopané v zemi.

Jámy byly nahoře zajištěné tak, aby je nebylo možné bez asistence vedení tábora opustit: byly překryté kládami. „Lidé, kteří se odtamtud vrátili, už neprotestovali, všeho se báli,“ říká. Sergej řekl CIT a webovému portálu Važnyje istoriji, že na vlastní oči viděl dvě „jámy“. Jeho slova potvrzuje satelitní snímek místa pořízený na začátku srpna 2023. Jsou na něm patrné dvě hluboké jámy v zemi nedaleko výcvikového tábora. Na stejném místě, které označil Sergej. Na snímku jsou rovněž vidět cesty, které k jámám vedou od brány tábora. Vzhled a umístění „jam“ na satelitních snímcích potvrzuje Sergejovu výpověď.

Existence kárných jam vytváří v jednotkách pomyslnou disciplínu: každý rychle pochopí, že pokud odmítne bojovat nebo neuposlechne rozkaz velitele, bude tvrdě potrestán. Vzhledem k tomu, že válka pokračuje, budou se objevovat další a další „jámy“. „Na frontě je to jako v běžném zaměstnání: když přijde trest za přestupky, přestanete mít motivaci, své povinnosti budete plnit jen do té míry, abyste se vyhnuli trestu, nic víc. „Voják se jako první nepohrne do útoku, do útoku na nepřítele. Bude dělat jen to, co mu umožní vyhnout se tomu, aby skončil v jámě,“ míní analytici CIT. Zdá se tedy, že degradace ruské armády, což by mohlo být vnímáno jako dobrá zpráva, bude pokračovat.

štítky: #RuskoNaše nejnovější výstupy

28. listopadu 2023, IPPO

Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně?

V klubu Šelepka jsme dne 23. 11. zorganizovali debatu s názvem Izrael ve válce. Kdo stojí na správné straně? Pozvání k diskuzi přijali Jiří Schneider, bývalý diplomat a velvyslanec v Izraeli, a Marek Čejka, expert na blízkovýchodní dění a autor knihy Izrael a Palestina.

27. listopadu 2023, IPPO

Ivana Ryčlová: Autor románu o Zelenském v Praze

Ať chceme, nebo nechceme, Praha je plná občanů ruské národnosti, kteří opustili vlast, jelikož nesouhlasí s Putinovým režimem.  To je důvod, proč do naší metropole čím dál častěji přijíždějí reprezentanti ruské opoziční kultury, aby ruskému publiku představili svá nová díla.

27. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Koblihu nebo salát? Efekt dlouhodobých a krátkodobých rozhodnutí

Dám si koblihu a pustím si nekonečný seriál, nebo si raději dám salát a půjdu si zacvičit? Podobně jako v životě i v politice můžeme dělat krátkodobě příjemná a líbivá rozhodnutí, která nám ale z dlouhodobého hlediska ubližují.

24. listopadu 2023, IPPO

Kateřina Hloušková: Česko jako první na světě zmrazilo ruský státní majetek

Ve středu 15. listopadu česká vláda zmrazila ruský státní majetek. Na český sankční seznam totiž zařadila agenturu Goszagransobstvennost, která spravuje ruské státní majetky nejen u nás, ale i v dalších asi sedmdesáti zemích světa. Ruský stát tak už v České republice nesmí nakládat s nemovitostmi a nemůže využívat ani zisky z jejich pronájmů. 

24. listopadu 2023, IPPO

Michal Chládek: Doba nároková: Platy zvýšit! Inflaci, daně, pracovní dobu a deficit snížit

Stávku učitelů? Dokážu pochopit. Stávku lékařů? Taky. Stávku zaměstnanců Škoda Auto ale pochopit nedokážu. Demonstrovat proti vládě při průměrném platu 65 tisíc mi přijde absurdní. Osobně bych samozřejmě také chtěl vyšší plat (mzdu), neplatit daně, pracovat tři hodiny denně a do toho mít vyrovnaný státní rozpočet. V ideálním světě by to šlo. V ideálním svět ale nežijeme a nežije se v něm vůbec nikde.