22. listopadu 2023, IPPO

Babylon Brusel: Rozšiřování EU, TikTok a humanitární pomoc pro Gazu

rubrika: Komentáře

Ochrání EU děti před YouTube a TikTokem? Jaká je mírnější norma Euro 7? V čem je koalice SPOLU lepší než Andrej Babiš? Jaká má být humanitární pomoc pro Gazu? A blíží se renesance jaderné energetiky? Odpovědi uslyšíte v jedenácté epizodě našeho podcastu.

 

Michal: Evropská unie má shodu nad návrhem na obnovu přírody, dotkne se pětiny ploch. Vyšlo to dnes (10.11.) v médiích. Tak co to přináší?

Ondřej: Trialog mezi radou a evropským parlamentem skončil skutečně v noci. Já jsem dnes jen pochytával zprávy o tom, co v tom finálním textu je a není a zatím mám jen kusé informace. Nedokážu tedy úplně přesně vyhodnotit, zda členské státy, které se obávaly, že budou muset udělat z řady svých území rezervace, kde se nebude moct vůbec nic dělat, budou nakonec při obnově ekosystému postupovat podle svého. Tím ale samozřejmě nekončí různé pochyby, které o tom textu panovaly už dřív. Je to nařízení, tudíž státy do toho nebudou moci zasahovat, co se týče vlastních implementačních norm typu zákonů a vyhlášek a tak dále. Další věc je, jak moc se budou nebo nebudou vynucovat obnovy zemědělských ekosystémů, což by samozřejmě zasahovalo i do zemědělské produkce. Koneckonců cíle, které tam nařízení stanovuje, čili obnovit do roku 2030 20 % ekosystémů, které to potřebují a potom do roku 2050 všechny ekosystémy, které to potřebují, vlastně zůstávají pořád stejné.

To znamená, že i když státy budou mít dost volnosti v tom co a jak budou přispívat společným cílům, tak cíle se nezmění. Jinak řečeno: v EU je 27 států, když tam tedy přijde 27 dokumentů, jak to který členský stát chce dělat a nebude to stačit, tak co se pak stane? Stane se to, že komise bude na všechny ty státy na jeden po druhém tlačit, aby se podle toho adekvátně zařídily a budou to právě členské státy, kdo bude mezi mlýnskými kameny. Na jedné straně bude Evropská komise, která to bude vynucovat do na druhé straně budou občané, kteří budou řvát, že se jim něco nelíbí. A z toho mám trochu obavu, že státy v tom zůstaly samy. Na druhou stranu to byly právě i státy, které k tomu kompromisu přispěly. To je také potřeba říct.

Tak jen abychom chápali nařízení o obnově přírody v celkovém kontextu, že je to lepší, než byl původní návrh komise, ale úplná hitparáda to také není. Opakujeme to tady pořád, že ďábel je skryt detailu, tady si myslím, že ještě víc než kdekoli jinde.

 

Podcast vzniká za podpory Pravého břehu – Institutu Petra Fialy a Institutu pro pravicovou politiku.

štítky: #podcast



Naše nejnovější výstupy

11. října 2024, IPPO

Martin Staněk: Digitalizace ve zdravotnictví běží podle plánu

Vláda Petra Fialy v minulém týdnu na svém zasedání schválila zákona o elektronizaci zdravotnictví. Ten nyní poputuje do sněmovny. Nová úprava by tak měla začít platit od začátku roku 2026. Zvýšit by měla nejen komfort pacientů, ale především usnadnit přenos dat mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními.

10. října 2024, IPPO

Kateřina Hloušková: Novela školského zákona: Školství je pro vládu prioritou

V roce 2025 se do českého školství investuje téměř 291 miliard korun. To je naprosto rekordní částka, která se meziročně zvýšila o 22 miliard. Mimochodem jen toto navýšení představuje větší sumu peněz než je celý rozpočet Ministerstva kultury. Všechny divadla, koncerty, galerie, hrady, zámky, festivaly, muzea, výstavy prostě veškerá kultura, na kterou není Česká republika úplně chudá, nás stojí méně, než kolik je v příštím roce přidáno českému školství. Největší část těchto peněz půjde do regionálního školství, jinými slovy do základních a středních škol, kde platy učitelů vzrostou o 7 %. Přesto to budou velmi pravděpodobně právě tyto školy a učitelé, nikoliv hudebníci, kasteláni či kurátoři, kdo bude mluvit o stávce, podfinancovanosti a o tom, že jejich resort není pro vládu prioritou. Je. A dokazuje to i aktuální novela školského zákona.  

9. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Oligarchicko-mediální komplex, Piráti a Seznam Zprávy, soud vs. Bartoš

Poslední týdny jsou pro milovníky dramatu super podívanou. Piráti opouštějí vládu, aniž by je někdo vyhazoval. „Provalil“ se oligarchicko-mediální komplex, do kterého jsou zapojeni Seznam Zprávy, Michal Půr, ODS a kdo ví kdo ještě. A to i přesto, že jedna z hlavních agend Seznam Zpráv jsou „kauzy“ Pavla Blažka a Michal Půr se minimálně v posledních dílech Insideru netváří jako největší milovník ODS. V rámci tohoto komplexu možná podle přesvědčení některých „odborníků“ funguje i krajský soud, který rozhodl, že Ministerstvo pro místní rozvoj opakovaně zasahuje do veřejných zakázek.

4. října 2024, IPPO

Pravej podcast: Pravej podcast: Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven?

Piráti potopili digitalizaci. Jak z toho ven? Na to vám odpoví Jirka s Michalem ve speciálu přímo z Poslanecké sněmovny! Jaký byl reálný důvod konce Ivana Bartoše ve vládě? Co vlastně znamená slovo "funguje"? A kdo skutečně digitalizuje Česko? Otázky ohledně digitalizace stavebního řízení zodpoví Jirka Havránek a Michal Chládek v nejnovějším díle Pravýho podcastu!

1. října 2024, IPPO

Michal Chládek: Analýza digitalizace stavebního řízení v kostce

Výstavba bytů je výrazně ovlivněna rychlostí stavebního řízení, která je zásadním faktorem pro umožnění rychlé realizace stavebních projektů. Tento proces je především závislý na dvou klíčových faktorech: digitalizaci a prováděcích podzákonných předpisech, které připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Digitalizace stavebního řízení má potenciál zjednodušit a urychlit celý proces, od podávání žádostí až po komunikaci mezi úřady. Nicméně, navzdory slibům a investicím, je implementace digitalizace stále nedokončená.